Ген. Янев обясни, че търсеният проблем дали цивилен или военен да ръководи служба „Военна информация”, не е основен. Според него в последните десет години са били направени доста промени в службата, а конкретният въпрос не е бил решен и продължава да се дискутира.
„В момента не можем да говорим за някаква конкретика, нито пък да споменаваме имена, защото не е здравословно”, допълни той. Според него алтернативата военен-цивилен трябва да съществува и в звена като „Военна полиция”, ВМА или Военна академия.
„Човекът, който оглавява службата трябва да е преминал през йерархията и да има определени качества и възможности. Това може да се случи за цивилен, и за военен, като условията за преминаване са записани в закона”, допълни ген. Янев.
Той смята също, че се накърнява начина, по който служителите в службите изграждат кариерите си, заради несигурността в законодателната процедура. По думите му, това поражда несигурност и в самата служба.
Ген. Янев обясни, че президентът Румен Радев и премиерът Бойко Борисов са призовани в рамките на техните задължения да работят за българския народ.
„Ако има някакъв спор, то, той е принципен и двамата трябва да работят за осигуряване на по-добър живот за гражданите”.