Гърция: Македонският език е посърбен български диалект

Гърция: Македонският език е посърбен български диалект

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Славяноезичният народ в днешна Северна Македония говори български диалект. Македонският "език" произлиза пряко от старославянския (старобългарски), на който Кирил и Методий превеждат Светата Библия. Сърбите измислят друго име за местните българи, след като завладяват територията - "македонци". Това се казва в статия на гръцкия вестник "Прото Тема", предаде БГНЕС.

Публикацията е озаглавена „Историята на скопския език и защо той не трябва да се нарича македонски“. В подзаглавието се задава въпроса - "Как трябва да се нарича езикът на скопския народ?"

След Балканските войни (1912-1913) областта (днешна Северна Македония) попада под контрола на Сърбия, която първо я присъединява като провинция (Вардарска бановина), а по-късно (1944) като Социалистическа република Македония в състава на Федеративна република Югославия.

Какво е "македонският" език?

Езикът, който се говори от мнозинството население на Северна Македония, е просто езиков диалект, тясно свързан с българския и сръбския език. Според принципите на лингвистиката той не може да се нарече самостоятелен.

Колкото по-близо сте до границата с България, толкова повече сръбските белези намаляват, а българските се увеличават и обратното. Сръбските лингвисти придават повече тежест на общите черти на "македонския" със сръбския, а българските на общите с българския, като първите твърдят, че този диалект е продължение на сръбския, а вторите на българския.

Общите характеристики на диалекта на държавата обаче са по-близки с българския, отколкото със сръбския. Македонският език произлиза пряко от старославянския (старобългарски), говорен през 9-ти и 10-ти век в днешна Северна Македония, на който Кирил и Методий превеждат Светата Библия. Общите думи със сръбския идват късно и навлизат особено след завоеванията на сръбския крал Стефан Душан.

Как трябва да се нарича езикът на Скопие?

Славяните в днешна Северна Македония са се наричали българи. А. Вайлан в книгата си „Le probleme du Slave Macedonien” (Проблемът на македонските славяни - бел. ред.) (1938) пише: „Bulgare est justement le nom ethnique des Slaves macedoniens” („Българи е точното етническо име на македонските славяни”). През 1861 г. братя Миладинови публикуват народни песни в сборник, озаглавен „Български народни песни“.

Гърците също са смятали тамошното население за българско, както е видно от „Македонски речник“ от XVI в., издаден през 1958 г. от Ч. Джанели и А. Ваян.

Но как сърбите са могли да държат на своя територия един народ, наречен българи? Измислят друго име - "македонци", което е използвано за първи път в началото на XX в. от руските панслависти.

Говорът на славяноезичния народ в РСМ е нищо повече от диалект на българския език (с някои гръцки думи и прилики със сръбския език).

Изглежда, че новото държавно ръководство на Скопие е решило да практикува политика на фанатизъм и нетолерантност. Сигурно е, че ако то продължи с тази обосновка, хибридната държава, която управлява, няма да има светло бъдеще.

Източник: БГНЕС

 

 

Коментари

  • Виктор

    04 Юли 2024 17:11ч.

    Ето така се прави туризъм, ся всички българи ще хукнат на Халкидики :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • блокиран

    04 Юли 2024 19:12ч.

    от гърче не ща нищо! това е моментният им интерес, това пробутват. утре ще бъде друго. у лево!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    04 Юли 2024 20:07ч.

    Потресаващо, след с това изказване няма връщане назад. Сърбоманите там се "наиграха". Твърде много си повярваха. Сега ще започне медиен демонтаж на митовете. Трябва да бъдем без капка присмех или злоба. А с внимателно и добронамерено поведение. Нямаме нужда да наливаме вода в българомразката мелница.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • от гърче не ща нищо

    05 Юли 2024 13:45ч.

    макар да ми е от полза... шопска поговорка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    04 Юли 2024 17:17ч.

    Тия откриха, че земята е кръгла заедно с колелото и топлата вода. Само чакаме едно тупане в гърдите "булгар българ" и да прарим линк от тази статия към Мицоски. И той, кат я прочете ще се плесне по челото и ще каже "я съм бил бугарин бре".... :)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    04 Юли 2024 20:46ч.

    1861 г е доста странна - в Русия е премахнато крепостното право и Румъния спира да използва Кирилицата !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Активно ДС мероприятие

    05 Юли 2024 2:25ч.

    Колко бюджетни пари са похабени за публикуване на гръцки на онанистко-пропагандните съновидеия на чекист-разведчика Лубцо Несков (БгНес)?! https://www.youtube.com/watch?v=L9ePHV7RRlk

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    04 Юли 2024 17:36ч.

    Брех, ти да видиш! 🤭

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    04 Юли 2024 17:39ч.

    БОКО, ШИШО и РУМБАТА да гледат и да се учат, че от тревата вече нищо не виждат!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кухи БГ лейки

    04 Юли 2024 17:45ч.

    А колко е лесно по дипломатически път Гърция да бъде превърната в наш съюзник по македонския въпрос. От нас и гърците зависи съдбата на цялата македонска паплач. Ама кой да се сети да работи в тази посока?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    04 Юли 2024 18:01ч.

    Всъщност Гърция от години се грижи за българските интереси по-добре от продажните ни правителства, при това без значение коя формация е на власт

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    04 Юли 2024 18:13ч.

    Тва е идеята на Владимир Чуков и Андрей Райчев. Гърция-България-Румъния. "Балкански Бенелюкс"! Ама как я виждате с "политици" кат Тиквоний, Шиши и Кирчо Траволта? Политиката не е "ала бала" и целуване ботушите на поредния "голем брат"..... :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иеее

    04 Юли 2024 18:35ч.

    Я, чиба, бе, менте!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ванчo Миxайлoв

    04 Юли 2024 22:50ч.

    СПОМЕНИ-ч.4, Indianapolis, USA, 1973, с.898: "Има наслоено доста нещо след войната в България, от което МАКЕДОНЦИТЕ, наистина, докрай требва да се делят и да го отбегват - това е измената, хванала дълбоки корени там (в Б-ия). Тя се е прикрила под разни маски, като почнете от вулгарното (ДС-)шпионство и стигнете до велемъдрото (БКП-)"държавничество" ... Въобще, подушиха се през девет баира и ревнаха в хор всички, които от 1893г. до днес са извършили всевъзможни посегателства върху КАУЗАТА на МАКЕДОНИЯ. Оправдание се опитаха да търсят в обстоятелството, че много било изтъквано наименованието "МАКЕДОНСКО", "МАКЕДОНСКИ". Но това наименование ВСЕКОГА се е употребявало, тъй както и ИМЕТО МАКЕДОНИЯ. Ако речем да го заличим, требва да унищожим повече от половината страници на българската история, наука и изкуство; требвало би да престанем светите Кирил и Методия да наричаме "МАКЕДОНСКИ РАВНОАПОСТОЛИ" и т.н...... Защо не е обявен за сепаратист проф. Йорд. Иванов, който изтъква, че от векове насам Самоковско, Дупнишко и Кюстендилско са считани за ЧАСТ от СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ? С истинското й име наричат тая страна всички народи в течение на пре-дългата й история, така са я означавли и монасите от Рилския манастир, в отправените до руския цар писма, с които са молили да им изпращат помощи - при датата на писмото ВСЕКОГА стои написано: "РИЛСКА СВЕТА ОБИТЕЛ - МАКЕДОНИЯ". Името на МАКЕДОНИЯ (и МАКЕДОНЦИ) е споменато на 24 места в Светото Писание."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    04 Юли 2024 18:33ч.

    Точно така. Всъщност по-правилно е да се нарича македонски говор, не македонски език. Българска граматика и тук-там сръбски думи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вергилий

    04 Юли 2024 18:55ч.

    Страхувай се от данайците, дори когато носят дарове!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    04 Юли 2024 19:23ч.

    Вергилий е бил нейде из сегашна Добруджа, но Касандра и Лакаон са от още Омир(по спомен от гимназията) с прокобата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво на Маляките

    04 Юли 2024 18:57ч.

    Ама се казва "сърбан български".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бродяга

    04 Юли 2024 19:20ч.

    Някъде четох преди време че македонския език е български език само че писан на сръбска пишеща машина. Това е то така наречения македонски език-такова животно нема.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    04 Юли 2024 19:29ч.

    Абсурдът е че с Румъния и Гърция(които са благоразположени към нас-особено гърците, след като Меркел ги обра да спаси Дойчебанк) сме по-далеч от Берлин, Рим и Токио, вместо да градим Балкански съюз. Инерция от междусъюзническата война. Която ни излиза през носа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    05 Юли 2024 3:22ч.

    До средата на 19 век не е имало българи по османските земи. Всички християни са били един народ - роммилет. Гръцки са изучавали в училищата, а гръцката църква им е била вярата. Имало е три области Македония, България и Румелия. По тези области са се наричали. За населението в европейската част на Османската империя Юрий Венелин пише в „Старите и сегашни българи в тяхното политическо, народописно, историческо и религиозно отношение спрямо русите“:[3] „ Населението на България се състои: главното – от българи; второстепенното – от турци, власи и гърци. Населението на Румелия се състои: главното – от българи; второстепенното – от турци, гърци и др. Населението на Македония се състои: коренното – от българи; второстепенното – от турци и гърци. Населението на Албания се състои: главното – от скипетари (албанци, арнаути); второстепенното – от българи. Населението на Тесалия се състои от власи, българи, турци, гърци. “ В книгата си „О характере народных песен у славян задунайских“ (1835) той отбелязва: „ Българите още повече обичат песните, отколкото сърбите. За приключенията на Крали Марко те зная много неща, които не знаят и сърбите, още повече, че Крали Марко се е родил в тяхната страна, в град Прилеп, и повече е скитал из България. Неговите дела съставят единна, огромна героична епопея – това е Одисеята на балканските славяни.[4] “ През 1836 г. установява контакти с доайена на българската емиграция в Одеса Васил Априлов, с когото води оживена кореспонденция. Той убеждава Васил Априлов да събира и съхранява песенния български фолклор. През този период Венелин изследва българския фолклор, етнография и език. Тези негови проучвания ще залегнат в по-късните му трудове. След като Гръцката държава се възражда в първата половина на 19 век, тя мечтае да присъедини и Македония и Румелия. Ето защо ОСМАНСКАТА ДЪРЖАВА забранява - разтурва гръцките училища и попове, и обявява български милет с негова църква и училища. Възрожденските училища са по руски образец и финанси. Възраждането си, го дължим на гръцката жажда за тези земи Румелия и Македония, и на българите свързани с руските земи и руската интелигенция, дипломация..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Росина Узунова

    22 Sep 2024 0:39ч.

    https://www.facebook.com/photo/?fbid=852641603722230&set=a.570336788619381

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи