"Галъп": 48% от българите вярват на медиите "донякъде", 30% - хич

"Галъп": 48% от българите вярват на медиите "донякъде", 30% - хич
Мнозинството от българите заявяват, че вярват на националните медии, но до определена степен. Това показва ново изследване на световната асоциация „Галъп интернешънъл“, проведено в 58 държави по целия свят и сред близо 60 хил. респонденти. По отношение на националните медии 48% избират опцията „вярвам до определена степен“, 30% от българите заявяват, че изобщо не им вярват, а 16% обикновено се доверяват, останалите 6% се колебаят.

 

 

Колебанието става по-сериозно, когато стане дума за международните медии - 16% е делът на тези, които не знаят как да отговорят. 45% вярват до определена степен, 24% не се доверяват, а 15% - по-скоро се доверяват.

 

Проучването сочи, че българите се уповават повече на националните, отколкото на международните медии. 45% казват, че вярват на световните телевизии, вестници и радиа донякъде, а 24% са мнителни.

 

България:
Вярвате ли на националните медии?

48% - До определена степен
16% - Обикновено да
30% - Изобщо
6% - Без отговор

България:
Вярвате ли на международните медии?

45% - До определена степен
15% - Обикновено да
24% - Изобщо
16% - Без отговор

 

Резултатите все пак показват, че българите не изразяват определено предпочитание към домашните или към чуждестранните канали за информиране. Като цяло  с известни леки разминавания, подобни са настроенията и сред нашите съседи. В Сърбия и в Косово обаче недоверието към международните медии е по-осезаемо.

 

В световен мащаб доверието в националните медии е малко по-голямо, отколкото у нас.

 

По отношение на доверието в националните медии 52% от световното население избира по-скоро уклончивия отговор „Вярвам само до определена степен“, 22% споделят, че по принцип вярват, а 21% категорично заявяват, че нямат доверие на националните медии в своята държава. Останалите 5% не могат да отговорят.

 

Сходна е картината и по отношение на международните медии – също 52% по света споделят,  че вярват, но само до определена степен, 18% имат доверие, а 23% въобще не се доверяват на информацията от чуждестранните медии. Останалите се затрудняват да отговорят.

 

Така се оказва, че по света няма съществена разлика в отношението на обществото към вътрешните или международните източници на информация. Отношението е еднакво противоречиво.

 

Изследването показва, че в страните с по-висок жизнен стандарт и с по-високи степени на свобода идва и по-висока критичност към медиите и по-спокойно споделяне на тази критичност.

 

Сред най-доверчиви към вътрешните си медии нации са афганистанците, финландците и сирийците. Около половината не се съмняват. На другия полюс са Босна и Херцеговина, Унгария, Ирак и Турция, където пък дялът на недоверчивите доближава 50%.

 

Колкото до световните медии, най-много им вярват Нигерия, Гана и Етиопия. Противоположно е отношението в Европа и най-вече в западната част, където доверието е само около 10%. Анализът сочи, че с по-високият жизнен стандарт и с по-голямата свобода идва и по-критичната оценка за медиите.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Харалампи

    01 Юли 2019 12:09ч.

    Най-обективните медии у нас са ТВ Европа, в-к "Уикенд" и "блогът" на ивайло инджев :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха!

    01 Юли 2019 14:31ч.

    Агентите Алберт и Ивайло са образец за обективност! Само агент Академик е на тяхното ниво!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колко?

    01 Юли 2019 16:00ч.

    Глупости!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    01 Юли 2019 16:14ч.

    нито един образован българин не вярва на медиите такава простотия се лее че хората вече не гледат тв

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи