Следвайте "Гласове" в Телеграм
Руският президент Владимир Путин се провали във всичките си стратегически цели във войната в Украйна, завия председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в понеделник, ден след като се върна от шестата си визита в Киев от началото на войната.
Фон дер Лайен говори на годишната среща на посланиците от ЕС в Брюксел.
Според нея за 600 дни от началото на войната, Кремъл не е успял да изпълни основната си цел - смяна на властта в Киев, нито да заличи украинската националност. Киев приема реформи, "които не бяха възможни преди войната и се движи с амбиция и решимост към ЕС", заяви Фон дер Лайен.
Тя посочи, че от началото на войната руската армия е загубила половината от конвенционалното си оборудване и е "пожертвала над 100 хил. от младите си хора". Черноморският флот е оттеглил блокадата си на най-голямото украинско пристанище - Одеса.
Председателят на еврокомисията изтъкна, че не е постигната и целта за отслабване на НАТО, която се е сдобила с двама нови членове - Финландия и Швеция (още не е приета, б.а.).
"Макар ситуацията на терен да се развива бавно, едно е ясно - с украинското упорство и нашата непоколебима помощ, тази война ще бъде стратегически провал за Кремъл", заяви Урсула фон дер Лайен пред дипломатите.
Фон дер Лайен, която в неделя беше за шести път в Киев от началото на войната, се видя с президента Володимир Зеленски и говори пред парламента. Тя каза, че след 600 дни война "Зеленски и украинците са така решени, както и в първия ден"
Тя посочи, че "провалът на Путин няма автоматично да се превърне в победа за Украйна" и набеляза три цели за ЕС:
продължаване на работата за постигане на справедлив и траен мир;
създаване на украинска армия, която да удържи защитата й сега и да не позволи повторение;
приемане на Украйна в ЕС.
Очаква се тази седмица Европейската комисия да предложи започване на преговори за членство на Украйна в ЕС в края на годината, след като Киев подаде молба в началото на войната, а миналия юни получи статут на кандидат.
Войната в Близкия изток
Председателят на еврокомисията коментира пред дипломатите и конфликта между Израел и "Хамас", подчертавайки, че "ЕС има морално задължение" да е солидарен с Израел, както и да подкрепа цивилните в Газа.
Фон дер Лайен обяви, че ще бъдат отпуснати още 25 млн. евро за хуманитарна помощ за населението в Газа, с което европейската помощ от началото на военните действия ще достигне 100 млн. евро.
Тя съобщи, че Брюксел работи по осигуряването на морски коридор за доставка на хуманитарна помощ през Кипър, тъй като граничният пункт между Египет и Газа - "Рафах", няма достатъчно капацитет да поеме пристигащите количества.
Като основни цели пред европейската дипломация Фон дер Лайен посочи:
осигуряването на хуманитарна помощ;
освобождаването на заложниците, държани от "Хамас";
избягване на разрастването на конфликта в региона.Европейската позиция ще се оформя върху пет принципа: постигане на
мир в региона, включително чрез създаване на мирна мисия под егидата на ООН, една палестинска власт, в която "Хамас" не участва, включването на Газа като част от бъдещата палестинска държава, както и противопоставянето на насилственото изселване на палестинците от Газа и продължаване на блокадата на анклава.
"Тази програма може да изглежда твърде амбициозна, но сега е времето за международно усилие за мир в Близкия изток и ЕС има своя роля в него", заяви председателят на Европейската комисия.
Отношенията с Китай
Като трети приоритет пред европейската дипломация Фон дер Лайен акцентира върху отношенията с Китай. Според нея те ще се оформят като съперничество, "което може да е конструктивно, не враждебно".
"Отношенията ни с Китай са едни от най-сложните и важните и как ще ги управляваме ще бъде определящ фактор за бъдещия ни икономически просперитет и национална сигурност. В тези бурни времена има нужда от стратегическа стабилност в начина, по който се справяме с Китай", заяви председателят.
Тя посочи, че ЕС трябва да разшири сътрудничеството с Китай по международни въпроси, като борбата с климатичните промени, и в същото време подчерта, че вижданията на Пекин и Брюксел за международния ред не съвпадат.
"В момента Китай е нашият най-важен търговски партньор, но в същото време нарастват опасенията относно нечестни и понякога хищнически практики, изкривяващи нашия пазар. Например Китай често е прибягвал до търговска принуда, бойкоти на европейски стоки и контрол върху износа на критични суровини. Това показва, че макар да не искаме да се разделим с Китай, трябва да намалим риска за части от нашата връзка. "Намаляване на риска, но не и отделяне" вече е стратегия, приета от всички големи западни партньори", посочи Фон дер Лайен.
Върховният представител за външната политика и политиката за сигурност на ЕС Жозеп Борел, който също говори пред дипломатите, подчерта, че ЕС ще очаква Пекин да прави повече в Украйна - основно да убеди Русия да спре войната, както и да използва влиянието си върху "Хамас" и Иран, за да се избегне ескалация на конфликта.
Източник: dnevnik.bg