Фискалният съвет разкритикува увеличените разходи за отбрана

Фискалният съвет разкритикува увеличените разходи за отбрана

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Фискалният съвет изразява резерви към възможността България да поиска надхвърляне на лимита за 3% дефицит заради завишени разходи за отбрана тази и следващите три години. Съветът, чиято задача е да дава оценка на финансовата политика на управляващите, изразява също така съмнения в продуктивността на разходите за отбрана и приносът им към развитието на българската икономика. Това става ясно от становище на Фискалния съвет.

Припомняме, че Брюксел разреши на страните-членки да надхвърлят 3%-ното ограничение на дефицитите в националните им бюджети, за да може да завишат разходите си отбрана още тази година, като подадат искане за дерогация до края на април.

Шестнадесет държави членки, включително България, са взели решение да поискат активиране на клаузата. Германия е единствената голяма икономика в ЕС, която планира да използва клаузата. Нидерландия и Швеция считат, че са в състояние да постигнат разходи за отбрана от 2% от брутния вътрешен продукт посредством ревизия на бюджета", посочват от Фискалния съвет.

Клаузата за дерогация обхваща период от четири години и допуска отклонение до 1,5% от БВП над тавана от 3% дефицит, при условие че това отклонение е резултат от увеличени разходи за отбрана.

Прогнозите сочат, че национално финансираните капиталови разходи за 2025 г. ще нараснат до 3,5% от БВП на страната, което отразява натиск върху публичните финанси, се казва в становището на ФС. Експертите от съвета обръщат внимание на значителния прогнозен ръст на разходите за отбрана за тази година, който е в размер на 102,5% и е породен най-вече от капиталовите разходи. Силен ръст има и при текущите разходи в сектор "Отбрана" - по план за 2025 г. ще нараснат спрямо 2024 г. с 42,9%.

Фискалният съвет изразява резерви и по отношение на продуктивността на разходите за отбрана и приносът им към развитието на българската икономика.

"Потенциалът за дългосрочен растеж зависи от степента на местно индустриално участие. Устойчиви икономически ползи са възможни при въвличане на български предприятия и работна сила в инвестициите в отбраната, особено когато придобитите активи се създават или поддържат частично в страната", се казва в позицията им.

Според ФС трябва да се отчете потенциалният риск, че увеличеното финансиране на отбраната може да предизвика ефект на изтласкване, при който ограничените публични ресурси се отклоняват от сектори с по-висока икономическа възвръщаемост, като например образование или пътна инфраструктура.

"Фискалната политика през последните три години страда от хроничен дефицит, липсват достатъчно ангажименти за антициклична политика, включително в обозримо бъдеще. Увеличението на разходите за отбрана следва да бъде поне отчасти компенсирано от ограничаване на ръста на текущите разходи", се казва в становището на Фискалния съвет.

Източник: segabg.com

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи