Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън говори пред Атлантическия съвет, сряда, 13 април 2022 г., във Вашингтон. (AP Photo/Jacquelyn Martin)
В четвъртък министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън изрази съмнения доколко европейска забрана за внос на руски енергийни продукти ще навреди на руската икономика. По време на пресконференция в четвъртък Йелън заяви, че е от съществено значение Европейският съюз да прекрати зависимостта си от вноса на руски петрол, природен газ и въглища - критични енергийни доставки за Европа и стабилен поток от чуждестранни приходи за Москва. Но Йелън заяви, че пълно ембарго върху вноса на руски енергийни продукти може да не спомогне за отслабване на руската икономика, докато за Европа ще доведе до огромно увеличение на цените.
"Европа очевидно трябва да намали зависимостта си от Русия по отношение на енергията, но трябва да бъдем внимателни, когато мислим за пълна европейска забрана, да речем, на вноса на петрол", каза Йелън.
По данни на Европейската комисия през 2019 г. Русия осигурява приблизително 27% от суровия петрол, 47% от въглищата и 41% от природния газ, внасяни от ЕС. Ако ЕС забрани вноса на руски енергийни продукти, европейските държави вероятно ще плащат много повече за петрол, въглища и газ от други държави с нови аргументи да определят по-високи цени, твърди Йелън. И макар че Русия вече няма да може да продава огромни количества гориво на Европа, тя ще може да продава по-малки количества на много по-високи цени на приятелски или неутрални държави.
"Това несъмнено би повишило световните цени на петрола, би имало пагубно въздействие върху Европа и други части на света и, противно на интуицията, всъщност би могло да има много малко отрицателно въздействие върху Русия, защото въпреки че Русия може да изнася по-малко, цената, която получава за износа си, ще се повиши", каза Йелън.
Зависимостта на Европа от руския внос на енергия е пречка за САЩ и техните съюзници, които се опитват да засилят икономическия натиск върху Русия. Те освободиха плащанията, свързани с руския енергиен износ, от санкции, за да предпазят Европа от изтощително повишаване на цените. Въпреки че САЩ забраниха вноса на руски енергийни продукти през март, този ход беше до голяма степен символичен и обхващаше само 5% от общия внос на петрол в страната.
Въпреки широкообхватните санкции срещу руския държавен финансов сектор и масовото напускане на десетки предприятия, Русия успя да ограничи икономическите щети благодарение на стабилния поток от приходи от петрол и газ. САЩ засега не настояват Европа да забрани вноса на руски енергийни продукти въпреки нарастващия натиск от страна на конгресмени от двете партии и молбите на украинските държавни служители.
"Постъпленията от продажбата на нефт и газ са важен източник на доходи за Русия. Би било много полезно да се опитаме да измислим начин да намалим приходите на Русия от тези продажби", каза Йелън.
"Това наистина е правилна цел за една забрана, но би било идеално, ако намерим начин да направим това, без да навредим на цялото земно кълбо чрез по-високи цени на енергията. И това е въпрос, по който всички се опитваме да мислим заедно", продължи тя.
Източник: thehill.com