Естония ще бъде изтрита от картата, а историческият център на нейната столица ще бъде изравнен със земята според настоящите планове на НАТО да защити страната от всяка руска атака, според естонския премиер, съобщава "Файненшъл таймс".
Кая Калас коментира, че съществуващите планове за отбрана на алианса за трите балтийски държави е да бъдат превзети, преди да ги освободят след 180 дни.
Забелязвайки, че вече са изминали повече от 100 дни, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна, естонският премиер каза: "Ако сравните размерите на Украйна и балтийските страни, това би означавало пълно унищожаване на страните и нашата култура. "
Тя добави: "Онези от вас, които са били в столицата Талин и познават нашия стар град и вековната история, вековната култура - всичко това ще бъде изтрито от картата, включително нашите хора, нашата нация".
Нейните коментари идват преди срещата на върха на НАТО в Мадрид следващия вторник, на която алиансът ще обсъди плановете за отбраната на източния си фланг в светлината на нахлуването на Москва в Украйна, включително как да защити по-добре балтийските страни.
Естония, Латвия и Литва настояват настоящата стратегия да има около хиляда чуждестранни войници във всяка страна, да бъдат заменени от сили на НАТО, които да защитава всеки сантиметър територия от първия ден, особено след като видя руските зверства в Украйна.
Коментирайки това, което тя нарече план на НАТО "да го загуби и да освободи след това", тя каза, че зверствата, извършени от руските войски в украинския град Буча, са се случили около 80 дни след началото на инвазията. "Сега всички виждат, че тази концепция всъщност не работи", каза Калас.
Тя добави, че е разговаряла с чуждестранни войски, базирани в Естония - предимно тези от Обединеното кралство - и те са й казали, че предвид настоящите планове ще бъдат почти унищожени от потенциална руска инвазия, "те не харесват идеята, че ... трябва да умрат".
Запитан за коментарите на Калас, служител на НАТО каза, че алиансът "има планове за възпиране на заплахи и защита на всички съюзници, но ние никога не навлизаме в оперативни подробности. Генералният секретар даде ясно да се разбере, че укрепването на възпирането и отбраната е едно от ключовите решения на срещата на върха на НАТО следващата седмица".
Те добавиха: "Ще направим повече, за да гарантираме, че можем да защитим всеки сантиметър съюзническа територия, по всяко време и срещу всяка заплаха. Ще адаптираме структурата на силите на НАТО с повече сили с висока степен на готовност. Ще имаме и повече бойни формирования на НАТО, разположени на предни позиции, за да подсилим бойните групи на изток".
Калас иска между 20 000 и 25 000 войници на НАТО, които да бъдат разпределени в Естония, Латвия и Литва.
Но това не означаваше, че всички тези войски ще бъдат чужди или ще трябва да бъдат постоянно базирани във всяка страна. Хиляди естонски, латвийски и литовски войници ще бъдат включени с може би една бригада - от 3000 до 5000 войници - от чуждестранни войници, базирани в страната, като с течение на времето се увеличават до две бригади, каза Калас.
Берлин предложи "силна бойна бригада" в Литва - която да добави към настоящия си батальон от около 1000 войници - повечето от войниците, базирани в Германия, могат да се преместят в Балтийските страни в кратки срокове или за учения.
Калас каза за т. нар. немски модел: "Не бих се фокусирал толкова върху тези различни модели, стига да дадат резултат, с който да сме в състояние да се защитим от първия ден".
Балтийските страни също така искат съществуващата мисия за въздушна полиция в региона да бъде увеличена, за да се даде възможност на самолетите на НАТО да свалят вражески самолети, ако е необходимо.
Калас подчерта, че Естония е "най-големият поддръжник" на присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО, но каза, че изглежда малко вероятно ходът на Турция да блокира кандидатурите им за членство да бъде решен до срещата на върха следващата седмица.
Източник: news.bg