Планът е бил представен вчера и вече се обсъждал в Брюксел и Берлин, но срещал реакцията на Гърция, съобщава БТА.
Над 67 хиляди бежанци са влезли в Европа през Гъция, а дипломати се безпокоят, че този брой ще нарасне в следващите седмици поради обстоятелството, че ситуацията в Сирия се влошава.
Представители от различни страни са споменали за възможността държави членки на ЕС да изпратят войници на македонска територия, за да контролират, или даже "херметически да затворят" границата с Гърция, твърди "Файненшъл таймс", позовавайки се на дипломати.
Британският вестник определял плана като спорен, тъй като изглеждало, че държави членки на ЕС били готови да демонстрират подкрепа за Македония, която не е член на ЕС, а не за Гърция, която е член на ЕС.
Ако Гърция не е готова или способна да защити Шенгенското пространство и ако тя не приеме помощ или съдействие от ЕС, тогава ние се нуждаем от друга отбранителна линия, казал унгарският външен министър, визирайки Македония и България.
В публикацията се посочва, че дипломати в Северна Европа оценявали положително идеята Гърция да се превърне де факто в бежански лагер за останалия Съюз, а след това бежанците да се разпределят в държавите членки.
Външният министър на Холандия, която в момента председателства ЕС, предупредил, че бежанската криза създава напрежения сред държавите на Балканите. Той добавил, че това, което сега трябва да се направи, е всички да заработят заедно, пише още "Файненшъл таймс", цитиран от гръцкото издание "Вима".