Единственият български депутат, който иска оставката на Борел е Александър Йорданов от ГЕРБ. Снимка: ТАСС, архив
"Ще обсъдим отношенията с Русия на среща на външните министри на 22 февруари и на срещата на върха през март. Новите мерки могат да включват санкции. Ще направя конкретни предложения, използвайки правото си на законодателна инициатива", заяви на специално изслушване на сесията на Европейския парламент Жозеп Борел.
Междувременно група от 81 членове на Европейския парламент написа писмо до ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, призовавайки за оставката на върховния представител по външните работи и политиката на сигурност след посещението му в Москва миналата седмица, което депутатите нарекоха "унизително" и "вредящо на имиджа на Европейския съюз“. Това съобщи в Туитър авторът на инициативата, естонският евродепутат Рихо Торес.
Въпросните евродепутати призоваха председателката на ЕК да уволни Борел, който "по своя инициатива е посетил Русия и не е могъл да изпрати силен сигнал до Москва".
Евродепутатите определиха като "унизителна за ЕС" съвместната пресконференция на руския външен министър Сергей Лавров, който представи конкретни факти за двойните стандарти на Брюксел по отношение на протестите и спазването на правата на журналистите, и Жозеп Борел, посочва ТАСС. Евродепутатите отбелязаха още, че по време на пресконференцията в Москва Борел „не е успял да защити от нападки главния съюзник - САЩ“.
Писмото на евродепутатите не е правно обвързващо и е малко вероятно само по себе си да доведе до оставката на Жозеп Борел. То е подписано от малко над 10% от депутатите в Евпопарламента, общият брой на които е 705 души.
Жозеп Борел беше на посещение в Москва от 4 до 6 февруари. По време на престоя му в Москва руското външно министерство обяви решението си да изгони трима дипломати от Германия, Полша и Швеция заради участието им в некоординирани протести, припомня ТАСС.