Автор: Петя Кузева, "Труд"
ЕС прие мащабната програма за въоръжаване на държавите членки и партньорите на стойност 150 милиарда евро. Чрез тази схема могат да се отпускат заеми за срок до 45 години с 10-годишен гратисен период.
Във вторник Съветът на ЕС одобри програма за заем от 150 милиарда евро за съвместни обществени поръчки в областта на отбраната. Инструментът за действие за сигурност за Европа (SAFE), нов финансов инструмент на ЕС, ще подкрепя държавите членки да инвестират в отбранително промишлено производство чрез общи обществени поръчки, обяви съветът в изявление, предава Anadolu Agency.
"Целта е да се увеличи производственият капацитет, да се гарантира наличността на отбранително оборудване, когато е необходимо, и да се преодолеят съществуващите пропуски в способностите – в крайна сметка укрепвайки цялостната отбранителна готовност на ЕС", се добавя още в съобщението.
Съветът подчерта, че новата програма ще финансира спешни и мащабни инвестиции в европейски отбранителни технологии и промишленост.
"Приехме първата мащабна програма за инвестиции в отбраната на ниво ЕС", каза полският министър по европейските въпроси Адам Шлапка. "Колкото повече инвестираме в нашата сигурност и отбрана, толкова по-добре възпираме онези, които ни желаят вреда", добави той.
Отвъд ЕС
Съветът заяви, че инструментът ще помогне за по-нататъшна подкрепа на Украйна в борбата ѝ срещу Русия. Съгласно програмата, Украйна и членовете на Европейското икономическо пространство като Исландия и Норвегия ще бъдат третирани при същите условия като държавите членки на ЕС.
"Те не само ще могат да се присъединят към общи обществени поръчки, но ще бъде възможно и да купуват от своите индустрии", се казва в изявлението.
Договорите за обществени поръчки трябва да гарантират, че цената на компонентите от тези държави не надвишава 35% от прогнозната цена. Инструментът обаче предвижда съвместни обществени поръчки с още повече държави. "SAFE ще позволи и на присъединяващите се страни, страните кандидатки, потенциалните кандидатки и страните, които са подписали Партньорства за сигурност и отбрана с ЕС, като например Обединеното кралство, да се присъединят към общи обществени поръчки", се добавя още в него.
Съветът отбеляза, че програмата може да бъде разширена и към други страни чрез нови двустранни или многостранни споразумения.
Източник: "Труд"