Председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Шарл Мишел позираха за обща снимка с украинския президент Володимир Зеленски в знак на единство след съвместна пресконференция в Брюксел на 9 февруари. Снимка: ЕС
Европейският съвет потвърждава готовността на Европейския съюз да подкрепи инициативата на Украйна за справедлив мир, на основата на зачитането на суверенитета и териториалната цялост на страната. Това се посочва в заключенията от извънредната среща на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС, приключила в ранните часове на деня. До днес Русия не е показала истинска воля за справедлив и устойчив мир, отчитат държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС, съобщава кореспондентът на БТА в Брюксел Николай Желязков.
Европейският съвет решително осъжда военното нападение на Русия срещу Украйна, което представлява явно нарушение на Устава на ООН. Жестоката война на Русия, която продължава почти година, причини огромни страдания и разрушения на Украйна и нейния народ. Русия трябва да спре незабавно тази жестока война. ЕС ще продължи твърдата си подкрепа за Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, се допълва в текста.
ЕС остава непоколебим в подкрепата си за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници, както и за неотменното право на самоотбрана на страната срещу руското нападение. ЕС ще поддържа общия натиск върху Русия, за да прекрати войната и да изтегли войските и военното си оборудване от Украйна, и съгласувано с международни партньори ще търси начини да увеличи допълнително този натиск, заявява Европейският съвет.
Отбелязва се, че се въвежда таван на цените на руските изделия от нефт и се изразява готовност ЕС да продължи да въвежда санкции срещу Москва, като наблюдава опитите за заобикаляне на тези мерки.
Европейският съвет отново заявява твърдия си ангажимент за търсене на отговорност от виновниците за безразборния обстрел срещу цивилното украинско население и гражданската инфраструктура. Тези действия на руските сили са определени като международни престъпления. Международното хуманитарно право, включително по отношение на военнопленниците, трябва да бъде спазвано, насилствено отведените в Русия украинци, особено на децата, трябва незабавно да получат възможност да се върнат в безопасност, се допълва в заключенията.
ЕС е твърдо ангажиран в търсенето на отговорност от всички, издали заповеди, извършители и съучастници във военните и другите особено тежки престъпления в Украйна. Европейският съвет напълно подкрепя усилията на Украйна и на международната общност за разследване, включително от прокурора на Международния наказателен съд, както и за създаване в Хага на международен център за наказателно преследване на престъпленията срещу Украйна. Този център ще бъде свързан със съществуващия съвместен екип за разследване, подпомаган от Евроюст, се уточнява в текста.
Европейският съвет изразява подкрепа за предложението за постигане мир на президента Володимир Зеленски и отново потвърждава ангажимента на ЕС да работи с Украйна по мирния план от 10 точки. ЕС подкрепя идеята за среща на върха по този въпрос и ще работи заедно с Украйна, за да осигури възможно най-широко международно участие.
Европейският съвет отчита значителните усилия, положени от Украйна през последните месеци за постигане на целта за присъединяване към ЕС и приветства усилията на Киев за реформи. ЕС потвърждава решителността на Украйна да изпълни необходимите изисквания за започване на преговорите за присъединяване възможно най-скоро. Европейският съвет отново заявява, че бъдещето на Украйна е в ЕС.
ЕС ще продължи да предоставя значителна политическа, икономическа, военна, финансова и хуманитарна подкрепа на Украйна и нейния народ толкова дълго, колкото е необходимо. Общата помощ за Украйна, предоставена досега от ЕС, възлиза най-малко на 67 млрд. евро, се посочва в текста. Изразена е готовност ЕС да одобри отпускането на още 500 млн. евро военна помощ за Украйна и да осигури обучението на 30 000 украински войници тази година. С това общата военна помощ от ЕС достига почти 12 млрд. евро, се отчита в заключенията.
Допълва се, че продължава работата за използване на запорираното руско имущество в подкрепа на възстановяването на Украйна и за изплащане на обезщетения, в съответствие с правото на ЕС и международното право.
Европейският съвет предвижда ЕС да осигури подходяща финансова помощ за европейските държави, които поемат най-голямата част от разходите, свързани със здравите грижи, образованието и издръжката на украинските бежанци.
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм