Елена Йончева: ЕП поставя ултиматум държавите да се разберат как да действат при мигрантски кризи

Елена Йончева: ЕП поставя ултиматум държавите да се разберат как да действат при мигрантски кризи

Страните по границите на ЕС като България да не бъдат оставяни сами да се справят с натиска

„Амбицията на преговорите по политиката на ЕС за миграция е да се помогне категорично на България, както и на всички държави на първа линия. За съжаление обаче държавите членки в Съвета все още не могат да постигнат съгласие по ключов елемент от пакта – регламента за разпределение на отговорностите в кризисни ситуации. Според Европейския парламент (ЕП) този регламент трябва да задължи страните във вътрешността на ЕС да поемат ангажимент на тяхната територия, когато държава членка на първа линия е изложена на миграционен натиск. Остават едва няколко месеца за постигане на споразумение между Европейския парламент и Съвета, но все още очакваме държавите членки да изработят единна позиция и да седнат на масата за преговори.“

Това заяви председателят на Контактната група на Европейския парламент за политиката по миграция евродепутатът Елена Йончева. В сряда Контактната група проведе съвместно заседание с представители на пет държави членки, включително от Испания, която председателства Съвета на ЕС. На срещата евродепутатите призоваха за пореден път държавите членки да постигнат съгласие по регламента за разпределение на отговорностите в кризисни ситуации и да започнат преговори с ЕП. Парламентаристите взеха решение да спрат преговори със Съвета по част от пакта, за да приканят държавите членки да намерят консенсус за регламента за кризисни ситуации.

„Регламентът за кризисни ситуации е основна част от реформата на политиката по миграция на ЕС. Европейският парламент предвижда да се създаде механизъм държавите членки да поемат своите отговорности по отношение на мигранти и лица търсещи убежище. Без да има възможност страни като Унгария и Полша да си затворят очите и да откажат да се разпредели тежестта - за сметка на България и другите държави от първа линия, особено в случаите на засилен натиск.

Преговорите между ЕП и държавите членки в Съвета продължават няколко месеца, за да се постигне съгласие по регламент, който определя механизъм на действие в обичайни ситуации. Наложително е обаче да намерим решения именно за случаи на силен миграционен натиск, като този, който помним от 2015 година“, коментира Елена Йончева.

„България е държава на първа линия. Ето защо всеки инструмент на разпределение на отговорностите – преместване на мигранти в друга държава или финансова помощ, която да се използва за целите на укрепване на границата, е в наша полза. Ние сме сред държавите с най-голям интерес от подобна реформа.“

Елена Йончева е председател на Контактната група по въпросите на убежището от повече от две години. В нея са включени докладчиците на всички законодателни предложения по Пакта за убежище и миграция на ЕС. Тя координира преговорите между Европейския парламент, държавите членки в Съвета и Европейската комисия. Първите пробиви, след няколко години безуспешни опити за реформа на управлението на миграцията в Съюза, бяха постигнати с доклада на Елена Йончева за новия регламент на Европейската агенция за убежището. По нейно предложение беше изработена и одобрена пътна карта, която очертава необходимите стъпки в отделните законодателни предложения до края на мандата на ЕП през 2024 г.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

Коментари

  • В последна сметка

    20 Sep 2023 20:23ч.

    Искаме да живеем в мир и любов, но в настоящия общестнвен проект изначално няма такава хипотеза. Искам мир и любов, мразя насилието, но не виждам как да стане. В крайна сметка ще се стигне до насилие! Братя азиатци и африканци, стойте си на вашата земя, организирайте се и си решавайте проблемите там. Не ни вкарвайте в хуманен грях! Хуманизмът е водещ, но и той има граници! Опасявам се, че колкото повече чакаме и не вземаме мерки, толкова по-грозно ще е в последна сметка. Забелязахте ли, че дори в този текст говорят първо за мигранти, а после за хора, които имат необходимост от убежище. Всякакви опити да ми/ни се внуши, че "мигранството" е нормално явление през културния 21-ви век, ще срещнат категорично и твърдо отхвърляне. Подклаждане на конфликти, подтикване към определен вид поведение, при които ще има огромно напрежение, вкл. ще мрат хора, включително от насилствена смърт, това е просто един от многото инструменти, чрез които онези сили, които са се самопровъзгласили за собственици на Планетата, ще се опитат да ни изчистят от повърхността, за да не им цапаме въздуха и земята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изобщо не трябваше да влизаме в ЕС

    20 Sep 2023 20:25ч.

    А сега трябва да излезем час по-скоро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Wir shaffen das!

    20 Sep 2023 22:24ч.

    Където 'das' e да разселим паплачта из цяла Европа и най-вече там, дето не смеят много да знаят, за да им оправят генофонда (по Кристалина)...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи