В резолюцията на ЕП относно действията на руската прокуратура срещу съдии, следователи и прокурори от Литва, участвали в разследването на трагичните събития от 13.01.1991 г. се реагира на опасен прецедент, недопустим според “Основните принципи на независимост на съдебната власт” на ООН, както и на договорите за гарантиране на зачитането на принципите на правовата държава на ЕС.
Считам, че завеждането на наказателни производства от една държава спрямо магистрати от друга страна е недопустим натиск в опит да се окаже въздействие върху обективността на решенията им на една суверенна държава. Подобен прецедент може да се окаже много опасен и да бъде използван и срещу други държави, включително и срещу България.
Като представител на България в ЕП, аз виждам своята роля да защитавам интересите на моята страна. Само единна позиция на държавите от ЕС могат да бъдат защита срещу подобни опасни практики. Това явно се разбра и от гласуването в ЕП, където осъждането на подобни действия беше подкрепено от 492 депутата при 43 против. Резолюцията има предупредителен характер и не съдържа предложение за нови икономически санкции срещу Русия.
Отхвърлих и ратификацията на Истанбулската конвенция. Гласуването “въздържал се” във всеки един парламент, включително и в ЕП, не означава подкрепа. Не подкрепям ратификацията на ИК поради нееднозначното тълкуване на определени текстове в нея, но съм убедена, че трябва да се използват всички възможности за защита на жените от домашно насилие“, завърши коментара си Елена Йончева.