Заради истината е важно да се знае, че решението на Столичния общински съвет за демонтажа беше взето през 2014 г. За тези две години нито един инициативен комитет не се ангажира със запазването му, както това не се е случило и през целия период на неговото същестуване. За сметка на това днес се прави опит той да остане в този си вид с коктейли “Молотов” и палеж. Това написа в социалната мрежа „Фейсбук“ Елен Герджиков - председател на Столичния общински съвет, по повод палежа на крана, който участва в демонтирането на паметника „1300 години България“ при НДК.
„С цената на реална опасност за здравето на случайно преминаващи граждани и с щети за стотици хиляди левове, демонтажът на последната пластика от паметника до НДК е временно спрян. Документи от 80-те години на миналия век и експертизи от 2003 и 2011 г. категорично показват, че конструкцията е компрометирана, след като още при строителството й са направени пропуски и е останала недовършена“, пише Герджиков.
Според него решението на Столичния общински съвет, което се изпълнява, е скулптурите да се демонтират внимателно, за да бъдат запазени и спасени, въпреки компрометираната конструкция.
„На този фон коктейлите със запалителна течност ясно показват разликата в подходите и ценностните позиции“, пише още председателят на Столичния общински съвет.
Щетите са само по крана, който е бил запален около 3.30 часа тази сутрин. Стойността на автокрана е около 1 млн. лева. Това каза по Фокус инж. Иван Стойков, експерт в „Софинвест ЕООД“, за палежа на автокрана, който демонтираше паметника „1300 години България“.
„Изгорелият кран е един от големите, участва и във вдигането на цистерните в Хитрино“, посочи той и уточни, че кранът е изгорял напълно с цялата командна система. „Други щети, освен по крана няма, бързата намеса на противопожарната служба ги е предотвратила“, обясни инж. Стойков и допълни, че се изчакват специалисти, които да демонтират крана.
„Има камери, разследващите органи работят по случая. Не е влизано през оградата, сигурно са хвърляни някакви запалителни материали“, коментира Иван Стойков. „Около паметника има ограда. Самият обект има охрана. Идват полицаи от 4-то районно и от общинската фирма. Има хора и от охраната на НДК. Има охрана, но е използван такъв момент, в 3.30 часа, в който няма“, посочи той.
„Вече освен металната конструкция друго няма какво да се запали, кранът беше най-ценното“, каза още инж. Стойков.