Експерт: Здравният модел у нас противоречи на Конституцията

Експерт: Здравният модел у нас противоречи на Конституцията
Здравният модел в страната е тотално сбъркан и противоречи на основния закон в държавата, а именно Конституцията, в която е записано, че гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ и безплатно ползване на медицински услуги. Това е мнението на Сашо Ангелов, доктор по икономика преподавател по "Икономика на здравеопазването" в Стопанския факулет на СУ, съветник на бившия министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски по финансовите въпроси.

 

Въведеният през 2000-та година модел е сбор от пазарен, обществен и социален модел, но той се изражда и е във вреда и на лекарите, и на пациентите, коментира Сашо Ангелов в ефира на БНР. 

Никой не прави разлика между това за какви пари говорим. В България има 2 вида пари: публичните пари, които се събират чрез данъци и осигуровки и се управляват по законите на публичните финанси. Вторият вид са частните пари, които, след като отделното физическо лице или дадена компания си е платило данъците, може да ги изразходва, както поиска. Разликата между публичните финанси и частните финанси е в начина на тяхното измерване и тяхното регулиране, анализира експертът и обяснява:

Средствата за здравеопазване през годините нарастват непрестанно и това сочат данните на НСИ и на Министерство на финансите за периода от 2000 до 2014 година. Затова за недостиг на средства в системата не може да се говори, категоричен е Сашо Ангелов. А правилното разходване на публичните финанси в здравеопазването се измерва чрез продължителност на живот, брой посещения на пациентите, нива на смъртност.

Според данни на СЗО в здравната система са постъпили 9 милиарда, което означава, че парите от гражданите, частните пари от джоба на пациента са били около 6 милиарда лева, посочва Ангелов.

По думите му в последващите закони в здравеопазването няма обединяващи текстове за цялото здравеопазване, от което произтичат настоящите проблеми в системата:

Няма обединяващи текстове за цялата здравна система. Липсва т.нар. "конституция на сектор "Здравеопазване", която да обединява всички възможни случаи, които могат да се случат в сектор "Здравеопазване". Всеки закон е правен на парче, за да удовлетвори определени искания на гилдията.

Коментари

  • Аликс Партнърс

    31 Март 2016 18:32ч.

    http://www.theglobaleconomy.com/rankings/Health_spending_per_capita/ http://www.theglobaleconomy.com/rankings/Health_spending_as_percent_of_GDP/ http://www.theglobaleconomy.com/Bulgaria/Health_spending_as_percent_of_GDP/ https://www.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:BGR&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%BD%D0%BF#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sh_xpd_oopc_to_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR:AUT:DEU:GBR:POL:BRA:MEX:CUB:HTI:TTO:CHL:USA:CAN&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false В бюджетът за разход тази година пише - държавно обществено осигуряване 5 065 милиона лева, национална здравноосигурителна каса 1 069 милиона лева, министерство на здравеопазването 24 милиона лева. Ако вземем най-голямата цифра, това е 700 лева на глава от популацията. Не виждам в - Закон за държавния бюджет на Република България за 2016 г., къде пише какви са постъпленията в държавната каса: http://www.minfin.bg/bg/page/1095 Колко пари отиват за здравеопазване от данъците, акцизите и ДДС, и колко от здравната каса. И колко от тези пари достигат до частни болници и до не осигурени болни. Не виждам и постъпленията от пенсионни вноски. КАТО ПЕНСИИТЕ: Пенсиите се изплащат от постъпления от вноски за пенсии, която е солидарна система в кавички. Кавички, защото умрелите преди пенсия са солидарни повече с богатите и по-малко с бедните ВНОСИТЕЛИ, тоест са повече солидарни с не бития и по-малко солидарни с бития. Това което не е платено на умрелите преди пенсия, се разпределя така, на този с 5 хляба му се дават пет хляба, а на този с един хляб му се дават един хляб. Но същото е разпределението и от бюджета отпускани за пенсии, които пари дори надвишават парите от вноски за пенсии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи