Захариева: Болката на БСП е, че шефът на КПКОНПИ се избира от парламента

Захариева: Болката на БСП е, че шефът на КПКОНПИ се избира от парламента
„Очевидно болката на БСП е, че ръководството на КПКОНПИ се избира от парламента, а не от президента”. Това каза в предаването „Тази сутрин” по бТВ външният министър Екатерина Захариева по повод вчерашните разногласия на политическите сили след заседанието на КСНС.

 

След срещата при президента Корнелия Нинова заяви, че е станала свидетел на бранене на статуквото, а индикацията за това била, че членовете на съвета са отхвърлили предложението на БСП за ново антикорупционно законодателство.

„Нашето предложение беше да се направи оценка на въздействие на действащия закон. Аз като юрист се притеснявам от писане на законодателство на коляно – от политици, без участието на експерти, преди избори”, каза Екатерина Захариева.

Тя сподели, че като е чула реакцията на БСП след заседанието, се е зачудила наистина ли е била там – толкова голямо било разминаването между думите на Нинова и обстановката вътре.

„Първо – не е имало никакво бранене на статуквото, това е пълен абсурд. На българина настина вече му писна, когато имаме проблем, да казваме ще приемем нов закон, ще създадем нов орган. Нашето предложение беше да направим оценка на въздействие. Тонът вътре беше абсолютно конструктивен и нормален. Не е имало нападки един срещу друг, нито груби реплики. Разбрахме се, че по този начин, както е представен проектът на становище, не може да се съгласим”, каза още Захариева.

По думите ѝ сегашният антикорупционен закон е драконовски, друг обаче е въпросът доколко се спазва той.

Екатерина Захариева се въздържа да отговори на въпроса дали имотите на колегите ѝ от кабинета са купени на реални цени – първо трябвало да приключи проверката на КПКОНПИ, а и тя самата не била виждала документите на сделките. Съгласи се обаче, че „цените на част от тях със сигурност изглеждат доста ниски”.

Външната министърка каза още в ефира на бТВ, че на 9 април, тоест днес, е трябвало да се състои посещение на външния турски министър Мевлют Чавушоглу у нас, което обаче е било отменено. Информацията за отменената визита идва след скандала с изказването на турския политик, че Турция се е намесила за промените в Закона за вероизповеданията. По-късно от турската държава обявиха, че думите на Чавушоглу са били преведени неточно.

„Изказването, което чухме в предизборна кампания, със сигурност не беше приемливо за нас”, посочи Захариева.

Тя разговаряла с турския си колега в Щатите, по време на срещата по повод 70 години НАТО. Чавушоглу обяснил, че думите му са били преведени погрешно. Така или иначе априлската визита беше отменена за по-нататък. „Това е дипломатически знак, дипломацията има различни варианти за реакция и това е един от тях”, посочи външният министър.

 

Коментари

  • Екатерина Захариева: Болката на БСП е, че шефът на КПКОНПИ се избира от парламента

    09 Апр 2019 9:26ч.

    Да се не окаже след следващите парламентарни избори, че това ще е и болката на ГЕРБ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лелеле... льо Флоьор се излага като пазарджишки индо-българин!?

    09 Апр 2019 9:32ч.

    От една страна: "...не е имало никакво бранене на статуквото, това е пълен абсурд.", но от друга: "На българина настина вече му писна, когато имаме проблем, да казваме ще приемем нов закон, ще създадем нов орган.", от трета страна тя като "...като юрист се притеснявам от писане на законодателство на коляно – от политици, без участието на експерти, преди избори”. Тя, милата, се оказа оказа с нежна, ранима и притеснителна юридическа душа, която като душа на външна министърка не е и чула, че по мнение на на ойропейските ни партньори около 75% от внесените за гласуване закони в НС са с лобистки характер!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И друго

    09 Апр 2019 10:47ч.

    При избор на какъвто и да е кадър, трябва да се проверчва щателно миналото му, доходите му, поведението му, имуществото му. С какво влиза и с какво излиза!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "При избор на какъвто и да е кадър, трябва да се проверчва щателно миналото му, доходите му, поведението му, имуществото му. С какво влиза и с какво излиза!"

    09 Апр 2019 11:14ч.

    Да, да, правилно, но за сега тази демократична и либерална практика да се изготвят досиета на преспективните кадри се прилага само от Сорос - в. Сега: "Документ на Сорос: Заради джендър равенството Мария Габриел би тръгнала срещу своите", ако някой друг се опита да я приложи той би бил незабавно заклеймен като мръсен комунист, фашист, гадно ченге и диктатор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • митето

    09 Апр 2019 11:25ч.

    Защо американците ни натресоха това чудо-юда за министър?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Махнали сте ми мнението, че всички са за затвора

    09 Апр 2019 11:41ч.

    Разбирам, страх лозе пази.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитър

    09 Апр 2019 11:43ч.

    Защо търпим тези нагли , ограничени , посредствени , некадърни и ПРОДАЖНИ управници , които ни излагат с простотията си всеки божи ден , съсипват прекрасната ни страна , а нас подлагат на геноцид ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • „Това е дипломатически знак"

    09 Апр 2019 11:45ч.

    "Дипломатическите знаци" са най-тежкия изпит в обучението на българските пишман дипломати, особено в незнам кой си факултет на Пловдивския университет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много ви отърва всичките да са за затвора.

    09 Апр 2019 12:30ч.

    С тия лакърдии `всички са маскари и затова хайде да не гласуваме` не сте познали. Герберастките престъпници трябва да си получат заслуженото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да уточня, в момента управляващите са за затвора

    09 Апр 2019 12:51ч.

    А трябва да се гласува, защото ще има фалшификации и трябва поне да се изравнят. Да не говорим, че поканата към Александърчо е трик, за да се оправдаят гласовете за ГЕРБ, че дошли оттук, оттам, защото реално без фалшификации ГЕРБ са бита карта. Има и други формации с претенции, освен БСП. Така, че ще се гласува

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОКО

    09 Апр 2019 13:36ч.

    ЕДИНСТВЕНИЯ НАЧИН ОПГ ГЕРБ ДА ОТИДЕ В ПОЛИТИЧЕСКОТО ГРОБИЩЕ Е МАСОВО ГЛАСУВАНЕ СРЕЩУ ТЯХ. НАЙ-ДОБРИЯ ПРИМЕР ЗА ВЕРНОСТТА НА ТАЗИ ТЕЗА Е ИЗБОРА НА РУМЕН РАДЕВ ЗА ПРЕЗИДЕНТ. ДОРИ И ДА Е ИМАЛО ФАЛШИФИКАЦИИ, В КОЕТО НЕ СЕ СЪМНЯВАМ, ПРИ МАСОВО ГЛАСУВАНЕ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ НА КОРИФЕЯ ВЪВ ФАЛШИФИЦИРАНЕТО НА ИЗБОРИ ЦЕЦО ТЪПАНАРА СА ИЗКЛЮЧИТЕЛНО МАЛКИ. ЗАТОВА НА 26.05 ВСИЧКИ ТРЯБВА ДА ОТИДЕМ ДО УРНИТЕ И ДА ЗАБИЕМ ВТОРИЯ ПИРОН В КОВЧЕГА НА ОПГ ГЕРБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи