ЕК към Иво Христов: Още два български продукта могат да бъдат с приоритет в износа на ЕС

ЕК към Иво Христов: Още два български продукта могат да бъдат с приоритет в износа на ЕС
България може да включи странджанския манов мед и горнооряховския суджук в търговското споразумение с Китай.

 

„България произвежда чудесни продукти със защитени географски указания – мед, вино и др. – които все още не са обект на достатъчно активен износ извън Европейския съюз. Именно затова включихме някои от тях в новия списък с традиционни за държавите продукти, които получават защита на китайския пазар по силата на споразумението между Европейския съюз и правителството на Китайската народна република относно географските указания.“

 

Това заяви в отговор на въпрос, отправен от българския евродепутат Иво Христов, Джон Кларк, директор на отдел „Международни отношения“ към Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия и главен преговарящ от страна на ЕК по споразумението с Китай. 

 

„От отговора на г-н Кларк става ясно, че скоро България може да включи странджанския манов мед и горнооряховския суджук в обновения списък с географски указания на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС. По същия начин китайски продукти ще бъдат защитени в ЕС, с което се гарантира взаимно зачитане на най-добрите продукти от двете селскостопански традиции“, коментира Иво Христов след заседанието на Комисията по рибно стопанство в ЕП (PECH). Христов е член на комисията и съдокладчик по изготвяното ѝ становище относно споразумението между ЕС и Китай. 

 

През юли Съветът прие решения за подписването на споразумението между Европейския съюз и правителството Китай относно географските указания. Това е първото значимо двустранно търговско споразумение, подписано между ЕС и Китай. Четири години след влизането в сила на споразумението обхватът му ще бъде разширен, така че то да включи още 175 географски указания от двете договарящи се страни. Споразумението също така съдържа механизъм за добавяне на допълнителни географски означения впоследствие.

 

По време дискусията с Джон Кларк Иво Христов повдигна три въпроса, свързани с географските указания:

-       какво става с продуктите на Великобритания, които сега са включени в списъка и ще бъдат ли заменени с продукти на ЕС; 

-       могат ли вече регистрирани продукти, които не фигурират сред тези 275 европейски географски означения, да бъдат добавени на по-късен етап;

-       ще има ли трети голям списък с продукти или те ще бъдат разглеждани поединично.

 

Според отговора на Кларк за 2021 г. е планирано да бъде обсъдена с Китай замяната на тези 5 продукта на Великобритания с продукти от държави членки на ЕС. Комисията възнамерява да положи усилия да насърчи по-новите страни членки (от Източна и Централна Европа) да имат свои продукти със защитени географски означения. Продукти, които са регистрирани, ще могат да бъдат добавяни, като за целта производители ще могат директно да се обръщат към Съвместния комитет по това споразумение.

 

Към момента България има само 3 продукта с географско означение при храните: българско розово масло, странджански манов мед и горнооряховски суджук. Две защитени географски указания имат български вина – „Горнотракийска низина“ и „Дунавска равнина“. 

 

ЗГУ „Българско розово масло“ и вината вече са включени в списъка със 175 географски означения към търговското споразумение с Китай. 

 

В ход е и процедура по защита и на българското кисело мляко и българското бяло саламурено сирене, което също има потенциал за износ на китайския пазар. Когато тя приключи успешно, страната ни може да поиска добавянето и на тези продукти в споразумението с Китай, което ще им осигури защита от имитации и възможност за повече видимост в азиатската страна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Защита на български продукти и марки

    05 Sep 2020 10:28ч.

    Безобразие! Каква игра с думите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • vitory

    05 Sep 2020 10:37ч.

    В Европа се продава изключително гръцко кисело мляко и гръцко сирене, тип "Фета". Български такива няма. Може би, защото киселото мляко и кравето сирене в България се правят некачествено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Б@Й ХОЙ

    05 Sep 2020 10:51ч.

    ЯЖ НАРОДЕ , а какво ... , ами баничката със СИРЕНЕ е с извара, ролцата от РАЦИ са от рибно брашно, ЕЛЕНСКИЯТ бут е свински, РУСКАТА салата е на Оливие .... ! У нас никой не влага палмово масло , а за година малко над 6'000'000 българи консумираме над 12'000'000 кг. палмово масло ! ....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие оставете какво е некачествено

    05 Sep 2020 10:55ч.

    ЕК царя на царете, е разрешил на поданиците да търгува със собствена марка, ценни продукти получени в уникална природна среда. Няма да се очудя, ако тези ЗАЩИТЕНИ продукти се продават на специална ниска цена за чужденците, но никога не достигат българския пазар. Така излиза, че на българска територия се произвеждат качествени продукти, но производители и търговците са ПРИНУДЕНИ да ги продават на чужденци. А за българите остава вноса на боклуци и некачествените български продукти продукти, защото по този начин тези производители да си избиват разходите които натрупват за да удовлетворят чуждия пазар. Как се нарича този начин за управление, не е ли робовладелски строй?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    05 Sep 2020 16:42ч.

    Ако зависеше от мен, щях да субсидирам производителите на мановия мед от Странджа, за да се продава на достъпни цени само на българския пазар. (обосновано като здравна политика) Чисто здравен въпрос е българите да се хранят с най-доброто, което Бог ни е дал чрез нашата природа, а не китайците да го ядат. Всеизвестен факт е, че от най-качествената ни продукция не остава нищо за нашия пазар, изнася се заради печалбата на търговците, а се внасят евтини заместители. Нищо чудно богатите китайци да ядат чист български манов мед, а българите да ядат китайски евтин мед с пълнители. После комунистите се чудят защо българите били на първо място по инсулти и инфаркти. Здравната политика трябва да включва храната, като най-достъпното лекарство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Б@Й ХОЙ

    05 Sep 2020 17:49ч.

    Ако някой беше казал на дядо ми, че ще внасяме картофи, домати и ябълки - щеше да го бие с мотиката и да го замяра с кошницата !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на 05.09.2020 в 16:42 Helleborus, вашият кумир Борисов

    05 Sep 2020 20:23ч.

    и италианските му братиньовци от тамошната мафия, които внасят отпадъци у нас още от 2017 година, за да ги изгарят уж много изгодно, уж на далавера, замествайки частично въглищата в ТЕЦ-овете, през последните 4 години разболяха цялото население на България, а фините частици от изгорянето на пластмаси замърсяват и днешните деца, и бъдещите поколения, и земеделските ни земи и след това вторично се тровим от земеделската ни продукция, така че ТОВА е престъпление срещу всички поколения на България! Истински геноцид, престъпление срещу човечеството, което заедно с останалите МУ "приоритетни" дейности: концесии на природни богатства и стратегическа инфраструктура, и безумни социални политики заради които над 2 милиона образовани българи се скитат немили-недраги по света! ТЕЗИ са основните причини за Българският геноцид на 21 век! Проклет да е Бойко Методиев Борисов и всичките му късогледи и безмозъчни фенове!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи