ЕК: България е пропуснала да събере ДДС за 625 млн. евро през 2017 г.

ЕК: България е пропуснала да събере ДДС за 625 млн. евро през 2017 г.
За 2017 г. България е пропуснала да събере ДДС за 624 милиона евро (11 на сто), показват данни, представени днес от Европейската комисия (ЕК).

 

Общо държавите в ЕС са пропуснали да получат ДДС за 137 млрд. евро.

В сравнение с предишни години, разликата между дължимия и събрания ДДС е по-малка, но все още е значителна, се посочва в съобщението на комисията. Тази значителна разлика между дължимия и събрания ДДС отново показва нуждата от промяна на правилата и от повишено сътрудничество между държавите в ЕС.

С разликата между дължимия и събрания ДДС се измерва ефективността на мерките във всяка държава за прилагане и спазване на правилата, като по този начин се прави оценка на пропуснатите приходи заради данъчни измами, избягване на данъци, несъстоятелност, финансова неплатежоспособност и погрешно определяне на размера на дължимия данък, пояснява комисията.

Най-голямата разлика между дължимия и събрания ДДС е отчетена в Румъния - 36 на сто несъбрани приходи от ДДС за 2017 г., следвана от Гърция (34 на сто) и Литва (25 на сто). Най-малка е разликата в Швеция, Люксембург и Кипър, където несъбраните приходи от ДДС са средно един процент. В абсолютно изражение най-голямата разлика между дължимия и събрания ДДС е отчетена в Италия - 33,5 млрд. евро.

 

(БТА)

 

 

 

Коментари

  • ЕК: България е пропуснала да събере ДДС за 625 млн. евро през 2017 г.

    05 Sep 2019 15:59ч.

    Хехехе, първо не България е пропуснала, а данъчната администрация е сторила това и второ на дипломатически език "пропуснала" синоним за какво може да е...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 1 200 000 000лв

    05 Sep 2019 16:16ч.

    Тези пари са взети от потребителите и..... са усвоени от предприемчивите и находчивите бизнесмени под ласкавия поглед на Държавата. Колко ли струва ласкавият поглед?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Очевидец

    05 Sep 2019 17:52ч.

    Обаче няма корупция!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не сме балами

    05 Sep 2019 18:24ч.

    Събрани са и още как, но не са отчетени, заминали са в нечии лични сметки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    05 Sep 2019 19:15ч.

    Че това си е нормално при капитализма! Нали това е целта на упражнението - едни хора да пропуснат да внесат ДДС-то! Ама не всички - само избраните!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ББ

    05 Sep 2019 22:48ч.

    Ми те нашите фирмички не плащат ДДс, то е за балъците....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фифи

    06 Sep 2019 5:06ч.

    Що Сметната палата не направи анализ на фирмите, с несъбираеми просрочени задължения? Щото ще излезе, че тези фирми са "купени" от безимотни и че НАП не може да им вземе и цървулите. А защо тези дето са натрупали задълженията си продават фирмите на безимотни? Ами защото депутатите са приели такива закони. Айде да ни кажат от търговския регистър от всички продадени или прехвърлени фирми, колко фирми са имали задължения към фиска, на каква сума и после НАП да ни каже колко от тях са погасени? Не че оправдавам НАП, но много от тия задължения са заради законодателството. Освен това Сметната палата що не каже толко милиона са главница и толко са лихва. Щото ще излезе, че ако си дължал 1000 лв. данък преди 9 години преди да е изтекла абсолютната давност два или три пъти ще са лихвите. Ужасно ме е яд на НАП, заради теча на лични данни, но тези от Сметната палата са с много елементарни констатации извън икономическата логика. Те са тези, които не само да констатират някакви оттук от там събрани факти, но трябва да ги анализират данапишат предписания за отстраняване на пропуски и грешки, за установяване на умишлено вредителство и имат право и на законодателна инициатива да предлагат промени в законите, когато при проверки установят несъвършенства, даващи възможност за злоупотреби и спъващи ефективността на работата на администрацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи