Това каза авторитетният английски коментатор Джайлс Мерит - генерален секретар на неправителствената организация в Брюксел „Приятели на Европа“ и главен редактор на издаваното от нея списание „Светът на Европа“, пред БНР.
Преди да се занимава с аналитична дейност, Мерит е бил дългогодишен кореспондент в Брюксел на „Файненшъл Таймс“. Коментара си той направи по повод представените от Дейвид Камерън искания за нови условия на британското членство в ЕС след двудневни преговори. Мерките трябва да бъдат приети от лидерите на останалите 27 държави членки.
"Моите сънародници са дълбоко консервативни. До голяма степен евроскептицизмът им се корени именно в този консерватизъм, в носталгията към империята и времена, когато сме били суперсила. Другият фактор е политическият опортюнизъм, особено на хора от Консервативната партия. Дълбоко вкорененият британски консерватизъм от имперскията от ХIХ и Втората световна война ще се излекува с времето. Но евроскептицизмът на политическите опортюнисти може да бъде неутрализиран само с положителен вот на референдума за оставането на Обединеното кралство в Евросъюза", каза той.
Тезата, че британският финансов сектор страда от регулациите на Брюксел и Франкфурт заради все по-засилената интеграция на паричния съюз, анализаторът определи като "абсурдна":
"15 години след лансирането на еврото Лондонското сити заедно с Уолстрийт не само че остават двата водещи международни финансови центъра, но и се разрастват. Ситито всъщност изобщо няма нужда от защита. Преди седмица в Брюксел дойде група евроскептични банкери от Лондон, които на публична лекция агитираха за напускането на ЕС. Те заявиха, че излизането изобщо няма да навреди на Лондонското сити. Тогава аз вдигнах ръка и ги попитах:
„Кажете ми дали при това положение ситито ще спечели от края на британското еврочленство?“ И те побързаха да отговорят: „О, не, не – не искахме да кажем това!“.
"Все още се чудя – защо без очевидна изгода един банкер би рискувал цялата непредсказуемост за инвестициите, която ще се отвори при едно излизане на страната от ЕС? Според мен мнозинството в бордовете и управителните съвети на компаниите в Лондонското сити знаят, че Британската икономика привлича инвеститори от целия свят най-вече заради достъпа си до общия пазар на Евросъюза. И идеята да внасяш несигурност в тези добри условия изглежда налудничава."
Проблемът с преговорите за референдума с британците се съсредоточи в това, че никой не оспорва тезата за вредата от труда на мигрантите, коментира Мерит и определи това като „глупава идея“.