Ръководството на прокуратурата категорично се противопоставя на опитите за обвързване на неуспехите на законодателната и изпълнителната власт за фигурата на главния прокурор. Свидетели сме на политици, които внушават, че развитието и просперитета на България зависи от главния прокуорор. Вместо да се търсят решения за проблемите, фокусът се измества към главния прокурор. Планът за възстановяване не е обвързан с това, целта е отстраняване на главния прокурор и овладяването на прокуратурата. Това заявиха от ръководството на прокуратурата на брифинг пред медии.
Според прокуратурата, въвеждането в Плана на мерки, свързана с реформи със съдебната власт, е по настояване на служебния кабинет, а не на ЕК. Твърди се, че България ще загуби милиарди лева заради липсата на отчетност и контрол и на главния прокурор.
Задължени сме да обясним, че Механизмът е основният стълб за възстановяване на Европа, който осигурява финансова подкрепа за страните от ЕС, за смекчаване на социлните и икономически последствия от кризата с COVID-19.
Макар плановете на страните членки да подлежат на оценка от ЕС, европейските институции не могат да поставят изисквания за конкретни мерки и да се намесват във вътрешнодържавни мерки. Неверни са внушенията за изключителната необходимост от реформи в прокуратурата и в частност отчетността на главния прокурор. Подобни мерки няма как да стоят в социалното и икономическото възстановяване на България, не изискват финансиране и не могат да са условия от ЕК. Ясно е, че изпълнителната власт целят да обслужат политически интереси, заявиха от ръководството на прокуратурата.
Според държавното обвинение, основните критики на ЕК са към здравната реформа и са свързани с реформи. Идеята е била на изпълнителната власт, продиктувани не от необходимост, а от конкретната личност, заемаща тази позиция, посочи още тя.
Филипова уточни, че първоначално предложенията касаят принципни положения, но впоследствие служебният кабинет добавя акценти, свързани с прокуратурата и отчетността, и отговорността на главния прокурор, които са несъответни и не са свързани с финансиране на дейности, свързани с икономическото възстановяване. Последният вариант от 15 октомври, има точка "Повишена отчетност на главния прокурор и неговите заместници", в глава за бизнес средата. Анализът на конкретните мерки показва, че част от тях вече са налични в българското законодателство, а друга част е обусловена от нужда от промени в Конституция. Включването им показва или непознаване на съществуващата нормативна уредба, или са преднамерено формулирани така, че да предпоставят невъзможност за изпълнението им в обозримо бъдеще. По този начин, забавяне или намаляване на средствата от Плана за възстановяване ще бъдат обяснявани с недостатъчната отчетност на главния прокурор и превърнат главния прокурор в център за обществен натиск и недоволство", посочи още Филипова.
Източник: "Епицентър"