Следвайте "Гласове" в Телеграм
Със скандали и драми депутатите все пак приеха текст, че на следващите редовни избори ще има само хартиени бюлетини. Реално в залата, а и в кулоарите обаче остана объркване какво точно се гласува. "Колеги от БСП, не знам дали осъзнавате какво гласувате. Ако го осъзнавате, е страшно. Обяснявахте, че искате да дадете на хората избор, В избирателните секции избирателят гласува само с хартиена бюлетина. Точка", обърна се към социалистите юристът Милен Матеев.
Йордан Цонев от ДПС поиска да прочетат и втората точка, която изяснявала въпроса. Но Матеев настоя към БСП да се осъзнаят какво гласуват в момента. "Ако това е желанието, да отпаднат машините изобщо, разкрихте се пред всички. Благодаря", настоя обаче Матеев.
ДПС обаче контрира, че са гласували само създаването на нов параграф 206 а, а следващите текстове щели да изяснят ситуацията.
"Гласувахме на местните избори да няма машини, да има само хартиени бюлетини. Ето, там ГЕРБ са свели глави, БСП, това гласувахте", разгневи се Настимир Ананиев от ПП.
"Току-що отменихме машините. Говорихме дълго за право на избор и демокрация. Чл., 206 който е обвързан с разпоредби, ще предвиди, че от следващите избори преминаваме единствено към хартиена бюлетина. Мнозинството не допусна машините и ги отмени, От следващите редовни избори ще се гласува с хартиена бюлетина", гневни бяха от ПП.
А Хамид Хамид от ДПС ги обвини, че думите им са жестока манипулация. По думите му текстът, който предвижда единствено хартиени бюлетини, е за следващи редовни избори. Като такива се очаква да има догодина - местните. "Предлагаме само хартия и обясних, защото е обвързан с машините, които ние предлагаме. Те трябва да има какво да сканират, няма да сканират приятно лице на г-н Ананиев, затова трябват хартиени бюлетини", заинатиха се от ДПС, натоявайки за нов тип устройства.
Докато искаше прегласуване на текстовете, Асен Василев поиска да му обяснят какво точно се гласува. И попита дали ако има предсрочни избори ще се ползват настоящите машини, а след това ще се мине изцяло към хартиен вот.
А шефът на правната комисия Радомир Чолаков от ГЕРБ опита да оправдае решението на мнозинството. "Чл. 206 в редакция на комисия и чл. 206 а отваря всички опции за гласуване в момента. Ако има избори преди местните, на тях ще се гласува със сегашните машини и с хартия, на местните - ако се приемат следващите текстове на ДПС, ще се гласува с хартиени бюлетини, които ще се сканират. И на практика, ще се гласува с машини. Всичко - 100% на машини", обяви той.
Асен Василев обяви, че не вижда причина да седи в залата за дебата. И продължи да настоява, че така се отменя машинният вот. А Йордан Цонев го призова да остане, "защото в края ще видите как ще се гласува само на машина, останете, за да видите как ще стане". Концепцията на ДПС, а явно и на Хартиената коалиция е, че новите сканиращи устройства ще превърнат гласуването на хартия в машинно.
Депутатите върнаха хартиената бюлетина. "За" гласуваха - 124 народни представители, "против" бяха 95.
Така на следващите избори в секции с над 300 избиратели и гласоподавателят ще има право на избор дали да гласува с машина, или с хартиена бюлетина.
Ако има избори преди местните - предсрочни парламентарни, на тях ще се гласува смесено - с хартия или с машини, на местните, ако се приемат следващите логически текстове, предложени от ДПС, ще се гласува с хартиени бюлетини, които ще се сканират на машини. Това обясни председателят на правната комисия Радомир Чолаков.
Парламентът прие предложението на Мустафа Карадайъ в избирателната секция избирателят да гласува с хартиена бюлетина. Хамид Хамид обясни, че текстът, ако бъде приет в преходни и заключителни разпоредби, ще действа за местните избори, а не при предсрочни парламентарни, и е обвързан с въвеждането на машини, с които да се сканират хартиени бюлетини. Той добави, че машините, които предлагат, трябва да има какво да сканират.
В същото време депутатите одобриха и предложението на правната комисия избирателят да може да гласува по избор - с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване. Остана правилото да няма машини за гласуване в секциите с по-малко от 300 избиратели, при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и в чужбина, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели. Този, който е избрал машинното гласуване, не може да гласува с хартиена бюлетина, записа Народното събрание.
Дискусията по точката бе прекратена по предложение на Георги Свиленски от "БСП за България", последва остра реакция от "Продължаваме Промяната" и "Демократична България", размяна на реплики, процедури по начина на водене.
Депутатите продължават да обсъждат и гласуват на второ четене промени в Изборния кодекс. Те удължиха заседанието си до окончателното приемане на кодекса.
Източници: бТВ, NOVA TV, epicenter.bg, "24 часа"