Сачева: Българският модел не разделя детето от семейството

Сачева: Българският модел не разделя детето от семейството
Това, което ме тревожи е, че продължава да има хора, които спекулират с това, че държавата ще отнеме деца, заяви социалният министър Деница Сачева в сутрешния блок на БНТ. Тя е категорична, че това не е вярно. Държавата се намесва в изключително тежки ситуации, в които действително има застрашен живот и здраве на детето, посочи Сачева. "Българският модел за социална политика не разделя детето от семейството. Напротив винаги се работи с биологичното семейство, винаги се работи с разширеното семейство и едва когато всички варианти са изчерпани, се преминава към други варианти", обясни в предаването Деница Сачева. Тя добави, че в приемното семейство се насърчава грижата и съответно контактът и връзката с биологичното семейство.

 

 

Влизането на Закона за социалните услуги е отложено с половин година. Събрани са над 30 мнения и становища на различни организации. Те са обобщени и изпратени в Народното събрание. 

"Със сигурност това, което е необходимо, е да има повече интегрирани услуги, да са социално-здравни услугите, защото в момента очакванията не са към социална услуга, но са и повече в сферата на медицинското обслужване", каза Деница Сачева.

Тази седмица е била проведена среща с всички ръководители на домове за хора в деменция, с кметовете, както и със социални услуги, които предлагат грижи за възрастни. Един от основните проблеми е този с кадрите, тъй като навсякъде има недостиг от квалифициран персонал, особено щом се отнася до медицински сестри и медицински грижи.

Сачева обясни, че съществен проблем у нас е липсата на хосписи, защото хората имат по-голямо очакване да получат медицински грижи, отколкото социални услуги. Медицинският персонал, ангажиран в тези домове, са хора над 65 години и това е тенденция, която се отчита постоянно. Причини за това са заплащане и условия на труд.

Поставена е темата за очакванията на обществото към тези услуги, както и за това как да се поддържа по-добра връзка със семействата. Дадени са конкретни предложения. Очаква се към момента да няма никакво допълнително финансиране от страна на близки и роднини и то да бъде покрито изцяло от държавата. Допълнителното материално стимулиране на хората в тези институции също може да бъде доплащано от близките, когато има такива възможности.

"Конкретно със случая в Горско Косово не беше установена недобросъвестност от страна на служителите на дома. Що се отнася до Пловдив - там бяха взети съответните мерки, в момента се води разследване на прокуратурата, бяха уволнени двама души", каза още социалният министър в сутрешния блок на БНТ.

 

 

 

Коментари

  • "Това, което ме тревожи..."

    07 Фев 2020 9:31ч.

    мен лично, е че законодателна, изпълнителна, съдебна, медийна, че и европейските власти се напълниха със сачевици, избутали нормалните, разумните и можещите професионалисти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Соросоидката пак лъже

    07 Фев 2020 10:11ч.

    Какво има да се спекулира, след като в закона пише черно на бяло: Временно настаняване по административен ред Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 120 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 14 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 24 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) Настаняването на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство и в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа се извършва със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето. (2) (Нова - ДВ, бр. 38 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) В едномесечен срок от издаването на заповедта по ал. 1 дирекция "Социално подпомагане" прави искане до районния съд по настоящия адрес на: 1. детето - при спешни мерки; 2. родителите - във всички останали случаи. Тоест, детето се отнема от родителите със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане"; в едномесечен срок се сезира районният съд; родителите на детето НЕ СЕ ПРИЗОВАВАТ в случай на спешни мерки. Много ми прилича на футбол на една врата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кокон

    07 Фев 2020 10:27ч.

    За съжаление отдавна престанахме да вярваме на управляващите. Лично аз прочетих всичко по оттеглената стратегия и отложения закон. Не съм юрист, но текстовете ме ужасиха. А намесата на НПО-тата е отвратително лицемерие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде!

    07 Фев 2020 13:21ч.

    Щом ГЕРБ е в основата на каквото и да е, не чакайте нищо хубаво. Просто няма поне един пример който да обори подобно твърдение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    07 Фев 2020 14:29ч.

    Детето е разделено от семейството още когато се изисква от държавата на 3 годишна възраст и това е нечувано беззаконие. Всяко едно дете има правото не само да живее, но и да се образова в сигурна среда, в дома си. То не може да бъде изискано по начин, по който се изискват престъпниците в затвора. И не може да бъде вземано от дома си с полиция, без съгласието на родителите. При това всеки родител има правото да определя възпитанието на детето си, което включва и съдържанието на учебниците. Така че самата ни образователна система е в грубо нарушение на редица закони и нарушава човешките права и на децата и на възрастните. Те поемат отговорност за децата, като отнемат тази отговорност от семейството, а по закон родителите носят отговорност. И как да носиш отговорност за дете, което се обучава и възпитава от друг и не зависи изобщо от теб?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лили

    07 Фев 2020 14:32ч.

    Сачева лъже във всяко свое интервю и няма нито един подготвен журналист, който да я попита за следните цифри: Детските надбавки за едно дете, отглеждано от родното му семейство - в най-масовия случай са 40 лв. Възнаграждението за приемна грижа за първо (чуждо) дете е 840 лв. Огромната разлика между тези две цифри достатъчно красноречиво говори, че в България се провежда целенасочена антисемейна политика. И достатъчно убедително показва, че Сачева лъже. Ако управляващите искаха да водят просемейна политика, тези 840 лв щяха да отиват в родното семейство на детето. Но държавата явно не е загрижена да няма изпадащи семейства под прага на бедността, защото затрудненото материално положение вече е основание за извеждане на деца от семействата им. По този начин държава стимулира бизнеса на частни организации (НПО) с предлагането на частни центрове за временно настаняване на отнети деца, както и бизнеса на т. нар. "професионални приемни семейства"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо закона облагодетелства финансово само частните НПО, но не финансира защитата на родителските и семейните права

    07 Фев 2020 14:58ч.

    Така както държавата финансира частни НПО за отнемане на деца според " неясното деца в риск, вписано в новия закон", по същия начин да финансира родителите по защита на родителските им права и семейство. Закона е " дискриминативен" спрямо родителите и семействата, - държавата, не приема да финансира защитата на родителските и семейни права, а финансира единствено правата за преценка, на отнемане на деца от родители, на частните НПО, по силата на " закон, изцяло писан и обсъден единствено от частни НПО и министри, държавни експерти минали през школите, семинарите на частни НПО или чужди НПО". Има информация в нета, че министър Сачева е била сътрудник на частна чужда НПО- " Америка за България", " Национален демократичен институт на САЩ в България".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Сачева е осиновено дете, приемната и майка също е осиновена."

    07 Фев 2020 17:17ч.

    Ако това е вярно, значи не случайно Сачева беше назначена да провежда новата антисемейна политика. Почти веднага след посещението си в САЩ, Тиквата махна предишния социален министър и назначи Сачева. Явно сред инструкциите, които е получил във Вашингтон, е била и тази кадрова смяна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи