Ние сме сключили договор за 13 години, с който резервираме капацитет за доставки на газ през LNG терминалите в Турция и използване на тяхната газопреносна система. Този договор ние не го използваме, защото такива доставки няма. Тоест ние всеки ден плащаме по малко повече от един милион за нещо, което ние не ползваме в момента. Използвали сме ги за 1-2 карга, което е почти никога. Не ги ползваме, защото в България влиза евтин руски газ през Гърция. Това заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев в предаването „Лице в лице” по бТВ.
Договорът приключи по време на управлението на ПП-ДБ. Те не преговаряха за удължаване на този договор. Да, тогава беше началото на войната, може би, политически не трябваше да се преговаря. Сега продължаваме да купуваме същия руски газ, но ни го продават гърците. Ние не можем да ги спрем, защото пазарът на газ е либерализиран. Делът на „Булгаргаз” от близо 100% в последния кабинет на ГЕРБ, благодарение на ПП, чийто официален спонсор е основният конкурент на „Булгаргаз”, делът му намаля с 50%. Не можем да върнем старото положение, защото „Булгаргаз” трябва да плаща капацитета на „Боташ”. Ако се ползват пълноценно терминалите, може да се намери начин този договор поне да е по-щадящ за България, обясни той.
По думите му ние сега плащаме повече за руски газ, защото техният договор е по-неизгоден от нашия, в резултат на това плащаме с 20-30% по-скъпо, а „Булгаргаз” е във фалит.
Ние ще продължим да правим опити да предоговорим условията. „Според мен, обаче няма да има смисъл в това. Каква ще е ползата на Турция да се откаже от 2 милиарда, овен ако не поискат нещо друго от нас в замяна”, призна Добрев.
„Аз съм оптимист и се надявам до юли месец да извървим цялата процедура не само с конвергентния доклад, а и с всички решения, които европейските институции трябва да вземат. Едно от последните е на Европейския парламент и да имаме фиксирана дата от 1 януари 2026 г. Назрял е моментът Европа да вземе такова политическо решение“, коментира Добрев.
По думите му България отговаря на формалните критерии, но присъединяването на всяка една държава към еврозоната винаги е била и политически акт.
„Ние сме отговаряли много пъти и преди. В последните три кабинета „Борисов“ много често отговаряхме на критериите за еврозоната, но не ни приемаха, защото не беше правилен политическият момент. Сега мисля, че е най-правилният, защото Европа трябва да покаже, че е силна и се разширява“, заяви Добрев.
Източник: бТВ