ДБГ срещу ДБГ в съда, ако Кунева стане министър

ДБГ срещу ДБГ в съда, ако Кунева стане министър
Основателят на партията Веселин Тодоров води дело срещу МОН заради новите учебници

 Снимка: Веселин Боришев, КЛУБ Z

 

Ако Меглена Кунева поеме министерския пост в Министерството на образованието и науката (МОН), тя ще се окаже обект на съдебен иск от свой съпартиец – Веселин Тодоров, който е един от основателите на партията Движение "България на гражданите" (ДБГ) и водач на листата в Габрово за парламентарните избори през 2013 г.

Тодоров е издател и председател на Асоциация "Бъргарска книга", която преди месец обжалва пред Софийски районен съд заповедта на министър Тодор Танев за новите учебници. След като Кунева наследи Танев, тя ще бъде и ответникът по тази жалба. Издателите съдят МОН заради кратките срокове, в които новите учебници за първи и пети клас трябва да бъдат готови.

Съгласно заповедта, на авторите се оставят осем месеца за написването на всички помагала за първи и пети клас, които трябва да бъдат представени в МОН с краен срок 8 август. След това има още месец, в който учебниците да бъдат оценени, отпечатани и разпратени по училищата. Издателите предупреждават, че за това време учебници не могат да бъдат написани, а ако това стане, те вероятно ще бъдат стереотипни, некачествени и пълни с неточности. Според тях нормалният срок за написване на учебник е една година. По думите им, краткият срок на оценяването ще доведе до това, съдържанието на помагалата да бъде оценявано механично и в училище да влязат помагала, които нямат нужното качество.

Според Веселин Тодоров отпечатаните преди две години учебници могат да се използват още една година и не е необходимо да се бърза. Така можело да бъдат спестени и 7 милиона лева и да не се печатат нови учебници.

Краткият срок за изготвянето на учебниците обаче е заложен в новия образователен закон, приет от депутатите, и МОН няма право да внесе изменения в него, обясни преди време Танев. Не се знае дали съпартиецът на Кунева може да оттегли иска си от съда, тъй като той е заведен от името на цялата асоциация и подкрепен от всички издателства, които изготвят нови учебници.

В парламента обаче неофициално се обсъжда и друг вариант - с назначаването на нов министър самите депутати били склонни да преразгледат срока и да удължат с една година времето до влизането в сила на новия закон, така че реформата да се случи в по-нормални срокове. Съгласно закона от догодина първокласници и петокласници вече трябва да учат по нови програми и учебници.

Самият Тодоров също се надява Кунева, ако стане министър, да инициира промяна в закона.

------------

 

"Гласове":

 

ИЗБОРЪТ Ѝ Е "НА КАНТАР"

След целодневни совалки на Меглена Кунева сред паарламентарните групи бе потвърдено, че БСП и ДПС категорично няма да я подкрепят. Изненадващо към тях се присъедини и групата на АБВ. Това съобщи депутатът Георги Кючуков, цитиран от БНР. Като мотив той посочи факта, че Кунева никога не се е занимавала с материята на образованието.

 

След като Кунева проведе среща и с парламентарната група на "Български демократичен център" (БДЦ) стана ясно, че и там няма пълна подкрепа.

Осем депутати от БДЦ се очаква да подкрепят кандидатурата й, но трима от "Народен съюз" ще се въздържат. Останалите двама депутати няма да гласуват, тъй като ще са в командировка.

Депутатите от Патриотичния фронт не са излезли с категорична позиция "за" или "против" кандидатурата на Меглена Кунева за просветен министър. 

"За мен е важна политиката, какво ще решат парламентарните групи е тяхна работа", заяви вицепремиерът Меглена Кунева след среща с ПГ на ПФ, цитирана от БГНЕС.

"Мога да направя това, което е в моите ръце, да отговоря на всички въпроси и да кажа как виждам нещата в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план", коментира Кунева.

"Предпочитам по-малко да кажа, повече да направя- това е изключително важна сфера за всички и сфера, от която България може да отскочи много напред. Надявам се това да се случи", смята Меглена Кунева.

До нея съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски продължи: „Г-жа Кунева отговори на множество въпроси на ПФ. Те са много запознати с темата и имат сериозни професионалисти. Веднага след срещата, ще има заседание на ПГ, на което ще вземат решение, добави той.

Така, при подкрепата на ГЕРБ и не целия Реформаторски блок (представителите на гражданската квота обявиха несъгласието си с кандидатурата на РФ), както и отделни народни представители от други партии, изборът на вицепремиера Меглена Кунева и за министър на образованието остава "на кантар", коментират наблюдатели.

--------------

ТРИТЕ СПЕШНИ ПРИОРИТЕТА НА МЕГЛЕНА КУНЕВА

Три спешни приоритета за следващите месеци представи вицепремиерът Меглена Кунева на срещите си с групите на ГЕРБ, РБ, АБВ, ПФ и БДЦ днес при представянето на номинацията й за министър на образованието и науката. 



В спешен порядък следващите месеци трябват да бъдат завършени оставащите 16 (от общо 19) държавни образователни стандарти, за да може да се приложи Законът за предучилишното и училищното образование и да започне нормално следващата учебна година, посочи Кунева. Тя подчерта, че е важно да се намери скоростно решение с учебниците за първи и пети клас.

Според Кунева ключово е в обсъждането на учебните програми да има диалог и консултации със всички заинтересовани страни, за да не излиза, че се правят на тъмно и това да създава излишно обществено напрежение.

Като втори спешен приоритет вицепремиерът посочи промените в Закона за висшето образование.

"Финансирането и приемът трябва да се основават на качеството, да са съобразени с пазара на труда, с приоритетите на държавната политика", посочи тя.

Третата непосредствена задача е ускоряване на дейностите по оперативна програма "Наука и иновации за интелигентен растеж".

"Това са средства за училищна инфрастурктура, за мерки срещу ранното отпадане на деца от училище, за иновации, за учене през целия живот", посочи Кунева.

"Ключово е да се създаде добра организация за работа в министерството и изключително професионален екип", коментира още вицепремиерът.

Сред дългосрочните си приоритети тя изброи повишаване на грамотността на българските ученици в класации като PISA, модерннизацията на образованието и прегледа на стратегиите в системата.

На въпроси на депутати за партиотичното образование, Кунева беше категорична, че важните текстове трябва да останат в учебните програми.

Кунева припомни, че през 2005г. е била инициатор на превеждането на химна на българската просвета "Върви, народе възродени" на 23 европейски езика.

 

Коментари

  • глупости

    02 Фев 2016 18:47ч.

    глупости без значение

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ти да видиш

    02 Фев 2016 21:32ч.

    Важен е конструкта на концепта. Лелята ще ни залее с концепции, стратегии и тактики и бълвоч от глупотевини и докато се усетим ще са олапали парите от еврофондовете за да си върнат рестото - избори идват, пари ще трябват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • D-r D

    02 Фев 2016 21:36ч.

    Ако я изберат с парламентарни врътки с кворума, това ще покаже две неша: - Кунева е свършена като политик; - гербавото време си отива. И двете ме изпълват с оптимизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 123

    02 Фев 2016 23:10ч.

    Горката женичка. Станала е за майтап и подигравка. Жалка картинка.Дали го осъзнава,май не.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оскар

    03 Фев 2016 0:13ч.

    Интересно защо не я номинират за Главен Мюфтия ? Може и за министър на Горите , тя също е лесовъд и експерт по горите,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анастасий библиотекар

    03 Фев 2016 7:43ч.

    Спрете подигравките с българското образование и наука! Това е жената, която като еврокомисар отказа да има европейски средства по програма за образование и наука. А сега, когато ще има някакви такива, иска тя и кръгът й да ги "усвоява".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анастасий библиотекар

    03 Фев 2016 7:46ч.

    Грешка на езика: като европреговарящ. За цялата си антибългарщина като такъв после беше възнаградена с еврокомисарство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лельо Куне , какво стана със Закона за корупцията

    03 Фев 2016 8:13ч.

    Тя вади стратегии , но нищо не реализира , и преди обяви влизане в Шенген , закон за корупцията щяла да внася като вицепремиер , и какво стана, какво внесе , кухи концепции и обещания

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи