Конституция не се приема със 115 гласа, важно е да има консенсус и всички да са убедени, че това е най-доброто решение, каза още министърът на правосъдието.
„Българската постсоциалистическа държава е свързана с историята си. Правихме сериозни анализи в тези дни, когато предлагахме промени в Конституцията. На 7 държави главата „Права и свободи на гражданите“ е еднаква като тази в Руската Конституция. Тези конституции са писани тогава – в началото на 90-те години“, каза още той.
„Даваме сериозна заявка за много сериозен политически, парламентарен и обществен дебат за промените в Конституцията. Като отговор на това наше предложение смятам, че бяха декларациите на прокурорите, защото и те се чувстват засегнати. Разчитам само на един разумен, открит, некорумпиран политически дебат без олигарси, които да го манипулират. Не мога да разчитам на никой друг, освен на колегите от ГЕРБ и политическото ръководство. Разчитам на разум. Конституция не се приема със 115 гласа, нито със 121, даже бих казал не със 161. Важно е да има консенсус и всички да са убедени. Важно е професионалистите, които прилагат закона, да вярват, че това е най-доброто решение. На всички разчитам“, заяви той.
"Правят се груби опити за намеса в работата на прокуратурата. От Воля сме против всякаква политическа намеса в съдебната система“, заяви на свой ред лидерът на партия "Воля" Веселин Марешки.
Валентин Касабов от НФСБ отбеляза, че позицията на партията е, че задължително тези консултации за свикване на Велико Народно събрание и промени в Конституцията трябва да се състоят. Въпросните разговори ще започнат още утре.