Данъчните закони: 5000 лв. таван за кешовите плащания, бонус за криптовалути, ДДС-привилегии за заведенията

Данъчните закони: 5000 лв. таван за кешовите плащания, бонус за криптовалути, ДДС-привилегии за заведенията

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Връщайки се на работа след кампанията за местните избори, депутатите трябва да се заемат с данъчните закони, които са неотменна част от подготовката за следващия годишен държавен бюджет.

Между двата тура на местните избори, както и в нощта на балотажа, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отново атакува ПП-ДБ и постави под въпрос подкрепата към правителството, както и мнозинството в парламента, от което зависи приемането на данъчните закони.

Очаква се в сряда на национално съвещание ГЕРБ да реши дали ще остане в т.нар. сглобка. Планът на финансовия министър Асен Василев е данъчните закони да влязат за обсъждане в бюджетната комисия на Народното събрание в четвъртък, за да се види колко от идеите имат подкрепа. Така ще се прецени какви данъчни приходи да се запишат в Бюджет 2024, който трябва да бъде внесен до средата на ноември.

Както става ясно, кабинетът ще предложи таванът за плащане на суми в брой да падне от 10 000 лв. на 5000 лв. - мярка, която не успя да мине в предходни парламенти. Целта е борба със сивата икономика. Правителството на ГЕРБ още преди 5-6 години предложи същата идея, и то няколко пъти, но тя така и не мина през парламента. Сега има още повече аргументи за лансиране на промяната заради революционните промени, които направиха разплащанията през банка или фирма за преводи много по-бързи и лесни.   

Освен това правителството на Николай Денков се е съобразило с искането на лидерите на ГЕРБ и ДПС Бойко Борисов и Делян Пеевски да се удължи срокът на понижената до 9% ДДС ставка за ресторантьорите.

Очертава се сблъсък за ДДС в парламента

Първоначално финансовият министър Асен Василев предложи ставката за ресторантьорските и кетъринг услугите да се върне отново на 20% от 1 януари 2024 г., защото пандемията от Covid-19 отдавна отмина в най-тежкия си вид. След забележки от страна на Делян Пеевски и Бойко Борисов Василев направи уговорката, че ако браншът на заведенията се съгласи на мерки за изсветляване, ставката от ДДС може и трайно да остане 9%. Явно този подход е приет от правителството.

"Предложено е удължаване на срока на прилагане на намалена ставка на ДДС за ресторантьорски услуги, с което се предоставя възможност на бизнеса както да поддържа конкурентоспособността си, така и да запази работните места в сектора", заявиха от правителствената пресслужба. Текстовете на проектозаконите ще станат публични след внасянето им в Народното събрание.

В устното си изявление по темата обаче финансовият министър направи уговорката, че темата е оставена в ръцете на парламента. Ако се приемат няколко мерки за изсветляване на сектора, които той е заложил, бил склонен на 9% ДДС. Но ако не се приемат, ще поддържа 20%.  

Една от мерките за изсветляване на сивата икономика е идеята за т. нар. "безплатен обяд", която вече веднъж беше отхвърлена с аргумента, че може да се окаже противоконституционна. Със закона ще се даде възможност на клиентите на заведенията да не плащат сметките си, ако доставчикът на услугата не издаде касова бележка.

Друга мярка, силно подкрепяна от ресторантьорите, е въвеждането на патентен данък вместо данък печалба за заведенията, както предложи шефът на НАП Румен Спецов. Патентен данък обаче ще плащат само фирми с оборот до 100 000 лв., като постъпленията ще отиват в общините. 

Друга промяна за сектора предвижда работодателите в бранша, които предлагат услуги в заведения, категоризирани с две, три, четири или пет звезди, да изплащат възнагражденията на работниците и служителите си задължително по банков път. Въпросните заведения ще трябва да осигурят възможност клиентите им да плащат сметките си и чрез ПОС терминал.

0% ДДС за хляба

С предлаганите промени се запазва нулевата ставка за доставката на хляб и брашно, така че да се смекчи въздействието на високите цени на хляба върху домакинствата, по-специално върху най-уязвимите групи.

Друга промяна предвижда да не се извършва корекция на ползвания данъчен кредит при бракуване на стока. Това ще става, когато лицето е счело, че тя вече е неизползваема в обичайната му икономическа дейност и доброволно я е унищожило или я е продало с ДДС. Също така, ако стоката е била унищожена безвъзвратно.

С промени в Закона за данъка върху доходите на физическите лица се въвежда спорната идея за данъчен бонус за търговията с криптовалути. За доходите от продажба или замяна на финансови активи, чуждестранни валути и криптовалути се въвеждат нормативно признати разходи в размер на 10%. "Целта е да се постигне по-голяма справедливост при определянето на облагаемия доход и на дължимия данък, което ще стимулира физическите лица, придобили доходи от продажба или замяна на финансови активи, в т.ч. виртуални валути, да ги декларират", твърди МФ. 

Правителството е подкрепило идеята на финансовия министър към определението "трудови правоотношения" да се причисляват и правоотношения, които по своя характер представляват наемане на работна сила, без да е сключен трудов договор. "По този начин се очаква постигането на по-голяма данъчна прозрачност относно доходите, дължимите данъци и задължителните осигурителни вноски. Предлага се още всички предварително неопределени допълнителни парични плащания на заетите по трудово правоотношение да бъдат изрично включени към облагаемия доход от трудови правоотношения", обяснха още от правителствената пресслужба.

Въпреки критиките от експерти кабинетът предлага да се въведе данъчно облекчение за касови бележки, чрез което физическите лица да могат да приспадат от общата си годишна данъчна основа 0.5% от платения ДДС, но не повече от 100 лв. месечно, съгласно данните от касовите бележки, които човекът е регистрирал в НАП. Както Mediapool писа, проблемът с този бонус е, че е нищожен и не си заслужава усилията. Дори човек да регистрира в НАП касови бележки за 2000 лв. на месец, колкото приблизително е средната заплата в София, той ще може да си върне не повече от 2 лв., което едва ли е особен стимул за събирането на касови бележки.

Друго нововъведение на МФ е специална мярка за засилване на събираемостта на данъка върху доходите на гъбари и билкари. Това ще стане чрез въвеждане на патентен данък.

За разлика от билкарите и гъбарите, хората, които си докарват доходи от предаване на отпадъци за вторични суровини, ще бъдат облекчени. През 2012 г. се въведе данък върху дохода им, който се удържаше от фирмите за скрап, но от 2024 г. той ще отпадне. Аргументът са целите на ЕС за насърчаване на зелените политики и кръговата икономика.

Предлага се и увеличаване на прага на касовите разплащания на сделките с метални отпадъци от 100 лв. на 1 200 лв. на година на физическо лице. В момента разплащанията по сделки с отпадъци от черни и цветни метали се извършват по безкасов път, като има изключение, ако стойността на сключените от едно физическо лице сделки не надвишава 100 лв. за година.

15% данък печалба за едрия бизнес

Една от най-сериозните промени в данъчните закони е вдигането на корпоративния данък за част от едрия бизнес у нас от 10% на 15%. Това не е заради национално решение, а заради глобална мярка, подкрепена от ЕС, за постигане на еднакво минимално ниво на облагането на мултинационалните компании и големи национални компании с оборот над 750 млн. евро. Въпреки искането на едрия бизнес мярката да се отложи съгласно максимално допустимия срок в евродирективата, правителството на Денков я предлага в данъчните промени за 2024 г.

В Закона за местните данъци и такси се предвижда освобождаване от данък сгради на здания, получили сертификати с клас на енергопотребление "А" и на тези, получили сертификати, удостоверяващи, че са постигнати техническите изисквания за "сграда с близко до нулево потребление на енергия".

Предвижда се още актуализиране на базисната данъчна стойност за определяне на данъчната оценка на сградите на две години, както и ежегодно актуализиране на въпросната стойност за земеделските земи. 

Асен Василев не се е отказал от идеята за 10% бонус за всеки, който предостави разкрития за избягване на данъчно облагане и в резултат държавата успее да събере допълнителна сума в бюджета. Предвижда се долният праг на сумата, събрана вследствие на подадената информация, да е 100 000 лв., а не 3000 лв., каквото беше първоначалното предложение на МФ и срещу което ГЕРБ се обявиха, неглижирайки мярката като "донос-бонус". Според министерството по този начин ще се предотврати подаването на информация с цел решаване на междуличностни противоречия или конкурентни търговски конфликти.

В Закона за акцизите и данъчните складове пък се въвежда акциз върху нагреваеми изделия със съдържание, различно от тютюн, което е на базата на растения, билки или плодове, независимо дали са обработени с никотин. 

Източник: mediapool.bg

 

 

Коментари

  • онуфри

    06 Ное 2023 19:11ч.

    Защо трябва да има бонус за крипровалути? Защо тогава да няма бонус за търговия с долари, паунди, евро? Излиза, че кара хората да бягат още повече от лева и това допълнително ще го обезцени. Асен Василев застрашава националната сигурност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ьода

    06 Ное 2023 20:28ч.

    За да ги насърчи да излязат от прайвът хостед уолетс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    06 Ное 2023 23:29ч.

    Няма да стане. Никой няма да иска да плаща данък, колкото и да е малко. И в каква валута ще го плаща? Хората ги ползват точно за да не плащат данъци. Криптовалутите са като камъни и мидички - имат стойност само докато са търсени. Зад тях не стои никаква институция и никаква банка не гарантира за тях. Още повече самата идея, че парите от данъците ти отиват да храниш Кокорчо, кара човек да бяга колкото се може по-далеч.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 0% ДДС за хляба???

    06 Ное 2023 19:13ч.

    Вие луди ли сте, бе?? А Адженда 2030 как ще се изпълнява???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    06 Ное 2023 19:18ч.

    Спокойно! И това ще го въведе, само да го пуснат в еврозоната. Ще изстиска икономиката до край и после ни оставя в ръчичките на ЕЦБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smb

    06 Ное 2023 19:20ч.

    "Освен това правителството на Николай Денков се е съобразило с искането на лидерите на ГЕРБ и ДПС Бойко Борисов и Делян Пеевски" Знаехме, че Пеевски е мин. председател, ама сега разбрахме и че е лидер на ДПС ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    06 Ное 2023 19:35ч.

    А въвеждане на CBDC?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    06 Ное 2023 23:32ч.

    Накрая и това, но всичко по реда си. Като получи заповед от Сорос или Урсула.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    06 Ное 2023 19:36ч.

    "засилване на събираемостта на данъка върху доходите на гъбари и билкари." Прайлно! Ще ми ходят за гъби, вместо да гласуват! И ощетяват фиска!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    06 Ное 2023 19:38ч.

    Всички тези набелязани мерки говоря за едно, провал. Пълен и без условен провал а финансовия министър. А дали провала е поради некадърност или по меркантилни подбуди за обикновения гражданин е без значение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • шибаната територия

    06 Ное 2023 20:09ч.

    Повече прилича на казино.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    06 Ное 2023 20:23ч.

    Бонус за донос. 1984.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    06 Ное 2023 23:38ч.

    Гърция въвежда "бонус-донос": https://bnr.bg/post/101902589/garcia-predlaga-bonusi-do-3000-evro-za-signali-za-ukrivane-na-prihodi

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    06 Ное 2023 21:06ч.

    Имам ЕООД, трябва да събирам цяла година приходите в банка, и накрая като платя данък дивидент, да ги изтегя, а аз живея от тия месечни приходи. Идиоти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шопенхауер

    06 Ное 2023 22:16ч.

    Регистрирай се като едноличен търговец (ЕТ) или си плащай заплата като управител. В единия случай отговаряш пред кредитори с имуществото си като физическо лице, в другия - плащаш осигуровки върху реалните си доходи до размера на максималния осигурителен доход. Последното може да е изгодно, ако месечно теглиш над 14 000 лв. Теоретично можеш да направиш и така: плащаш си минимална работна заплата и осигуровките върху нея всеки месец, а на тримесечие или на шест месеца си даваш бонус, който надхвърля тези 14 000 лв.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рис

    06 Ное 2023 21:16ч.

    Българите трябва да се занимават главно със събиране на смет и санитарна помощ за възрастни в Европа. Тук-там може да са камериерки в някой хотел, но: Никакви смислени бизнес-дейности те не бива да развиват и повече от пет лева не трябва да носят (пет хиляди трябва да е таван на касовите плащания). Какво ли се чудим. Спомнете си "Но, уважаеми, в коя държава фашистите не са диваци и варвари..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прав си.

    06 Ное 2023 22:37ч.

    50 лева станаха джобни пари. 5000 са едно нищо. Минаването към цифрови пари ще замаскира инфлацията, доколкото хората плащащи с карта се поразсейват, получавайки лъжливото усещане, че всичко е без пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шопенхауер

    06 Ное 2023 22:58ч.

    Вижданията на Ококорения за фиска са още от същото и малко подаръци за аверите, но какво да очакваш от хора, които през живота си не са изкарали 1 лв. от реална стопанска дейност. За големите фирми, особено в добивната индустрия, енергетика, горива, телекомуникации, банково дело, едри търговци на дребно (от т.нар. "Сдружение за модерна търговия") трябва да има ДАНЪК ОБОРОТ. Години наред всяка от фирмите ми (с по 3-4 души персонал) и няколкостотин хиляди лева оборот плащаше повече данък печалба, отколкото ЧЕЗ. Някой ще каже, че рентабилността на големите фирми, особено в миннодобивната индустрия или енергетиката е ниска. Ако е ниска, да продават и да се махат. Сигурен съм, че ще се намери кой да поеме бизнеса им, да плаща данък върху оборота и да излезе на печалба. В момента всички фирми в България - от кварталния магазин до дружества със стотици милиони до милиарди оборот оперират при еднакви условия все едно са напълно равнопоставени. Е, пробвайте да блъснете тежкотоварен влак с тротинетка. Същото е, ако сравнявате възможностите на фирма с активи за десетина-петнадесет хил. лв. и стотина хиляди лв. оборот и някоя с активи за милиони и оборот за милиони. Отделно, с изливане на милиарди по ОПИК "Иновации и конкурентоспособност" допълнително се изкривява икономиката, защото малка фирма, с нормален стокооборот, ако е коректна и съвестно си плаща данъците върху всички приходи, има минимални шансове да покрие условията и да получи финансиране. За пример: ако сте износител, губите като минимум 10 т. от оценката. Ако имате висока рентабилност, също губите 10 т., ако съотношението между активите и оборота ви е високо (т.е. сте постигнали приемлива ефективност) отново губите 10 т. По останалите критерии, които са най-маловажни ще ви дадат по 2-3 точки и резултатът е, че в идеалния случай ще имате 50% от необходимите ви точки, за да кандидатствате. Не е ли по разумно този, който плаща данъци и реални осигуровки да бъде насърчен? Напр. вместо да изливате стотици милиони за боядисване на работни помещения, купуване на столове и бюра или подмяна на осветление, или купуване на климатици (програма "Адаптирана работна среда"), да насочите тези пари към фирмите, които произвеждат и изнасят? Напр. за всеки лев изнесена продукция държавата да дава по още един? Или ако сте платили за последните 5 г. осигуровки за X лв. или данъци за Y лева, да имате правото да си възстановите 30% от тях, които да използвате за инвестиции в машини? Мога да продължа, но не си струва. С тази политика убиваме реалния сектор и ставаме все по-зависими от внос и нуждата от европари и външни заеми, с които да го плащаме. А това рано или късно ще повлече и лева.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шопенхауер

    06 Ное 2023 23:06ч.

    Г-н Дачков, поинтересувайте се, моля, какви са мерките по ОПИК "Иновации и конкурентоспособност" и какви са критериите за оценка на кандидатите. Някой трябва да постави въпроса, каква политика се преследва с подобни критерии за оценка и кого всъщност насърчават тези мерки. А от там насетне не е далеч и въпроса: необходими ли са подобни програми изобщо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нам са нужни

    07 Ное 2023 0:01ч.

    програми за отслабване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Асен В.

    07 Ное 2023 6:49ч.

    Всяка рецепта с нотариална заверка, а кисело мляко и хляб само със заявка и купони от кмета! Кучетата с чип, бозата с бандерол, всичко се плаща по банков път, а размяна на банкноти над 5 лв. е престъпление и сива икономика. Камери на всеки стълб, а коментари във фесбук само с писмено разрешение от СЕМ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи