Според жалбоподателите в него се изключват сайтовете от възможността в тях да рекламират с държавни пари партиите и инициативните комитети, които са регистрирани застъпници за референдума или кандидати за президент. Решението на съда е окончателно, пише "Дневник".
Комисията ще взема решение за всеки отделен случай, преценявайки дали обявените цени съответстват на средните цени на пазара за търговска реклама и дали може да се смята, че онлайн медията има значителна аудитория.
В решението на ЦИК се посочва какво е "медийна услуга": печатни медии – вестници, списания и други периодични издания; обществените и търговските електронни медии – лицензираните или регистрираните обществени или търговски доставчици на аудио-визуални медийни услуги или радиоуслуги. Сред тях не попадат сайтовете.
От ЦИК обясниха, че не могат да рискуват всеки електронен сайт да се прави на медия и затова не са включени в списъка. Имали и лош опит при предишни избори. Затова ще проверяват за всеки отделен случай дали даден сайт да получи държавни пари за реклама.