Четири проверки за злоупотреба с евросредства са възложени на КПКОНПИ от екипа на Кьовеши

Четири проверки за злоупотреба с евросредства са възложени на КПКОНПИ от екипа на Кьовеши
Главният прокурор на Европейската прокуратура (ЕП) Лаура Кьовеши и председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров подписаха Споразумение за сътрудничество между прокуратурата и Комисията. Споразумението цели за бъде ускорен процесът на сътрудничество и обмен на информация, в рамките на установените правомощия на двете институции. До настоящия момент, преди подписване на Споразумението, на дирекция „Противодействие на корупцията“ в Комисията са възложени от европейски делегирани прокурори четири проверки с предмет злоупотреба със средства на ЕС, съобщана на сайта си КПКОНПИ.

 

При разследването на престъпления от компетентността на Европейския парламент, които засягат финансовите интереси на Евросъюза и са извършени от лица, заемащи висши публични длъжности, органите на Комисията – дирекция „Противодействие на корупцията“, действат под непосредственото ръководство на съответния български европейски делегиран прокурор. КПКОНПИ ще предоставя на Европейската прокуратура пълна информация за установени корупционни престъпления. В споразумението е посочено, че „Комисията информира без ненужно забавяне ЕП за всяко престъпно поведение по отношение на което би могла да упражни своята компетентност“.

 

Европейските прокурори могат да възлагат на антикорупционната дирекция извършването на предварителни проверки, както и да упражняват контрол в тази насока. Предвидено е също, че в хода на вече образувани досъдебни производства ЕП и КПКОНПИ си взаимодействат по реда на НПК и Регламент (ЕС) 2017/1939, като действия по разследването се планират съвместно и могат да се възлагат на служители на дирекция „Противодействие на корупцията“.

 

Освен в наказателното производство, взаимодействието ще се осъществява и при отнемането на незаконно придобито имущество. Европейската прокуратура ще уведомява КПКОНПИ чрез председателя й за всяко повдигнато обвинение, което според ЗПКОНПИ налага образуването на имуществена проверка. На органите на Комисията могат да се възлагат и действия по налагане на запори и възбрани, както и по управление на обезпеченото имущество.

 

Двете институции ще провеждат и съвместни обучения, с цел повишаване на подготовката на прокурори и служители на Комисията.

 

Коментари

  • Густо майна фЕлибето

    21 Дек 2021 12:17ч.

    Пак ще го отнесе оня ''дежурния'' клошар Х., дето ''запали'' тютюневите складове ....В България клошарите се оказват едни от най-богатите и дейни граждани. Почти всички най-голями фирми са техни. Повечето живеят в пощенски кутии. Почти всичко, каквото се случва е тяхно дело.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dfg

    21 Дек 2021 14:07ч.

    високопоставен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изненадан

    21 Дек 2021 14:19ч.

    А бе, тая Кьовеши май не е много в синергия с Бойкикев и секретарката му, пардон новия правосъден министър...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров

    21 Дек 2021 16:46ч.

    Новините от Мисирково: Цацаров част ли е от криминалния преход? От спомените на Стефан Стефанов (практикуващ адвокат и доскорошен дългогодишен преподавател по право в СУ "Св. Климент Охридски"): "През 2012 г. в Пловдивския съд имаше едно много интересно дело. По делото имаше едно СРС, в което се говореше за един високопоставен пловдивски магистрат, който бе поискал шестцифренна сума за да оправи едно дело. Магистратът бе описан като *пълен, с очила*, а и името му се споменаваше. Прокурорът по делото потвърди пред съда, че се чуват имена и шестцифрени суми и каза , че се касае за *ОПГ*, така е записано в протоколът. Съдът веднага засекрети делото без да постанови това в протокола. По – интересно беше едно ВДС. На видео файл се виждаше как високопоставеният магистрат си иска сумата от един осъден на тринадест години затвор. Файлът беше правен в някакъв ресторант. Виждаха се осъденият, баща му и магистратът. Когато делото стигна до ВКС съдиите Мавров и Имова разпоредиха доказателствата по делото да бъдат унищожени. А дано, ама надали. Чудя се сега какво ще стане ако някой вземе та изпрати *унищожените доказателства* на президента или руският посланник ? Сега трийте и размазвайте, господин главен прокурор!" ДОРОТЕЯ ДАЧКОВА https://www.segabg.com/category-observer/cacarov-chast-li-e-kriminalniya-prehod

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи