България чества празника на буквите

България чества празника на буквите
В Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост отново свеждаме глави пред святото дело на братята Кирил и Методий. Отдаваме почит и на всички просветители. Празникът ще бъде отбелязан в цялата страна, съобщава БНТ.

 

Снимка: БНТ

 

С Празник на буквите на открито София ще отбележи 24 май. Събитието започва в 17 ч. в парка зад НДК и се организира от Министерството за българското председателство на Съвета на ЕС, Столичната община, НДК и БНР.

В празника ще участват музикалните състави на БНР, български музиканти и артисти от различни изкуства. Сред изпълнителите са Вокалната група "Радиодеца", Оркестърът за народна музика на БНР, Софийският духов оркестър, Биг бендът на БНР. Видният цигулар Веско Ешкенази ще изпълни химна "Върви, народе възродени". 

24 май се отбелязва и в Русия, Чехия, Македония. За първи път тази година ще бъде отбелязан и в съседна Сърбия, съобщава бТВ.

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    24 Май 2018 12:49ч.

    Словото е много повече, отколкото осъзнава модерния човек. То не е само форма на комуникация, която изразява наши собствени концепции. Словото си има съдържание от самото начало. Всяка дума е живо същество с точно определен характер и природа, но и действия и сили. Така, както в гората има живи същества от различни видове и всяко от тях има способности и характер. Ние произтичаме от Словото и по тази причина мислим с неговите концепции, не ние сме създали него, а то нас. Затова първоезикът е като свят от живи силни същества, които трябва да се пазят, в смисъл да не се забравят. Да се пази познанието за съдържанието на всяка дума, за нейната сила. Ноевите живи същества, които той предава на своя внук Тир, нашия праотец, който прави свещена мисия на народа ни тази задача. Говорим за боготворческият език, съкровището на нашия народ, силните думи, чрез които са възкресявани мъртви, разделяно е морето. На този език е наречена и нашата държава България от християнина Кубарих. Затова и Асп-арих е наречен така – пазител на Словото, това означава името му. Св. Кирил е познавал тези тайни, поради което е посветил живота си на издирването на народа на бохарския език, на който е написана неговата библия на олтара в Александрия. Защото този език би могъл да бъде най-добре съхранен там, където той е роден език и сред народа, който отначало има такава мисия. Затова и делото му е било преследвано, затова и е успяло, понеже е Божие дело. Затова и толкова народи са възприели този език и то точно като свещена литература, която пази свещените начала. Честит празник!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи