България губи годишно по 500 млн. лв. от неплатен ДДС върху горивата

България губи годишно по 500 млн. лв. от неплатен ДДС върху горивата
България губи годишно около 500 млн. лв. от неплатен данък добавена стойност върху горивата, съобщи директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов при представянето на отчета за работата на ведомството си. Той обясни, че измамите ще прекъснат след като бъде завършена Акцизната централизирана информационна система (БАСИЦ). Чрез нея трябва да се създаде обмен на информация за вноса на горива и продажбите на дребно между Националната агенция за приходите и митниците.
<p>Вече е обявена обществена поръчка за изграждането на системата, уточни Танов.</p> <p>Сега горивото, което ЕС изпраща от данъчните складове към бензиностанциите се следи в реално време, но измами са възможни чрез източване от резервоарите на бензиностанциите, което не минава през колонките.</p> <p>По този начин държавата получава начисления върху горивото акциз при излизането от данъчния скалд, но после е възможно да се избегне ДДС.</p> <p>Директорът на митниците обясни, че търговците официално отчитат продажби на ниски цени, а в същото време източват резервоарите и го продават без данъчни документи.</p> <p>Когато бъде изградена електронната система, ще бъде възможно в реално време да се следят и наличните количества в резервоарите, защото тогава ще има и измерители на нивото в тях.</p> <p>Задължението да се монтират нивомери в резервоарите на бензиностанциите е до края на март. На практика връзка между митниците и данъчните има от лятото на 2009 г., но липсва автоматизирана система за обработка на информацията.</p> <p>В същото време вчера стана ясно, че в икономическата комисия в парламента е удължила до 1 юни 2013 г. срока, в който "Лукойл<strong></strong>" трябва да монтира измервателните си уреди. Това стана с преходните и заключителните разпоредби в Закона за възобновяемите енергийни източници<strong></strong>, като&nbsp; се налагат промени и в друг закон - за акцизите и данъчните складове.</p> <p>Депутатът от Синята коалиция Иван Иванов обясни, че текстовете са вкарани след първо четене. Той се обяви принципно против това по този начин да се променят закони особено когато става дума за нормативни актове, които не са в компетенцията на ресорната комисия.</p> <p>"Изтече информация, че има споразумение, съгласно което на "Лукойл" се дават точно 18 месеца. Предложението, което беше внесено от депутати от ГЕРБ, предвижда промяна в Закона за акцизите и данъчните складове, съгласно която на "Лукойл" се дава фиксиран срок, който е гласувано да бъде до 1 юни 2013 г. Уверението на колегите от ГЕРБ е, че по този начин срокът се намалява, "Лукойл" се дисциплинира да си завърши всичките дейности до 1 юни 2013 г. и на трето място - датата е заложена в закон, който стои над наредба и над всички останали нормативни актове. Моите възражения бяха, че "Лукойл" е тежко нарушил наредбата, която изискваше отдавна да си монтира измервателните уреди не само в "Лукойл Нефтохим", но и на Терминал Росенец, това не се случи", заяви Иван Иванов.</p>

Коментари

  • - - -

    16 Март 2012 18:09ч.

    България губи годишно по 500 млн. лв. от неплатен ДДС върху горивата това не може да е вярно! Та нали боко и цвъко прекършиха гръбнака на организираната престъпност!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нормален

    18 Март 2012 4:03ч.

    Това е само при горивата, а при колко други стоки с подобен път на пазара не е платено ДДС. А до не говорим за източеното (върнато) ДДС по фиктивни стопански операции, най-вече чрез „износ”. Това не са кранчета за източване на бюджета, а цял преливник на язовир. А бонуси за добре свършена работа от държавните чиновници „Дал господ”.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи