Будистко изкуство от Хималаите

Будистко изкуство от Хималаите
Националната галерия кани българската публика на изложба на будистко изкуство от Хималаите с творби от колекциите на Националната галерия, Историческия музей – Димитровград и от личните колекции на Николай Генов и д-р Людмил Веселинов.

Маска за танцовата мистерия чам, Тибет, XX в.

 

Откриването ще се състои на 8 юни от 18.00 ч в галерия "Квадрат 500", зала 19. Експозицията ще бъде на разположение на публиката до 15 септември 2017 г.

 

Будисткото изкуство е едно от забележителните форми на културата, развиваща се през вековете в региона на най-голямата планинска верига в света – Хималаите. Величествената планина обхваща Тибетското плато, Непал, Бутан и северните региони на Индия и Пакистан. Съседните географски райони, където се среща влияние на хималайската култура, са Китай, Монголия, Южен Сибир, Тува, Бурятия и северната част на Мианмар.

 

Санскритски илюстриран ръкопис, Непал, XX век

 

Будисткото изкуство на Хималаите се характеризира с изключително религиозни теми. То съчетава художествено влияние от съседните региони със специфични композиции, символи и мотиви, уникални за хималайския регион. Това сакрално изкуство носи белезите на будистките направления махаяна („Голямата колесница“) и ваджраяна („Диамантената колесница“) и пресъздава характерните за тях сюжети и художествен стил. Религиозните и философски представи на двете направления оформят облика на живописта, скулптурата, архитектурата и ритуалните предмети. Произведенията на хималайското будистко изкуство могат да се видят като стенописи в храмове и манастири, като илюстрации към религиозни ръкописи, медицински и астрологически трактати или като будистки „икони“ с дълбок религиозен смисъл, наречени на тибетски „тханки”. Всички те носят дълбоко сакрален смисъл.

 

Тантрическите божества Яма и Ями, Тибет, XX в.

 

Настоящата изложба ни отвежда на вълнуващо пътешествие из мистичните светове на Хималаите и ни среща с образи на просветлението, които имат силата да пробудят човешкия дух. Творбите от Национална галерия включват пластика от региона на Индия, Тибет и Монголия. Историческият музей – Димитровград представя част от колекцията си от тибетско изкуство, дарено през 2011 г. от тогавашния извънреден и пълномощен посланик на Китайската народна република в България. Произведенията от колекциите на Николай Генов и д-р Людмил Веселинов включват будистки икони, ритуални предмети и илюстрирани ръкописи от района на Тибет и Монголия. В експозицията са използвани фотографии на Теодор Малчиев, заснети в Индия, Тибет, Бутан и Непал.

 

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи