БСП: Как СЕМ се грижи за свободата на словото, като падаме в класациите?

БСП: Как СЕМ се грижи за свободата на словото, като падаме в класациите?
„Автомобилът, предоставен от БНР на СЕМ, е още на разположение. Как регулаторът ще иска автомобил от регулирания? Това е скандално”, заяви народният представител от "БСП за България" Иван Ченчев от парламентарната трибуна. „Как СЕМ се грижи за свободата на словото, след като продължаваме да падаме надолу в класациите”, попита депутатът. „От управляващите очакваме не мнение, че СЕМ е добър и не трябва да се пипа, а да предложат мерки - как тази класация да върви нагоре. Докладът ще мине, но кой носи отговорност за свободата на словото? Не са ли ГЕРБ?“, попита зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Антон Кутев от парламентарната трибуна.

 

Антон Кутев Снимки: БСП

 

Според Антон Кутев няма държавна институция, която да се грижи за свободата на словото - СЕМ е само частично такава. По думите му имаме две обществени медии, но те са 3 процента от пазара. "Какво правим с останалите 97 процента? Те гарантират ли върховенството на закона, културното, образователното и детското съдържание - нищо такова не правят. Нямат и задължението да го правят, защото те работят за печалба", подчерта Кутев.

„Това не е ли въпрос на всяко едно управление, включително и на сегашното? От години насам ние констатираме, че сме зле и ще ставаме все по-зле“, коментира Кутев. Той смята, че държавата трябва по някакъв начин да регламентира съдържанието в медиите. "Регламентацията, която имаме в момента, е доста остаряла, а светът в последните години доста се промени", подчерта той.

Антон Кутев постави и въпроса за финансирането на медиите. "Целият рекламен пазар в България е по-малък, отколкото е бюджетът на двете най-големи телевизии. Ако това е така, за каква свобода на медиите говорим? По финансирането на медиите в България има голям проблем и затова те стават зависими", каза още народният представител. 

 

 

Александър Симов

 

„Отчетът на СЕМ е абсолютно бюрократичен, пълен със статистика, в който няма дори и един извод за нещо. Големите теми на българската медийна среда отсъстват напълно в този отчет“, заяви депутатът от „БСП за България“ Александър Симов от парламентарната трибуна. Според него СЕМ може да се съгласява или не на кое място е България по свобода на словото, но е важно да се чуе мнението им по въпроса.

Симов припомни дебат от 2011 г. на Антон Кутев с тогавашния председател на СЕМ, в който и двамата са много притеснени, че България се намира на 73-то място по свобода на словото. „Днес вече сме на 111-то и притеснение няма. В отчета няма и една дума за това. Има ли смисъл и необходимо ли е да функционира СЕМ? Подобен отчет може да направи и всеки статистик. Ролята на СЕМ трябва да е друга“, категоричен е народният представител. 

 

 Нона Йотова

 

„СЕМ не може да реагира адекватно на различни ситуации, които са свързани с неговата компетентност. В последния месец разбираме, че национални медии, включително БНР, имат актове от СЕМ за неспазване на Закона за радиото и телевизията. Членовете на регулатора обаче гласуват радиото да не бъде глобявано за неспазване на плурализма на гледните точки. Странно е, че се мери с двоен аршин”, заяви депутатът от „БСП за България” Нона Йотова от парламентарната трибуна.

Тя припомни, че народните представители нямат отговори какво се случва с проблемите с радио „България” и редакциите на БНР в чужбина, които ръководството на радиото е искало да закрие, въпреки че те са обсъждани преди година. „Друг тревожен факт е, че още през 2016 г. за членовете на СЕМ е получен автомобил от директора на БНР, който е поискан от Мария Стоянова, дни след като регулаторът гласува Александър Велев да бъде избран за ръководител на общественото радио. Това е все едно ЧЕЗ да предоставят автомобил на КЕВР”, заяви Йотова.

Тя обяви още, че директорът на специализираната администрация в СЕМ е съпруга на директора на програма „Хоризонт”. „Тя пряко отговоря за спазването на закона в националната програма. Затова се питам обективни ли са мониторингите, които се правят към националното радио”, добави Нона Йотова.

 

Иван Ченчев

„Автомобилът, предоставен от БНР на СЕМ, е още на разположение. Как регулаторът ще иска автомобил от регулирания? Това е скандално”, заяви депутатът от левицата Иван Ченчев. Той добави, че когато на заседанието на Комисията по култура и медии е попитал, какво е становището на СЕМ по отношение на свободата на словото, отговорът е бил циничен, със смях и със забележката, че СЕМ се грижи за свободата на словото.

„Как СЕМ се грижи за свободата на словото, след като продължаваме да падаме надолу в класациите?”, попита Иван Ченчев.

 

 

 

Коментари

  • СЕМ не отговаря за Свободата. СЕМ отговаря за регулациите!

    10 Май 2018 11:43ч.

    В момента се получава свръхрегулация при радиото и телевизията, а онлайн пространството стои изцяло извън регулация, а всъщност опасните явления да минават точно оттам. Това коментира преизбраният председател на Съвета за електронни медии София Владимирова в предаването „Тази сутрин” по бТВ. „Не става въпрос за цензура, както твърдя, че няма цензура върху радио- и телевизионните оператори. Има регулация”, подчерта Владимирова.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БАЙ ХОЙ

    10 Май 2018 12:00ч.

    "Журналистика е когато някой казва нещо което властта иска да скрие , другото е статистика !"- Оруел

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БАЙ ХОЙ

    10 Май 2018 12:22ч.

    Май чукате на грешната врата ! Колко "смели и остри пера" скочиха когато Данчо ментата в един петъчен блок каза на водещата :" И да не забравя да предам много поздрави от г-н Пеевски!" , а в понеделник тя вече бе в "творчески" отпуск ? Колко излязоха на жълтите павета след прословутата реплика " за празното столче" на шайкажията ? Със СЕМ или без СЕМ " с такива коне - такава кушия" е казал народа !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Mихайлов

    10 Май 2018 12:28ч.

    Какво очаквате от СЕМ, след като поредната "калинка" го оглавява - какъв е професионалният бекграунд на г-жа Владимирова? Видна журналистка? Квалифициран медиен експерт?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какъв е професионалният бекграунд на г-жа Владимирова?

    10 Май 2018 12:59ч.

    Е, как какъв?!? иваниандрей!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изключих радиото и телевизора

    10 Май 2018 19:48ч.

    Цитираните депутатски мнения са еднакво отдалечени от смисъла на журналистиката, медиите, медийната регулация и най-вече от СВОБОДАТА. Свободата на словото не е в регулатора, а още по-малко в регламентацията на съдържанието. Регламентация на съдържанието означава цензура. В закона има изрична забрана някой извън ръководните органи на медията да дава указания на журналистите. Регулаторът ли да подготвя въпросите за интервютата? Свободата на словото зависи от самия журналист. Интересно защо толкова години след настъпването на свободата и демокрацията в нашата страна няма авторитетна журналистическа гилдия, която да брани независимостта на медиите и да защитава всяко свободно мнение? Припомнете поне една проява на някое от журналистическите сдружения в България, която недвусмислено и ефективно да бележи крачка към свобода, достойнство и независимост в журналистиката. Защо не огледаме кои личности подготвят по десетките университети младите журналисти? От кого всъщност един млад журналист учи занаята?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи