БСП предлага да се увеличат помощите за отглеждане на дете от 380 лв. на 650 лв.

БСП предлага да се увеличат помощите за отглеждане на дете от 380 лв. на 650 лв.
„Считам, че трябва да дебатираме предложението ни за увеличение на помощите за отглеждането на дете между 1 и 2 години, защото имаме проблем от националната сигурност – ние просто изчезваме като нация. Няма друга държава, която толкова бързо да се топи. Не смятам, че е такъв голям проблем на бюджета – да не можем да осигурим тези средства за отглеждане на дете между 1 и 2 години, защото става въпрос за бъдещето на тази страна. Искаме да вдигнем тези помощи от смешните 380 лева на минималната работна заплата“. Това заяви от трибуната на Народното събрание зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев. По думите е нормално държавата да отговори подобаващо в този период за отглеждане на детето, когато този човек е бил коректен към осигурителната система.

 

Виолета Желева: 380 лева е безумно ниско ниво на обезщетение – близко до линията на бедност

 

„Нашето предложение е обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 годишна да бъде обвързано с минималната работна заплата – или да бъде увеличено на 650 лева за 2020 година. Тук става дума за обезщетения за отглеждане на деца за майки с осигурителна история, които имат осигурителни права“. Това заяви депутатът от „БСП за България“ Виолета Желева. „Няма механизъм, който справедливо да регламентира това обезщетение през годините. Това обаче не бива да бъде оправдание да бъдат пренебрегвани тези осигурителни права и да се замразяват тези обезщетения на безумно ниско ниво – 380 лева- Това ниво е близко до линията на бедност“, категорична бе Желева.

 

 

Весела Лечева: Предлагаме увеличаване на обезщетенията за майките, защото тяхното състояние в малките общини е изключително тревожно

 

"Бюджетът за Държавното обществено осигуряване разглежда един от основните социални проблеми, свързан не само с размера на пенсиите, а и с основната политика по отношение на демографското състояние на България. Вие всички знаете таблиците, които отреждат на България начело на всички негативни класации по отношение на демографските показатели, по отношение на смъртност, раждаемост, миграция, доходи, бедност, размер на пенсии - всичко това, което определя състоянието на България в демографска криза. Днес ние предлагаме пакет от мерки за справянето с тези въпроси, които предлагаме вече трета поредна година. Предлагаме увеличаване на обезщетенията за майките за отглеждане на деца от една до две години, защото тяхното състояние в малките общини е изключително тревожно". Това каза Весела Лечева, народен представител от ПГ "БСП за България".

 

Тя призова поне новият социален министър Сачева да сподели своята политическа воля, поради нежеланието на парламентарната група от управляващото мнозинство да участва в дебата.

 

 

Валери Жаблянов: Към кого е насочена социалната политика, щом не е нито към младите, нито към старите

 

"Каква е философията на социалната политика в България? Защото министерството не е само на социалната политика, а и на труда. Между тези две области трябва да има връзка.  Вие казахте, че целта е на социалната политика е да  се постигнат някои баланси. Балансите в обществото по отношение на доходите и неравенството са изначално нарушени. Те са нарушени от господството на пазарните отношения, от неравенствата в доходите и възможностите и в експлоатацията на човешкия труд. След като казвате, че в бюджета са важни не числата, а разумът, след като не може за пенсионерите и след като не може и за майките - не може за старите, не може и за младите, към кого не насочена социалната политика"? С тези думи се обърна Валери Жаблянов, народен представител от ПГ "БСП за България", към социалния министър Деница Сачева.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • РУМЪНСКИТЕ ПЕНСИОНЕРИ С 900 ЛЕВА МИНИМАЛНА ПЕНСИЯ, БЪЛГАРСКИТЕ - 219,43

    04 Дек 2019 12:10ч.

    РУМЪНСКИТЕ ПЕНСИОНЕРИ С 900 ЛЕВА МИНИМАЛНА ПЕНСИЯ, БЪЛГАРСКИТЕ - 219,43 http://www.5gmedia.bg/files/photos/gabi/Clipboard015434.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Скандалните имоти на новата соцминистърка

    04 Дек 2019 12:33ч.

    https://19min.bg/news/8/123603.html#comments Припомняме, че Сачева е близка до Илко Семерджиев, който я вкарва в политиката като шеф на министерсия си кабинет още по времето на Иван Костов, когато тя е едва на 26 години. Според ТР двамата са били съдружници в сдружение Обществено здраве, а според имотните им декларации се оказват замесени и в общи съмителни сделки с терени и апартаменти. От 19’ първи писахме за особено любопитната тема за имотите на Сачева, които е декларирала пред Сметната палата като зам.-министър в ББ2. Най-скандална е цената на придобиване на 28 дка на морето в община Шабла при Крапец – в зоната на супер елитните голфигрища. Тя е записала 21 814 лв., а справка в офертите за терени там гласи: 3 пъти по-малък парцел се продава между 150 000 евро и 220 000 евро, което прави от 300 000 до 440 000 лева. 2 дка струват минимум 20 000 лв. Сачева е купувала своите 28 дка на върха на цените през 2006 г., а сегашните са по-ниски от тогава. След напускането на поста шеф на кабинета на Семерджиев като здравен министър на Костов, дамата закупува апартамент от 111 кв.м. в София само за 47 450 лв. Цената е „силно отличаваща се от пазарната”, както гласи 1 текст в ДОПК, което личи дори само по котировката на гаража, който е закупила – 18 кв. за 5950 лв. Неоправдано евтин се оказа и друг апартамент в София – 52 600 лв., който е закупила през 2015 г. 274 790 лв. е декларирала в наличност в брой и влогове Сачева като заместник-министър в ББ2. Произход на средствата не сочи. Тя добавя 2 златни и 2 обикновени кредитни карти с общ лимит 44 329 лв. Общата сума на разположение е доходът за 30 години при средна софийска заплата около 1000 лв., не много различна от възнаграждението на зам.-министър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Грехота е да се лъжат хората

    04 Дек 2019 12:59ч.

    A ajuns la 1.265 de lei, de la 1.100 cât era până acum. Măsura apare în noua Lege a Pensiilor care prevede o mărire a punctului de pensie de până la 1.875 de lei până în 2021. Tot de luni a crescut și pensia minimă garantată cu 64 de lei, și ajunge la 704 lei. Toate pensiile au fost recalculate deja, potrivit ministerului Muncii, iar plata se va face începând de marți. Пенсията достигна 1265 леи, от 1100, както беше досега. Мярката се появява в новия Закон за пенсиите, който предвижда увеличение на пенсионния пункт до 1875 леи до 2021 г. Също от понеделник минималната гарантирана пенсия се увеличи с 64 леи, достигайки 704 леи. Всички пенсии вече са преизчислени, според Министерството на труда, а плащането ще се извършва от вторник. (704 леи мимимална пенсия са равни на 288 лева)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    04 Дек 2019 13:17ч.

    Напълно подкрепям. По принцип съм против безплатни услуги за деца, детски градини, ясли и други подобни, защото смятам, че човекът не бива да бъде отучван да бъде родител и да инвестира в децата си. Няма логика да инвестира в ходене на море, за култура, развлечения, обзавеждане, но не и за децата си, така държавата чрез политиката си насърчава безотговорността към децата, раждаш и ги забравяш. Само че когато става дума за обезщетение за майчинство, това не е безплатна услуга, а по-скоро е като с болничните, държавата ти плаща за временно отсъствие от работа, за да родиш и отгледаш дете. И е по-правилно сумата да не бъде толкова съобразена със заплатата, защото все пак е държавна помощ. Т.е. ако някой е получавал твърде висока заплата, никой не е длъжен да му поддържа с бюджетни средства стандарта. Но при нас навремето стана друго, децата ни дойдоха едно след друго, застъпиха се. Така че за първото обезщетението беше високо, поне достатъчно като за държавна помощ. Само че при второто дете обезщетението го изчислиха като процент от първото обезщетение, а не от заплатата, която е получавана от майката и така второто дете получи от държавата наполовина на първото. В това няма логика, държавата иска да й родиш две-три деца, няма логика да се надлъгваме за пари, ясно е, че като приключи този нищожен период от живота й, майката до края на живота си ще внася в същия фонд, само че за чуждите деца. Така че тя има право да получи и доверие в аванс, тя е в началото на живота си, няма как непременно да има зад гърба си кариера, кариерата й тепърва предстои и нейните осигуровки ще растат през годините. Все пак майчинството не е пенсия, която се дава в края на живота на база осигуровки, то идва ПРЕДИ да са се натрупали кой знае какви постъпления към бюджета и ние даваме тези пари заради децата, а не заради нейния стаж.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Средната пенсия в Румъния е около 490 лева

    04 Дек 2019 13:19ч.

    което е повече от България, но не и това, което пишат хора бъркащи леи с левове

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    04 Дек 2019 13:24ч.

    Помощите за майките трябва да са съобразени със заплатата. Така образованите и висококвалифицирани жени няма да са поставени пред избора дете или кариера, а и заради известното на всеки раждане на деца заради детските помощи сред една част от населението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма лошо, обаче

    04 Дек 2019 14:18ч.

    какво ще правим с циганите? Те ще ни залеят като лавина. Мислете с главите си, или попитайте Орбан какво прави. Той знае.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Бобев

    04 Дек 2019 18:48ч.

    Аз съм за високи детски, но само под формата на връщане на платени данъци. Текущия начин на даването им е крайно вреден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи