По думите му, в тази процедура, в последните до два часа на заседанието, всяка първа сряда на месеца, премиерът и вицепремиерите се явяват, за да отговарят на въпросите на народните представители от всички парламентарни групи. Зарков допълни, че когато по уважителни причини не могат да направят това, председателят на Народното събрание трябва да уговори с тях дата, на която те да отговорят на тези въпроси.
„Това е особено важно, за да се възстанови истинската контролна функция на парламента“, категоричен бе социалистът. Той припомни, че БСП е застъпвала тази позиция още в началото на работата на Народното събрание, когато това постижение на българската парламентарна демокрация е било отменено.
Крум Зарков обясни, че мотивите тогава са били, няколко. Един от тях е, че министър-председателят така или иначе можем да бъде питан в редовния парламентарен контрол. „Практиката показва обаче, че с трикове на разпределяне на ресори, както и пазен от председателството на парламента, той се е явил едва няколко пъти“, коментира социалистът. Той допълни, че друг аргумент е бил, че и без това всичко е толкова публично и прозрачно-журналистите питат министрите за всичко и всичко е ясно. Зарков заяви, че оттогава сме станали свидетели на странни практики – пресконференции без преса, брифинги с изключени микрофони.
„Ние, като опозиция, трябва да направим възможното нито един въпрос, който касае българите, да не бъде пренебрегнат и въпросите да бъдат поставени“, заключи Крум Зарков.