В изявлението си Еврокомисията посочва, че е започнала формалния процес по активиране на блокиращия статут, като е обновила списъка с американските санкции срещу Иран".
"Докато иранците спазват своите ангажименти, ЕС, разбира се, ще се придържа към споразумението, на което беше архитект", каза председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и предупреди, че решението на САЩ отново да наложат санкции "няма да остане без последици", предаде БТА.
Първата стъпка е одобряване на "блокиращ регламент", който "забранява на компаниите от ЕС да изпълняват екстериториални санкции на САЩ, разрешава на компаниите да си възстановяват по съдебен ред загубите от действията на трети лица, изпълняващи тези санкции, и анулира действието на каквито и да е чуждестранни съдебни решения за изпълнение на санкциите на САЩ на територията на ЕС", заяви Европейската комисия.
Блокиращият статут на ЕС забранява на всяко дружество от ЕС да спазва санкциите на САЩ и не признава никакви съдебни решения, които налагат американските санкции. Той е разработен, след като САЩ се опитаха да санкционират чуждестранни компании, търгуващи с Куба през 1990-те години, но тези санкции никога не са били официално изпълнявани.
Други мерки, предложени от Европейската комисия, включват настояване от правителствата на страните членки да извършват трансфери към централната банка на Иран и да започнат правния процес, който позволява на Европейската инвестиционна банка да отпуска заеми за проекти на ЕС в Иран.
Еврокомисията обясни, че мерките на ЕС ще влязат в сила до два месеца, освен ако Европейският парламент и правителствата на ЕС не го отхвърлят. Ако има силна политическа подкрепа, може да бъдат задействани и по-рано.