България е предплатила американските изтребители F-16, за да направи сделката необратима. Целта е да не може "да се събори" договорката, стана ясно от думите на премиера пред американския бизнес у нас.
"Беше подло, беше трудно, затова с вицепремиера Каракачанов и с финансовия министър Владислав Горанов направихме необратима сделката. Каквото и да правят, не могат да я съборят. Американските ни партньори знаят за това", заяви Борисов.
"Не се изкушихме да закупим по-стари изтребители. Можехме да дадем парите за пенсии и заплати, но нашата армия заслужава най-доброто. При всичките ни срещи винаги сме поставяли геостратегическото положение на България, никога не е ставало дума за лобизъм или корупция", каза Борисов.
Временно управляващият посолството на САЩ Джъстин Фридман благодари на премиера Бойко Борисов за геостратегическото, по думите му, решение за покупка на американските самолети Ф-16. По думите му тази сделка ще помогне на страна ни по-добре да защитава своето небе, а и морските територии, ще бъдат създадени работни места.
Нашите самолети са скъпи, но това е една отлична инвестиция, защото изтребителите ни ще се върнат под формата на инвестиция в сигурността в България", заяви Ранди Хауърд, директор за бизнес развитие на "Локхийд Мартин".
"Знам, че решението не дойде лесно, отбеляза той и добави, че ще бъде разработена специална програма за обучение на пилоти и на персонала, който поддържа самолетите, ще има и подкрепа при необходимост от ремонт или друго техническо съдействие.
България е постъпила правилно като е платила руските реактори, поръчани на Русия за АЕЦ "Белене". Това мнение изрази Борисов пред представители на американски компании, работещи в България.
"Правилно си го платихме (проекта), да са си наши реакторите и като собственик ще си търсим вариант", каза премиерът пред представителите на бизнеса. България беше осъдена от руската страна да плати 600 млн. евро за поръчаните без договор реактори през 2016 г. и оттогава оборудването стои неизползвано на площадката в Белене.
Днес Борисов подчерта, че "тази догма - руски реактори, руска централа, вече не съществува" и добави, че е обсъждал проекта в продължение на час с държавния секретар на САЩ Майк Помпео.
По думите му проектът може да стане "много красив". "Американски турбини, френско-германско оборудване - би бил много красив проект, но ще си каже думата конкуренцията", каза Борисов. При подаването на офертите в конкурса през август американската "Дженерал електрик" и френската "Фраматом" предложиха да участват като доставчици на оборудване и да помагат с финансовото структуриране на проекта. След изказването на Борисов енергийният министър Теменужка Петкова в отговор на журналистически въпроси разясни, че в хода на преговорите по обвързващите оферти е възможно конфигуриране на инвеститорите. "Красив", по думите й, прави проекта голямата конкуренция, включваща и руската "Росатом", и китайската ядрена корпорация CNNC, и южнокорейската хидроядрена компания (KHNP).
"На конкуренция сме се научили от вас", обърна се Борисов към представителите на американския бизнес. Той подчерта, че никой не може да се сърди на България, че диверсифицира доставките си на природен газ - както чрез интерконектора с Гърция (по който ще може да влиза втечнен американски газ, доставен на пристанището в Александруполис, така и чрез Балкански поток (по който руски газ ще стига до България, заобикаляйки Украйна).
"И който ни достави най-евтино", обобщи премиерът и добави: "Никой не може да ни се сърди, че строим газови магистрали".
Източник: Дневник, БТА