Тържеството съвпада с националния празник на страната – 95-ата годишнина от основаването на Турската република.
"За мен е чест и удоволствие да участвам в тържественото откриване на новото летище в Истанбул, което се провежда на националния празник на съседна, приятелска и съюзническа Турция - 29 октомври". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов пред президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който го посрещна преди тържествената церемония, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
"Убеден съм, че новото летище в Истанбул е не само огромен принос за развитието на транспортната инфраструктура, за контактите между хората и за развитието на търговско-икономическите отношения. То е значителна стъпка в реализирането на инфраструктурната свързаност на региона с ЕС, която бе сред приоритетите на българската външна политика по време на Българското председателство на Съвета на ЕС", подчерта министър-председателят Борисов пред турския президент.
Българският премиер беше категоричен, че освен непосредствен съсед на България, Турция остава и важен партньор в области като миграцията, борбата с тероризма, енергетиката, земеделието и животновъдството, търговията.
"Вярвам, че откриването на новото летище символизира както нашите досегашни съвместни успехи, така и бъдещото ни сътрудничество, взаимно доверие, толерантност и мир", посочи още премиерът Бойко Борисов.
Третото летище на Истанбул се намира северно от квартал Арнавуткьой в европейската част на Истанбул - между селата Таякадън и Акпънар. То претендира да е най-голямото летище в света, със 150 милиона пътници годишен капацитет.
Строителството му се наложи поради липса на капацитет в съществуващите две летища в Истанбул - "Ататюрк" в европейската част и "Сабиха Гьокчен" в азиатската част.
Истанбулското летище "Ататюрк" в европейската част на града не може да бъде разширявано с повече допълнителни писти и съответно да поеме нарасналия въздушен трафик към и от Истанбул, поради което се наложи изграждането на трето летище. През 2014 г. през летищата на Истанбул са преминали повече от 80 милиона пътници.
Лeтищeтo щe пpoмeни цялoтo eвpoпeйcĸo въздyшнo пpocтpaнcтвo, извъpшвaйĸи диpeĸтни пoлeти дo пoвeчeтo oт дъpжaвитe в Eвpoпa.
Пускането му в експлоатация е символично, тъй като ще бъдат осъществявани само ограничен брой полети, а пълният капацитет на първата фаза се очаква да бъде пуснат до края на годината. Очаква се новото летище да обслужва близо 90 млн. пътници годишно до 2023 г. При достигане на този пътникопоток ще започне подготовката за пускане на втората фаза на аеропорта с капацитет от 150 млн. пътници годишно. При завършване на четирите фази на проекта през 2028 г. летището ще разполага с шест писти, ще заема близо 19 хил. акра площ и ще обслужва 200 млн. пътници годишно. Общата стойност на проекта е над 11 млрд. евро.
Според информация на БСП турската фирма, заявила желание за концесията на летище София е същата, построила новото летище в Истанбул, а целта й е да унищожи конкуренцията в региона. През март миналата година служебното правителство на президента Румен Радев спря концесията заради заплаха за националната сигурност.