Асен Василев е отговорен за поетия от България ангажимент за затваряне на въглищните централи в Маришкия басейн. Това обявиха от ГЕРБ в извънреден брифинг. "Асен Василев всъщност е бил премиерът. Те затова искат сега зад академик Денков да се скрият като министри. Не могат да излязат и Кирил, и Асен Василев с физиономиите си да кажат ние искаме да поемем отговорността. А трябва пред тях да застане академика и всъщност еднолично Асен Василев еднолично да управлява. Но отговорът съдържа между другото, че въглищните ни централи са спазарени срещу лобисткия и нелогично голям и нерентабилен проект за батериите", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, съобщава БНР.
Бившият енергиен министър Теменужка Петкова се позова на отговор от Министерство на енергетиката: "От отговора става ясно, че нито един експерт на Министерството на енергетиката на практика не е участвал в този процес. Няма изготвен нито един анализ, нито едно изразено становище, свързано с това до какво би довело поемането на подобен ангажимент. Нещо повече – от отговора става ясно, че еднолично това решение и преговорите с Европейската комисия и поемането на ангажименти е станало от заместник министър-председателя по еврофондовете и министър на финансите по това време – г-н Асен Василев."
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира: "Асен Василев всъщност е бил премиерът. Те затова искат сега зад академик Денков да се скрият като министри. Не могат да излязат и Кирил, и Асен Василев с физиономиите си да кажат ние искаме да поемем отговорността. А трябва пред тях да застане академика и всъщност еднолично Асен Василев еднолично да управлява. Но отговорът съдържа между другото, че въглищните ни централи са спазарени срещу лобисткия и нелогично голям и нерентабилен проект за батериите".
До края на седмицата от ГЕРБ ще внесат ново решение, с което да задължат служебното правителство да отвори Плана за възстановяване и устойчивост и да предоговори условията, за да не се допусне прекратяване функционирането на централите. Ще потърсят съдействие от синдикатите.
"Това е последният шанс да се спаси над 4% от брутния вътрешен продукт на страната. Бизнесът и работодателите да знаят, че когато тези 4% паднат не могат да искат никакви компенсации за ток след това, защото просто той ще е внос. И ние няма държавата да купува ток, за да го дарява за тях. Сега е моментът", каза Борисов.
По думите му, от тази политика на "Продължаваме промяната" 20 000 души ще останат без работа, а и ще бъдат загубени 6 милиарда.
"Докато е бил шеф на енергетиката, Асен Василев е нанесъл непоправими щети. Изходът е служебният кабинет да отвори наново Плана за възстановяване и устойчивост", поясни лидерът на ГЕРБ.
"Има нарушения на законодателството. Аз си спомням, че нашият парламент прие решение за Маришкия басейн. Кой си позволи да наруши решение на парламента? Този, който нарушава този закон, е Асен Василев", продължи Борисов.
Според него вече имаме 100% диверсификация на ядреното гориво за централата ни в Козлодуй.
"Има подписани договори с "Уестингхаус" и "Фраматом". За съжаление с изключително лошите преговори, водени от Асен Василев. Много по-важно става сега едновременно с борбата да запазим енергийните ни мощности в Маришкия басейн. Изграждането на тези мощности, като ядрена енергия в "Козлодуй", иначе ние ще станем само един клиент, както в много други сфери. Затова и ще излезем като основни производители на пазара на ток като клиенти", настоя той.
Бойко Борисов се позова на изводите на доклада на временната парламентарна комисия, която проверяваше скандалния меморандум за 1 млрд. долара с компаниите "Джемкорп" и IP3 Corporation за партньорство в енергетиката, който бе подписан от предишното правителство и с участието на министър-председателя тогава Кирил Петков.
По думите му, Петков е подписал меморандума с "Джемкорп" бързо и без да се направени предварителни проверки от ДАНС. А агенцията е открила опасни взаимовръзки в една от участващите в консорциума компании.
Източник: БНР
Следвайте "Гласове" в Телеграм