"Аз вярвам на това, което е направила полицията. Неприятно е, че са действали на ръба на закона. 25 хиляди души от началото на годината сме върнали от турската граница, 1000 от гръцката - всички те са върнати по идентичен начин. Спираме, връщаме хора без документи. Там е война. Бююк е един от всички тези 25 000 случаи", заяви премиерът Бойко Борисов.
По думите му всеки ден на българо-турската граница се задържат по 200-300 мигранти.
В контекста на случая "Бююк" Бойко Борисов изрази притеснението си, че страната ни е изправена пред сериозна криза между Турция и ЕС.
„Криза, която всеки ден или някой от европейските ни колеги или лидери, или турският президент или премиер, или външен министър си отправят най-тежки закани, публични”, посочи Борисов и даде пример с канцлера на Австрия и Висшеградската четворка, които казват „Никаква Турция” и да се развали споразумението. По думите му, историята показва, че обикновено Османската империя е стигала до Австрия. „Там Западът вече ги спира. Жертва на това обаче стават Балканите".
„Аз съм изключително притеснен за това, което очаква България. Ние с Турция в момента трябва да се опитаме да градим възможно най-добри отношения. С цената, ако трябва на всичките да им вземат главите, но ние мигрантската вълна не трябва да я допускаме да влиза в България”, каза Борисов.
Според него най-важният въпрос е "при кого ще останат мигрантите накрая", като обясни, че според споразумението те ще бъдат връщани на мястото, откъдето са минали, и това ще бъде България.
"Ние сме много уязвими", заяви Борисов и затова трябва да направим така, че "Турция да ни третира по различен начин от останалите страни, да не влезем в този конфликт, защото, ако Турция бъде обявена за несигурна държава, това означава всичко, което е минало за Европа, да бъде върнато в България или Гърция. С едно кимване на глава се взимат решенията там."
"Цяла Европа е оградена с мрежи и огради в момента. Какво значи заплахата "Ще залеем Европа с бежанци"? Това означава "Ще залеем България"" - така Борисов приема думите на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който отправи тази закана.
Относно реакцията на гражданското общество и неправителствените организации за връщането на Абдуллах Бююк, Бойко Борисов каза: "Да успокоя неправителствените организации - в Турция няма смъртно наказание".
По повод избягалия от родното правосъдие Фарук Бекташ, който уби семейство мотористи край Драгоман, Борисов обясни: "Ние не можем на всеки арестант да му сложим 8 души полицаи. Толкова е един пост, да стои 24 часа да го пази. Затова има арести, докато тече даден процес. Затова съдията има право да определи."
По въпроса за АЕЦ "Белене" премиерът заяви: "Белене трябва да се строи, тя вече не е хипотеза. В противен случай ще имаме много скъпи реактори в някой музей".
Борисов изрази тезата, че проектът трябва да се направи частен, през Агенцията за приватизация с някакъв вид държавно участие - "златна акция" или друго, което трябва да преценят експертите.
Според Бойко Борисов в момента имаме много променена обстановка.
"Съдът в Женева вече е казал България да плати 557 милиона евро, това е около милиард и 200 лева, като всеки ден 167 000 евро са лихвите. Не става въпрос дали искаме или не искаме, дали е изгодно или не, а е казано - България колкото може по-бързо да плати. Хипотезата вече не е дали ни трябва "Белене" и дали е добър проект, хипотезата е какво да правим с реакторите, които ние сме длъжни да платим", обясни Борисов и уточни, че досега сме платили грубо 3 милиарда лева и предстои да платим и отсъдените 557 милиона евро.
Според Борисов, "ако тези реактори са рентабилни, да го направим частен проект, през Агенцията по приватизация, с различни варианти колко да е делът на държавата. Ако този проект е, както казват от БСП, толкова жизнен ще дойдат частници и ще го купят и ще го направят, заедно с нашия съпорт".
"Ако БСП са искали да правят нещо по темата, да са построили централата по времето на техния мандат с премиер Орешарски и да бяха махнали мораториума", каза още Бойко Борисов.