Борислав Гуцанов: Държавата и общините да направят всичко възможно поскъпването на такса смет да се отложи

Борислав Гуцанов: Държавата и общините да направят всичко възможно поскъпването на такса смет да се отложи

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Време е за реална децентрализация на управлението на местната власт, за която от БСП говорим от години
 
„Прилагането на принципа „замърсителят плаща“ при изчисляване на такса „Битови отпадъци“ следва да измести несправедливия начин на изчисляване сега, базирана на данъчна оценка на имота. За съжаление обаче една добра и справедлива идея отново трябва да бъде отложена, защото държавата и общините не са си свършили работата.“ Това заяви председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Борислав Гуцанов от парламентарната трибуна.
 
По думите му въвеждането на новото правило от 1 януари 2025 г. ще увеличи таксата между 2 и 7 пъти, а в определени общини – 10-15 пъти, което би било непосилно за гражданите.
 
„Това означава, че с дългоочакваната реформа няма да се постигне очакваната от хората социална справедливост и не се гарантира увеличаване на качеството на услугата, което до голяма степен обезсмисля на този етап реформата. Очевидно е, че въпреки прилагането на промяната беше отлагана 7 пъти, в страната няма готовност за нейното започване от 1 януари 2025 г.“, посочи Гуцанов.
 
Той обърна внимание и на проблема с адресните регистрации, чието решаване по думите му също е забавено заради честото провеждане на избори и води до изкривявания в изборния процес със стотици регистрации на един адрес – феномен, повдигнат от ПГ на „БСП за България“ на предходното заседание на Народното събрание.
 
Борислав Гуцанов призова МФ, МРРБ и общините да направят всичко възможно, така че принципът „замърсителят плаща“ да може да бъде въведен от 1 януари 2026 г. „Време е да помислим и за реална децентрализация на управлението на местната власт, за което от БСП говорим от години. Това трябва да стане през справедлива реформа в областта на местните данъци и такси. Не можем да продължим да държим общините напълно зависими от благоволението на правителството, независимо кое е то“, каза в заключение социалистът.

Източник: bsp.bg

 

 

Коментари

  • баба мара

    17 Sep 2024 16:34ч.

    преди изборите само мед и масло тече хаиде стига вече при толкова вятърни мелници искам ток за 1 лев капиталистите вън от партиите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не може хем ток за левче, баб'Маро,

    17 Sep 2024 16:37ч.

    хем банани и демокрация целогодишно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не ви щем бананите

    17 Sep 2024 17:22ч.

    Демокрацията пък съвсем. Сами си я сърбайте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    17 Sep 2024 16:43ч.

    Докато минат изборите ли? 🤣 Каква такса бе, като сме заринати с боклук? Ще плащам такса смет, едва когато изнесат боклука от НС!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МИЛИОНЕРИТЕ ДА ИЗЛЯЗАТ ОТ БСП - УВОЛНЕНИЕ

    18 Sep 2024 7:35ч.

    200 милиарда бизнесът е спестил в банки и офшорни зони, метали и акции на чужди борси. Работническата класа, повечето пенсионери, са спестили 2-милиарда, средно 300 лева на вложител. През социализмът в ДСК има средно 1000 лева на българин, купуващи колкото сега 10 000 лева, или спестени общо 90 милиарда сегашни левове, тогава, а сега работниците 2-милиарда лева. ............ . . . 50% от фирмите произвеждат толкова, че да платят 3000 лева минимална заплата, като половината от тях произвеждат толкова, че да плащат 10 000 лева средна заплата. И ако те го правят, тогава и другите 50% ще имат добавена стойност и оборот, че да могат и те да дават такива заплати. Но трябва всеки да е в свестен профсъюз, и да се борят за 70% от добавената стойност да е за заплати, а 70% от това да е за минимална заплата. Ако добавената стойност е 100 000 лева на работник формиращи печалба и работни заплати, 70 000 лева трябва да е работната заплата средна в това предприятие, 6000 месечно, а минималната 70% от това, около 4000 лева на месец. А сега освен регрес и износ на млади българи, друго няма. През социализмът 60 000 нови жилища всяка година получаваха работниците, сега нула, което тогава е 3% от работниците с ново жилище всяка година, за 20 години 60%. Сега една минимална заплата купува 200 литра мляко от палмово масло уж краве мляко, в социализмът минимална заплата купуваше 500 литра истинско краве мляко. Сега средната заплата купува 500 литра краве мляко от палма, а през социализмът средната заплата купува над 1000 литра истинско краве мляко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи