България се прекланя пред подвига на Ботев и загиналите за свободата ѝ

България се прекланя пред подвига на Ботев и загиналите за свободата ѝ
На втори юни България се прекланя пред подвига на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Точно в 12 часа сигнал на сирени ще призове за общонационална почит към паметта и подвига на Ботев и героите от национално освободителните борби. В цялата страна ще се проведат възпоменателни чествания и церемонии по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на поета - революционер.

 

В Деня на Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България родолюбиви българи изкачват връх Околчица, където се провежда традиционното всенародно поклонение.

Поради ограничителните мерки и тази година на върха не е предвидена официална програма.

„За мен най-голямото честване на Ботев е, когато заведеш детето си и му покажеш и разкажеш за делото и за живота на този човек. Всеки един от нас, ако грабне тази искрица и този пламък от него, ние ще сме достойни синовете на Ботев и неговото дело“, каза врачанин.

„На 2 юни се чувствам изключително горд. Ежегодно се качвам. В тези моменти пламъкът избухва в още по-големи мащаби и чувството не може да се опише“, сподели друг негов съгражданин.

На път за историческия връх много участници в похода отдават почит и на лобното място на Ботев в местността Йолковица.

Преди сирените в 12 часа в подножието на  паметника на Околчица ще бъдат поднесени венци и цветя на признателност.

„Дано когато свирят сирените всички да спрем и да помислим за малко“, каза жител на Враца.

По повод 145-годишнината от гибелта на Христо Ботев, в родния град на поета революционер - Калофер, ще се състои митинг поклонение. Очаква се на церемонията да присъства вицепрезидентът Илияна Йотова.

Преди това от Националния музей „Христо Ботев“ с военни почести ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета. Точно в 12 часа пред мемориалния комплекс „Христо Ботев“ с минута мълчание ще бъде отдадена почит на героите, загинали за свободата на България.  

С поклонение пред паметника-костница на връх Средногорец ще бъде почетена годишнината от гибелта на Ботев и загиналите за свободата на България в община Смолян.

На площад „Свобода“ в града от 11,30 часа пред паметника на Ботев с Почетен караул тържествено ще бъде отбелязан 2 юни.

Поклонение в Деня на Ботев ще има и пред монумента на загиналите във войните в град Рила

 

 

Паметната композиция, на която са имената на около 180 загинали по фронтовете войници и офицери от района на Рилското корито, е на едно от най-оживените места в града - площад „Дружба“.

Изграждането на монумента продължи три години и струва около 50 хиляди лева, част от които са дарение.

Композицията е висока 2,3 м, с аранжирани орнаменти и с автентично бойно снаряжение от 1916 година, които са с музейна стойност. На три колони от черен гранит са  изписани имената на загиналите в Руско-турската освободителна война и опълченци от Рилското корито, от Балканската и Първата и Втората световна война.

Изграден е и кът за отдих с тревна площ, с чешма и с масивни пейки, както и модерно осветление.

Днес за пръв път на 2 юни тук ще има поклонение, досега това ставаше  на друго място, каза Марияна Костова, говорител на общината.

 

Източник: БНР

 

 

 

 

 

Коментари

  • Сега се прекланя

    02 Юни 2021 10:06ч.

    а преди 145 години, като дойде да пролива кръвта си, и хляб не му даваха. Даже махнаха прекрасния Вазов разказ "Една българка" от учебниците, където в увода Патриарха с 5 изречения описва нашия манталитет във връзка Ботевия героизъм. Срама си ли празнувам - и тогавашния, и днешния. Толкова български срам!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Една българка"

    02 Юни 2021 10:23ч.

    След обяд на 20 май 1876 г., ден, в който Ботевата чета беше разбита при "Волът" във Врачанския балкан и сам Ботев падна пронизан от куршума на черкезката потеря, командувана от свирепия черкезки първенец Джамбалазът, на левия бряг на Искъра, срещу Лютиброд, стояха куп жени лютибродчанки. Те чакаха ред да преминат реката с ладията. Повечето слабо знаеха какво става сега, някои и нехаеха. Сноването на шумни потери от два дена насам оттатък Враца не се косваше до тях и те продължаваха да си ходят пак по кърските работи. Истина, че тука бяха само жени: мъжете не смееха да излазят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    02 Юни 2021 10:48ч.

    (мъжете не смееха да излазят.): (а)ми Лъвски:(????):(а) ми самоуништожавънито нъ bg майчин език !!!! и Ботев и Левски и Ко са излишни на бългърете. (портретите на двамата и ко трябва съ НС да бъдат забранени да се окачват въ сички институции като се започне от НС,президенство и надолу.позвелено само въ Училеще); само мълчанието е достойно за Двамата (Н. Лилиев ;отговр даден на двама журналисти на вратата на апартамента му помолили го за интервю на 2-и и ги отпратил);както викъши баща ми:"ясен ли съм ти,Хамалче)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ботев и Левски

    02 Юни 2021 12:09ч.

    са от друго измерение. Това е очевидно, ако човек не е с напълно затворено съзнание. И повече няма да се прераждат на земята. Такива души превръщат живота си в прекрасен символ и земния им край е трагичен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До "Една българка" на 02.06.2021 в 10:23

    02 Юни 2021 12:33ч.

    Благодаря за подкрепата, това е истината за българския манталитет. Като ученичка питах прекрасните си учители как и защо само Баба Илийца е помогнала на четника, те мълчаха с наведени глави и ми казваха, че съм малка.... и си обръщаха главите настрана. Колко ли им е било трудно дете на 10-12 години да им задава такъв въпрос! Отдавна не съм малка. Преди няколко месеца разговарях със сина на съсед, момче отличник, студент в СУ специалност "Българска филология" - нищо не разбирал от "Под игото", много чуждици. Не знам какво да кажа - всички от поколението на 60-те четяхме "Под игото", имахме книгата по няколко екземпляра вкъщи, никой никога не е казал, че не разбира нещо!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи