В Деня на Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България родолюбиви българи изкачват връх Околчица, където се провежда традиционното всенародно поклонение.
Поради ограничителните мерки и тази година на върха не е предвидена официална програма.
„За мен най-голямото честване на Ботев е, когато заведеш детето си и му покажеш и разкажеш за делото и за живота на този човек. Всеки един от нас, ако грабне тази искрица и този пламък от него, ние ще сме достойни синовете на Ботев и неговото дело“, каза врачанин.
„На 2 юни се чувствам изключително горд. Ежегодно се качвам. В тези моменти пламъкът избухва в още по-големи мащаби и чувството не може да се опише“, сподели друг негов съгражданин.
На път за историческия връх много участници в похода отдават почит и на лобното място на Ботев в местността Йолковица.
Преди сирените в 12 часа в подножието на паметника на Околчица ще бъдат поднесени венци и цветя на признателност.
„Дано когато свирят сирените всички да спрем и да помислим за малко“, каза жител на Враца.
По повод 145-годишнината от гибелта на Христо Ботев, в родния град на поета революционер - Калофер, ще се състои митинг поклонение. Очаква се на церемонията да присъства вицепрезидентът Илияна Йотова.
Преди това от Националния музей „Христо Ботев“ с военни почести ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета. Точно в 12 часа пред мемориалния комплекс „Христо Ботев“ с минута мълчание ще бъде отдадена почит на героите, загинали за свободата на България.
С поклонение пред паметника-костница на връх Средногорец ще бъде почетена годишнината от гибелта на Ботев и загиналите за свободата на България в община Смолян.
На площад „Свобода“ в града от 11,30 часа пред паметника на Ботев с Почетен караул тържествено ще бъде отбелязан 2 юни.
Поклонение в Деня на Ботев ще има и пред монумента на загиналите във войните в град Рила.

Паметната композиция, на която са имената на около 180 загинали по фронтовете войници и офицери от района на Рилското корито, е на едно от най-оживените места в града - площад „Дружба“.
Изграждането на монумента продължи три години и струва около 50 хиляди лева, част от които са дарение.
Композицията е висока 2,3 м, с аранжирани орнаменти и с автентично бойно снаряжение от 1916 година, които са с музейна стойност. На три колони от черен гранит са изписани имената на загиналите в Руско-турската освободителна война и опълченци от Рилското корито, от Балканската и Първата и Втората световна война.
Изграден е и кът за отдих с тревна площ, с чешма и с масивни пейки, както и модерно осветление.
Днес за пръв път на 2 юни тук ще има поклонение, досега това ставаше на друго място, каза Марияна Костова, говорител на общината.
Източник: БНР