И тази година станахме свидетели на снизхождането на Благодатния огън в Йерусалим. Точно в 14.54 часа огънят следе в храма "Възресение Христово".
Чудото събира хиляди поклонници от цял свят.
Огънят, който топли, но не изгаря се измолва от йерусалимския патрирах Теофил Трети по начин, който е непроменен от 15-и век.

В центъра на церемонията е Кувуклията или параклисът върху Гроба Господен.
Благодатният огън беше донесен в България с правителствения самолет "Фалкон", който кацна на летище София в 19 ч. от Йерусалим, предаде БТА.
"Носим благословение от Светия град Йерусалим. От храма на Светото Възкресение Христово изпросихме мир, благодат за нашия православен български народ, за целия ни православен свят. Преподаваме и благословението на Негово светейшество на йерусалимския патриарх Теофил за мир и благодат за всички ни. Христос Воскресе!", заяви митрополит Киприан.

По традиция на софийското летище чакаха духовници от епархиите в страната, за да вземат частица от Благодатния огън и да го занесат на вечерното богослужение в храмовете за Възкресение Христово.

Благодатният огън ще бъде пренесен в параклиса на Синодалната палата в София. Към 23:40 ч. фенерът с Благодатния огън ще бъде изнесен от параклиса в Синодалната палата и с литийно шествие ще бъде пренесен в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където се очаква богослужението по случай Възкресението Христово да бъде водено от патриарх Неофит.
През цялата история никой не е успял да разкрие тайната на чудото на Благодатния огън, въпреки многобройните опити. Благодатният огън символизира светлината на Възкресението Христово, вярващите го смятат за светилище.
Подготовката за слизането на Благодатния огън започва в събота сутрин. Всяка година параклисът Божи гроб внимателно се проверява за запалителни средства, с цел да изчезне всяко съмнение, че чудото е плод на човешка ръка. Огледът правят представители на мюсюлманската общност в Йерусалим. След това вратите се запечатват с голяма пита пчелен восък. Подпечатват го духовници от католическата, арменската и коптската църква, които имат параклиси в големия храм при Божи гроб. Това е знак, че всички кандила в параклиса са изгасени.
По стара традиция единствените, които могат да получат небесния огън са православните и те го предават на другите християнски вероизповедания. Йерусалимският патриарх се подготвя да влезе в параклиса, а всички богомолци притихват.
Всяка година по едно и също време на Велика събота в ранния следобед едно от кандилата над Божи гроб се самозапалва. От него патриархът запалва снопчета от по 33 свещи и ги изнася от храма. Всички протягат ръце, за да запалят свещите си и да се поздравят с "Христос Воскресе"!