Авторите на златната арка пред "Св. Александър Невски": Не знаем откъде се появи червеното килимче, но ни харесва

Авторите на златната арка пред "Св. Александър Невски": Не знаем откъде се появи червеното килимче, но ни харесва

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Свързани статии: Кметът Терзиев втрещи софиянци със "златна" арка за 30 000 лв. и червено килимче пред "Св. Ал. Невски"

Авторите на позлатената плексигласова инсталация от няколко арки и цветно килимче, сложена пред столичния храм "Александър Невски", искали да акцентират на свода като вход към новото пешеходно пространство на площада. Идеята е била да се рамкира през тунела от арки силуетът на катедралата в далечина и да стане интересен фотокадър към храма.

Това се посочва в позиция във Фейсбук на фондация "Колективът", която обяснява и защитава инсталацията.

Творците твърдят, че не знаят откъде се е появило червеното килимче на площада пред храма: "Мистерия е откъде се е появило известното червено килимче, тъй като в групата ни такава намеса не бе обсъждана, но ако го открием някъде бихме го запазили."

"Който е посещавал първите издания на намесите ни от поредицата Реките на София 2024 е виждал не едно несъвършенство в дизайна ни. Това не попречи “Реките” да се превърнат в един от най-успешните и популярни фестивали в София, а вече и в България. Някой ден ще направим компилация само от гафовете, по време на намесите ни. Една от отличителните черти на тактическия урбанизъм е да допускаш, отчиташ и поправяш грешките в несъвършенствата си“, заявяват от "Колективът".

Авторите казват, че преди няколко седмици са били поканени от Столична община да се включат в екип, за планиране на краткосрочни преместваеми намеси, декоративно оформление и събития в новата пешеходна зона покрай коледно-новогодишните празници.

Урбанисти, креативни директори, сценографи, както и от експерти от няколко различни звена на общината решили да се обединят около акцентиране на новото външно осветление на храм-паметника "Св. Александър Невски", който дълго време преди това бе неосветен.

"Слоганът “Светлината в нас” бе вдъхновен именно от светването на храма, както и от предстоящите светли християнски празници", обясняват авторите на проекта.

"В заложения от нас чертеж арката беше с размер 7 метра в широчина и 4.5 метра височина - мащаб, който кореспондира на мащаба на улицата, и същевременно позволява преминаването на пожарни и аварийни автомобили. Не беше триумфалната арка в Париж, но би свършила чудесна работа за целите ни", посочва се в позицята на „Колективът“.

Размерите и дизайнът на арката обаче били променени два дни преди изграждането ѝ на терен с обяснението, че цената на първоначалния проект надхвърля предвидения по него бюджет.

Авторите защитават идеята си с обяснението, че "намесите от това естество в градската средата са динамични, краткосрочни, подлежат на грешки, публично обсъждане и когато не се харесат твърде от обществото винаги могат да бъдат премахнати, както се и получи".

"От друга страна, ако една такава временна намеса е високо отличена, тя следва да бъде поощрена, припозната от администрацията на града и запазена, или развита в перманентна форма както в много добри примери по света. Големият позитив, който успяхме да открием в цялата тази ситуация, е че ставаме свидетели на тенденция, в която обществото ни става все по-чувствително към средата около себе си и реагира на промените в нея. Силно се надяваме, обаче, тази обществена енергия да бъде насочвана към позитивни и съществени промени и да ражда градивни разговори", допълват създателите на оспорваната инсталация.

Организацията изрично отбелязва, че не е искала и не е получавала пари за участието си в инициативата и трудът ѝ е бил напълно безвъзмезден. "Включихме се, защото обичаме града си и се радваме на това, че това знаково пространство в София вече отвоювано като пешеходена зона! Стискаме палци за още“, заявяват от фондацията.

Тя уточнява още, че в дизайна на пространството (такъв какъвто беше финално развит и осъществен от замесените екипи) не е участвала Заря Врабчева - архитект, ключов дизайнер на едни от най-красивите и успешни сценографии в света. Нейната роля е била консултантска и касае сценографията на потенциални бъдещи музикални събития на площада.

%Надяваме се, че това, което се случи пред "Александър Невски" няма да стресне, а по-скоро ще мотивира все повече артисти, архитекти, урбанисти и като цяло хора с любов към града да бъдат двигатели на позитивната промяна в него. На хората, които взимат големите решения за нашите градски хабитати желаем мъдрост", допълват от "Колективът".

Източници: mediapool.bg, bgonair.bg

 

 

 

Коментари

  • Не знаем откъде се появиха авторите,

    10 Дек 2023 15:09ч.

    но са гОла вОда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • С такива арки декорират индийските сватби

    10 Дек 2023 15:15ч.

    по хотелите. Реквизитът: от АлиЕкспрес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нимро

    10 Дек 2023 16:01ч.

    kolektiv.bg пълни анонимници, на разкладка при “америка за България”, разни млади наркоманчета, ако се съди по снимките във фейсбука им, облабили се от парите на софиянци за тоя кич. Такива трябва да се изобличават и бойкотират.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каквато демокрацията, такива и авторите, и рожбите им:

    10 Дек 2023 15:20ч.

    позлатен, бутафорен, краткотраен, олющен и напукан плексиглас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеята е била да се рамкира през тунела от арки силуетът на катедралата в далечина и да стане интересен фотокадър към храма.

    10 Дек 2023 15:24ч.

    Баал харесва това!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Радж Капур

    10 Дек 2023 15:41ч.

    Братчеда Ханойчо - и той!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи