България очаква в кратко време драстично увеличение на бежанците от Украйна. Говорим за стотици хияди, които в момента са по границата и част от които ще се насочат към България, обяви след заседание на кабинета вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Василев не посочи конкретни числа, но увери, че страната е подготвена да осигури средства за настаняване и храна на всички, които имат нужда. В същото време се разбра, че обещаваната помощ от 40 лв. на ден за бежанец е само за 3 месеца. Това е в разрез с гарантирания минимален срок от 1 година по директивата за временна закрила, която ще се приложи за пръв път в страните от ЕК, включително и България.
Директивата гарантира минимален пакет от права на ползващите се с временна закрила - право на настаняване или на средства за заплащане на такова настаняване, право на труд, право на социално подпомагане и на достъп до медицински грижи, право на образование при условия, равни на тези за гражданите на съответната страна. Логиката на директивата е тези права да са гарантирани за целия срок на временна закрила, категорични са юристи. Въпреки това българското правителство предлага вариант на подпомагане само за 3 месеца. "На първо време за срок от 3 месеца Бъгария ще предоставя хуманитарна помощ на граждани от Украйна, които нямат дом, закрила и средства за оцеляване", обядви говорителят на кабинета Лена Бориславова.
Помощта ще е парична - 40 лв. на ден, като от разясненията на финансовият министър Асен Василев се разбра, че получател на парите няма да са самите украинци, а съответният доставчик на услугата по настаняване - държавна или общинска база или хотел. Не се разбра дали физически лица, доброволци, приютили украинци, ще могат да получат такива суми. От обясненията на Бориславова пък стана ясно, че след изтичането на 3-те месеца от бежанците се очаква да си намерят работа или да търсят мястото си в друга страна от ЕС. "Тази помощ ще даде начален старт на тези хора да се включат в пазара на труда или ако преценят да се пренасочат към друга държава, в която имат близки или искат по друг начин да преустроят живота си", обясни Бориславова. Не е ясно защо правителството не използва възможността тези мерки да се покрият с еврофинансиране, като преди това се авансово осигурят от националния бюджет, за да няма забавяне.
Към момента правителството не говори за никаква друга форма на подкрепа за бежанците, които нямат средства като предоставянето на социално подпомагане. От обясненията на финансовия министър Асен Василев се разбра, че всички желаещи да получат помощ и временна закрила по директивата трябва да се регистсрират, като се дава преходен период до 31 март за регистриране на вече влезлите, за които парите ще се изплащат със задна дата. След 31 март помощта ще се предоставя само на регистрирани по извънредния статут за временна закрила.
Не е ясно откъде България ще осигури капацитет за прием на стотици хиляди бежанци. По данни на туристическото министерство обявените свободни позиции от държавни бази и хотели са 1200.
Правителството обеща да създаде и мобилни групи за регистрация на бежанците от Украйна, така че да могат да получат съответните регистрационни карти по силата на директивата за временна закрила. Това става ясно от разпространено от правителството видео от среща на министър-председателят Кирил Петков, вицепремиерът Калина Константинова и министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер с бежанци от Украйна.
На видеото от разговора с няколко човека се вижда как Константинова им обяснява, че очакват от бежанците да кажат от какво имат нужда. Тя им казва и, че от петък ще им се издават специални карти.
Даниел Лорер пък ги поздравява на руски, след което минава на български и обяснява, че целия български народ е с тях. След това една от украинските участнички благодари на българското правителство.
Друга от участващите в разговора пита каква е процедурата, за да бъде получен документ за пребиваване в страната, на което Константинова отговаря, че буквално от петък ще има облекчена процедура по предоставяне на статут и документи. Тя казва и че там, където има по-големи групи и децчица, ще се изпращат дори мобилни групи, които да оправят документите.
Константинова съветва бежанците да поискат статут за временна закрила, за да могат да имат пълните права, включително и на медицинско обслужване.
В един момент към срещата се присъединява и премиерът Кирил Петков, който сменя на стола Лорер. Министър-председателят първо поздравява участниците с деня на жената 8 март, след което декларира, че правителството стои изцяло зад каузата Украйна. Петков обяснява, че ще може да има 200 000 работни места за украинци.
Източник: "Сега"