В предаването "Лице в лице" по БТВ финансовият министър и вицепремиер Асен Василев посочи, че не знае дали проектът АЕЦ "Белене" ще се реализира, защото тепърва ще се правят експертни анализи. "Имаме коалиционно споразумение - ще го изпълним. То включва да бъде направен анализ за плюсовете и минусите на проекта АЕЦ "Белене", каза Асен Василев и изтъкна три причини заради които този проект е неизгоден.
Първо, говорейки за площадката на "Белене", той изрази съмнение ще има ли одобрение от Европейската комисия.
Второ, Василев коментира изграждането на кадри за управлението на АЕЦ. По думите му, "и сега има проблеми с намирането на кадри за АЕЦ "Козлодуй", какво остава за АЕЦ "Белене"."
Трето, довеждащата инфраструктура за АЕЦ "Белене" не е изградена, а тя е доста скъпа, според вицепремиера.
На 7 декември 2020 година, в сутрешния блок на БНТ Василев заяви, че АЕЦ "Белене" е политически проект, който на този етап не е нужен на България, след като животът на АЕЦ "Козлодуй" беше удължен.
Асен Василев беше категоричен, че не очаква поскъпване на електричеството след вдигането на мораториума, който наложи парламентът.
Няма начин да получим неустойки заради закъснението на доставката на новите изтребители F-16, обясни вицепремиерът. Преди няколко дни военният министър Стефан Янев обяви, че в края на месеца най-късно до март, у нас идват щатските експерти, с които ще преговаряме заради закъснението при изработването на самолетите.
"Ще положим усилия, но по договор ние нямаме право", категоричен бе Василев. Вицепремиерът обясни, че няма как да се предоговори договор. И допълни, че именно заради това е казал, че повече няма да изсипваме една торба пари за самолети на хартия. Василев индиректно упрекна предишните управляващи, че са го допуснали, като са подписали неизгоден договор.
"Договорът трябва да е изгоден за двете страни. Трябва да има аванс, неустойка, инвестиционна програма. Когато това го има, ние имаме един изряден договор", коментира Василев.
„Който иска и вика, няма да получи пари. Пари ще получи този, който произведе реален продукт“, обяви още финансовият министър. Той коментира така различните протести срещу проектобюджета за 2022 г., който влиза на второ четене в Народното събрание тази седмица.
Вицепремиерът даде пример с протестиращите специалисти от музеите и галериите в България. Те бяха насърчени от Националната федерация “Култура“ към КТ „Подкрепа“ да затворят в рамките на час на 22 февруари заради „обидните, унизителни и необмислени параметри на средствата, предвидени за развитие на нашите институти в подготвяния Закон за държавния бюджет“.
„Ако кажем, ще променим всичко за 1 месец, няма да стане. Всички пари са заложени срещу реален измерител, действия и резултат. Примерно даваме 100 милиона за дейности в училищата за спорт и изкуства. Парите за музеи са 12 милиона, но с тях няма да вдигнем заплатите на всички уредници, а само на тези, които направят експозиции, изложби и т.н.“, каза Василев.
Той се обърна и към служителите на МВР, които протестират с искане за 20-процентно увеличение на заплатите. „Когато има реформа в дадена система, тогава има увеличение на заплатите. Говорих със Синдиката на огнеборците, имахме добър разговор, те са минали през подобна реформа през 2011 г. Говорим с МВР и заедно с тях в Министерството на финансите правим анализ. В момента, в който е завършен анализът и е ясно – ето това е инвестицията, това са параметрите – ще имаме промяна“, обясни той. „Това трябва да се огледа, то не е безкрайно дълъг процес, а отнема от няколко седмици до месец“.