Антиядрени демонстрации в Германия в навечерието на 25-годишнината от аварията в Чернобил

Антиядрени демонстрации в Германия в навечерието на 25-годишнината от аварията в Чернобил
Десетки хиляди души се събраха на митинги пред ядрени централи в Германия с искане те да бъдат закрити в последния ден на традиционните Великденски мирни демонстрации, предадоха "Франс Прес" и ДПА. Антиядрените демонстрации бяха свикани след ядрената катастрофа във Фукушима и в навечерието на 25-годишнината от тази в Чернобил.
<p>В северния град Грьонде в митинга участваха около 3000 души според полицията и много повече според организаторите. Няколко хиляди души протестираха пред други ядрени обекти в Библис, Крюмел и Графенрайнфелд.</p> <p>В северозападния град Гронау, където има завод за обогатяване на уран, в протеста с искане за закриване на този обект участваха над 10 000 души и 65 трактора, по данни на организаторите.</p> <p>Протестите отбелязаха края на Великденските демонстрации, през които се състояха около 80 шествия в около 100 града с участието на десетки хиляди души.</p> <p>След ядрената катастрофа във Фукушима правителството на Ангела Меркел наложи тримесечен мораториум върху удължаването на живота на ядрените реактори в Германия.</p> <p>Германските ядрени реактори произвеждат около една трета от електроенергията на страната. Първоначално бе предвидено те да спрат работа най-късно през 2020 г., но миналата есен Меркел им даде още 12 години експлоатация.</p> <p>Тазгодишните демонстрации са и срещу мисиите на НАТО в Афганистан и Либия и срещу световната търговия с оръжие. Демонстрантите призоваха за хуманитарни решения на световните проблеми.</p> <p>Традицията на мирните Великденски протести в Германия съществува от 50 години, когато демонстранти в тогавашната Западна Германия започнаха да протестират срещу ядрените оръжия в годините на Студената война.</p> <p>Около 700 френски и германски демонстранти се събраха на моста над река Рейн, който свързва Страсбург и Кел, за да отбележат 25-годишнината от ядрената катастрофа в Чернобил и да поискат отказ от ядрената енергетика.</p> <p>Някои демонстранти носеха японски знамена, за да припомнят неотдавнашната ядрена катастрофа във Фукушима, и украински знамена за Чернобилската катастрофа от 1986 г. Те легнаха на асфалта и хвърлиха цветя в Рейн в памет на жертвите на ядрени злополуки, допълва БТА.</p> <p>Сред исканията на демонстрантите е незабавно затваряне на френската ядрена централа във Фесенхайм, на около 90 км южно от Страсбург. Тя е фокус на протестите срещу ядрената енергетика заради възрастта си &ndash; влизането й в експлоатация през 1977 г. я прави най-старата АЕЦ във Франция.</p>

Коментари

  • Asen Prodanov, Burgas

    27 Апр 2011 6:53ч.

    ЧЕРНОБИЛ - символ на най-страшната ядрена катастрофа в историята на човечеството. ЧЕРНОБИЛ - позорен символ на антихуманното отношение на комунистическата партия и правителство на СССР към сънародниците им и към всички хора по света, държани до последно в пълно неведение и коварно дезинформирани относно смъртоносната заплаха. ЧЕРНОБИЛ - поредния чудовищен символ на предателство на Българската комунистическа партия и правителство към народа ни. ЧЕРНОБИЛ - крайъгълен камък от престъпната история и същност на комунизма. ЧЕРНОБИЛ - един от най-кошмарните символи от ерата на социализма=комунизма. ЧЕРНОБИЛ - надгробния паметник на комунистическите символи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи