Анна Славова: Държавата трябва да обезщети родителите на децата, за които няма места в детските градини

Анна Славова: Държавата трябва да обезщети родителите на децата, за които няма места в детските градини
Държавата трябва да обезщети родителите на децата, за които няма места в детските градини, а същевременно, с промените в закона, предучилищното образование става задължително, включително и за 4-годишните. Това каза народният представител Анна Славова. Тя заедно с колегите си от ПГ на „БСП за България“ Дора Янкова, Евдокия Асенова, Виолета Желева, Надя Клисурска, Кристина Сидорова и Теодора Халачева внесоха предложение за промяна на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищно образование. „Така, както държавата и общините плащат издръжка за децата в ясли и градини, трябва да заплатят компенсация на родителите на неприетите деца в задължително предучилищно образование“, обясни Славова.

 

В предложението на социалистките е записано, че средствата за подпомагане на равния достъп и за подкрепа на личностното развитие включват и заплащане на дължимите от родителите или настойниците такси за ползване на детски градини при задължително предучилищно образование, а ако детето е кандидатствало, но не е прието в държавна или общинска детска градина – месечни компенсации на родителите или настойниците в размер на средномесечната издръжка на дете в детска градина.

 

„Средствата от държавния бюджет се предоставят на съответната община – за таксите за общински детски градини и за месечните компенсации или по бюджета на съответния първостепенен разпоредител – за таксите за държавни детски градини“, пише в предложената от представителките на левицата промяна в законопроекта.

 

Измененията се отнасят до чл. 283, ал. 1 на Закона за предучилищното и училищното образование, в който се правят допълнения, чрез § 6, ал. 1, т. 10 от Законопроекта за изменение и допълнение на ЗПУО.

 

Според Славова това е, макар и малка, крачка към изпълнение на исканията на хиляди родители, които желаят „ваучерна“ система за неприетите в градините деца, поради липса на места.

 

„Особено наболял е този въпрос в столицата, където има близо 10 000 деца без места в детските заведения и се проведоха редица протести с искания за решаване на проблема“, посочи Анна Славова, която е депутат от София и бивш общински съветник в СОС.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Майка

    27 Юли 2020 17:08ч.

    Тази госпожа наясно ли е колко детски градини закриха кметовете от нейната партия и ги "реституираха" на нейни съпартийци? Нека сега те да обезщетят родителите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГЕРБаджийски комунизъм

    27 Юли 2020 17:10ч.

    Само тоталитарно управление от марксистки тип може да въведе задължително "образование" на 4-годишни деца!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • отговор на всички въпроси

    27 Юли 2020 17:14ч.

    В Норвегия данък доход е 28%, за до 100 000 лева. Тук е над 40%, ЗА ДОХОД ДО ПОД 30 000 ЛВ. https://alexanderbtodorov.com/…/15/social-security-norway/ От едва 20 години има осигуровки за пенсия и здравеопазване. 65% от парите за пенсии са от държавният бюджет, субсидия, 35% са от осигуровките. В Скандинавските държави няма осигуровки. Сега работниците с ниските заплати издържат държавата, 60% от заплатите отиват за държава. А между другото е справедливо, един човек с 200 лева имущество, да издържа държавата, която е сигурност и гарант на собствеността, най-сигурната застраховка, с 10 милиона пъти по-малко пари, от един с имущество 2 милиарда лева. Или да се върнем към градове държави, тоест крепост и около нея пасища и ниви, а хората, добитъкът им, реколтата им, да се крият на сигурно в крепостта. Образованието и здравеопазването са сигурност. Сега не само работниците са зле като образовани и здраве, но армията и полицията страда от неуки и болни кандидати за местата които да попълнят. ПРОСТА И БОЛНА АРМИЯ И ПОЛИЦИЯ. Инфрструктурата и администрацията пък са сърцето и гръбнакът на държавата. Без държава няма собственост. Собствеността е държавен продукт. В Китай има ленинизъм. Няма приватизация, 70% от БВП се прави от държавата(не-частен-капитал), 50% от работната ръка е на държавна работа. КАПИТАЛИЗМЪТ Е ЧАСТЕН, ИЛИ ДЪРЖАВЕН, ИЛИ СМЕСЕН. КАПИТАЛИ=ИНВЕСТИЦИИ, КАПИТАЛИСТ=ИНВЕСТИТОР. Преди църквите се издържат от лепти, но след това миряните дават земя, и църквата сама се издържа. Приватизацията беше отнемане на самоиздръжката на държавата, и на дневен ред има данъци за издръжка на държавата. И в Сингапур и Скандинавия, над 30% от заетите са на държавни фирми и институции. Покупателната способност на фермерите преди 150-100 г. в САЩ, прави развитие на САЩ. Продукцията им залива светът, а парите им остават в тях, потребителите, фермерите. В Русия не остават в потребителите, парите от селско стопанство. В Русия се трупат пари не в потребителите, а в банките и трезорите, изнасяни, инвестирани навън и в швейцарски банки. Търговия на дребно, нищожна. Нищо не коства заплатите веднага да станат 60% от скандинавските, и данъците като система.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    27 Юли 2020 17:48ч.

    Това, че образованието е задължително, не означава, че е задължително и държавата да го прави. Детските градини и училищата не само могат да бъдат частни, но и винаги са били частни, т.е. винаги в човешката история, до момента, в който се пръкна това нещо, наречено комунизъм, братчето на фашизма. Отглеждането на децата е задължение на родителите и всъщност те нямат никакви други задължения, които да са по-важни от това. Но комунизмът създава свят без отговорности и без морал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    27 Юли 2020 17:51ч.

    на 27.07.2020 в 17:10 И кога комунисти протестираха против задължителното образование на 4 годишни? Протестираха християните, макар да не твърдя, че всички протестиращи са точно такива. Обаче идеологията идва от лявото, защото само в бившия соц лагер няма развита частна система за тези услуги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ива Йосифова

    28 Юли 2020 9:57ч.

    Helleborus, тук не става дума за задължения на родители или частни/държавни. Въпросът е че в София има всяка година лотария за място в детска градина. и без никакви критерии и принципи едни 9000 деца биват приети, а други 9000 - със същите точки - остават неприети, да се оправят, да ги гледат вкъщи или да плащат огромни такси на частна. публични финанси не бива да се раздават на лотариен принцип. въпросът дали да има държавни градини или изобщо да няма е съвсем отделен, но вметвам: в държавата в ЕС с най-нисък доход на глава от населението и стандарт на живот, ако липсва подпомагане на младите семейства народът ни съвсем ще изчезне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • stanimir hadzhinikolov

    28 Юли 2020 10:29ч.

    Да видим сега пука ли им на ГЕРБ за децата на България и за демографията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    28 Юли 2020 13:52ч.

    на 28.07.2020 в 09:57 В началото на демокрацията много родители искаха да се заемат сами с образованието на децата си и не само с образованието, с отглеждането им. Имам едно старо интериорно списание, в което една архитектка беше пригодила един апартамент на първия етаж, за детска градина. Просто за своето дете и за приятелски деца, нещо като родителски кооператив. Мястото беше прекрасно, апартаментът беше като детски рай, включително със заградено дворче с много играчки, имаше и дървета, идеално място 4-5 деца или дори малко повече, да прекарват 7-8 часа дневно, при това без да тежат на бюджета. Родителите си бяха организирали всичко, плащат си наема, наели са си човек, да гледа децата, изцяло частна инвестиция. И държавата им създаваше огромни проблеми за това, просто не им позволяваха. А по това време в Европа европейците правеха същото като тези инициативни родители, за една седмица може да отвориш такова място във Франция. Ще минат на проверка, ще видят, че има условия и толкова, няма ги тези комунистически простотии, че държавата трябва да гарантира нивото, то се одобрява от родителя. В свободните държави деца се отглеждат навсякъде, на работните места, в домове на близки, в миниатюрни градини, като този кооператив, стига да имаш една къща с двор и може да започнеш такъв бизнес. У нас държавата поряза родителите, тя просто ги смаза, тя не позволи комунизмът да си отиде от мисленето на хората. Ако не бяха тормозили свободните инициативи, щеше да има безброй възможности, понеже ти го правиш, но твоите деца израстват, завещаваш го на следващите... Така навремето са се появили най-елитните университети, създадени от родители за своите деца, затова техните поколения са записани в тях от раждането си. Пак ще го кажа, децата са отговорност на родителите си и ако комунизмът не беше се случил, за да изкриви мисленето, всички щяхме да знаем това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ник Байзел

    28 Юли 2020 22:49ч.

    Що за глупости са това, задължително предучилищно образование?! Еле пък за 4 годишните. Само глупости за отвличане на вниманието

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи