Следвайте "Гласове" в Телеграм
Епископите на Англиканската църква се извиниха на ЛГБТИ+ хората в петък за отхвърлянето и враждебността, с които са се сблъскали, като архиепископът на Кентърбъри призна, че религиозното организация все още е "много разделена" по темата.
Извинението идва дни след като Англиканската църква изложи позиция, разработена от епископите, която показа, че ще няма да позволи на двойки от един и същи пол да се венчаят в нейните църкви. Но също така каза, че свещениците могат да ги благославят в църквата.
"Ние не ви обичахме, както Бог ви обича, и това е дълбоко погрешно", казаха епископите в отворено писмо. "Ние потвърждаваме, публично и недвусмислено, че LGBTQI+ хората са добре дошли и ценени: ние всички сме деца на Бог. Случаите, при които получихте враждебен и хомофобски отговор в нашите църкви, са срамни и за това се разкайваме", се казва в днешната позиция.
Англиканската църква, център на една от най-старите християнски институции в света, остава зад своето учение, че бракът е между "един мъж и една жена". Гражданските гей бракове са законни във Великобритания.
Говорител на гей и транссексуална лобистка група Stonewall каза, че Англиканската църква "за пореден път" не е успяла да бъде приобщаваща и подкрепяща LGBTQ+ християните.
Най-известната подкрепа от страна на религиозен лидер за това еднополовите двойки да се венчаят в църкви дойде от Стивън Крофт - епископ на Оксфорд, който се извини през ноември, че се забави с промяната на възгледите си. В петък Крофт каза: "Много добре е за нас да можем да кажем днес, че църквата вече може да предлага обществени услуги за благословия, но знаем, че трябва да извървим още път".
Призивът на Крофт за промяна беше подкрепен публично само от няколко негови колеги епископи, които заедно с духовенството и миряните формират ръководния орган на Англиканската църква, известен като Общ синод.
"Ние сме разделени, няма смисъл да се преструваме на обратното. Англиканската църква и Англиканската общност са много разделени", каза Уелби пред репортери в петък, преди срещата на Синода следващия месец, където предложенията ще бъдат обсъдени допълнително.
"Сигурен съм, че дискусиите ще продължат. Но това е изключително важен момент не само в рамките на Англиканската общност и Англиканската църква, но и в цялата световна църква", добави той. "Това е едно дълго пътуване. Сигурен съм, че последната дума не е казана."
Източник: dnevnik.bg