Снимка: Анелия Николова, "Дневник"
От посочената сума 348 милиона евро са национално финансиране, а останалите ще дойдат по различни европейски програми. Данните показват, че до 2020 г. за България ЕС отпуска 1.14 милиарда евро. 31% от стойността на необходимите дейности се покриват от държавния бюджет.
Сметната палата препоръчва след 2020 г. програмата за закриването на старите съветски реактори в България, Словакия и Литва да бъде прекратена. Посочва се, че след 2020 г. може да бъде осигурявано финансиране от ЕС, само при ясен календар и разчет на необходимите дейности.
Досега ЕС осигурява средства за разглобяването и обезвреждането на осем реактора в трите държава, като четири от съоръженията работеха в АЕЦ "Козлодуй".
До 2020 г. ЕС е отделил 3.8 милиарда евро за необходимите дейности в трите държави. Сметната палата на съюза прогнозира, че тези дейности ще струват общо 5.7 милиарда евро. Тази сума би нараснала двойно, ако бъдат взети предвид разходите по съхранението на отработената ядрено гориво.
В последния доклад по темата на Сметната палата се посочва, че в Козлодуй, както и в словашката АЕЦ "Бохунице", все още остава работа по събарянето на сградите, помещавали спрените реактори.
Палатата призовава трите държави да възприемат подхода "замърсителят плаща" и да бъдат в готовност сами да покрият разноските по съхранението на старото гориво. Допълва се, че за България досега се наблюдава недостиг във финансирането от 28 милиона евро.