КФН обясни за бонуса и малуса при застраховката „Гражданска отговорност“

КФН обясни за бонуса и малуса при застраховката „Гражданска отговорност“
През последните дни КФН отнесе жестоки критики за новата система, по която ще се определя стойността на застраховката "Гражданска отговорност". Затова днес от комисията изпратиха коментари по темата под формата въпрос-отговор.


 

Ето какво обясняват от финансовия надзор:

 

Във връзка с откритата процедура по обществено обсъждане на предложената от Комисията за финансов надзор (КФН) Наредба за единните изисквания за коригирането на застрахователната премия, в зависимост от поведението на водача на моторното превозно средство, покрито от застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, по чл. 490, ал. 5 от Кодекса за застраховането се породиха някои въпроси в медийни изяви и интернет.

 

КФН публикува разяснения по част от тези въпроси:

 

Защо системата „бонус-малус“ не се сключва на името на водачите и по този начин да отчита тяхната персонална отговорност и поведение?

 

Отговор: Защото в България задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите се сключва във връзка с моторно превозно средство. Правният режим в България позволява дадено МПС да бъде прехвърляно на другиго само чрез нотариално заверен договор, като това не се отразява в регистрите на МВР. Автомобилът може фактически да бъде владян от лице, различно от вписания собственик, само на базата на писмено пълномощно и може да бъде управляван от всекиго само с устно разрешение. Така се създава реалната възможност множество на брой шофьори да предизвикат пътно-транспортно произшествие с едно МПС. Има страни в Европейския Съюз, където в талона на автомобила изрично се вписват всички водачи, които имат право да го управляват, и законът не позволява водачи на дадено МПС да бъдат лица, които не са вписани в талона. Такава система позволява при сключването на застраховката реално да се отчитат характеристиките на действителните водачи на автомобила.

 

Система със сключване на застраховка само на водача не съществува никъде в рамките на Европейския съюз. Европейското законодателство изисква изрично Гражданската отговорност да покрива отговорността на лице, което управлява кола, дори и без да е собственик. Също така трябва да се покрива отговорността на лица, които управляват съответното МПС без разрешение (например при кражба) или без валидно свидетелство за правоуправление. Това по същество налага застраховката да бъде свързана с определен автомобил.

 

Наред с това система на чиста персонална застраховка гражданска отговорност (както при нотариуси и адвокати например), ще създаде други икономически утежнения. Да вземем за пример едно семейство, което притежава един автомобил, който се управлява от двама или повече водачи, в най-честия случай съпруг и съпруга, а и някой друг член от домакинството. Тогава за управлението на този автомобил ще трябва да се плащат повече от една застраховка.

 

При сега съществуващата нормативна уредба не е възможно задължителната застраховка Гражданска отговорност да се сключва само на името на водача и съответно механизмът на системата „бонус-малус“ не може да отчита единствено и само поведението на даден водач.

 

Защо малусът достига до 400%, а бонусът само до 25%?

 

Отговор: Системата следва да остане платежоспособна и да покрива настъпилите щети от застрахователни събития и след въвеждането на „бонус-малус“. Това означава, че по-малкият приход от добросъвестните шофьори следва да се компенсира от по-голям приход от тези, които са извършили нарушения на пътя. Съгласно предоставената от МВР статистика по-голямата част от водачите са изрядни и нямат регистрирани нарушения или причинени вреди и чисто математически процентът „бонус“ няма как да бъде по-голям от процента „малус“. Очаква се по-голямата част от собствениците на автомобили да бъдат в бонус класовете и да имат намаление на премията. Тяхното намаление трябва да се компенсира с увеличението, плащано от по-тесен кръг хора, което обуславя и по големия процент на увеличение.

 

Защо се наказват добросъвестни купувачи на автомобили, с които са извършени множество пътно транспортни произшествия или административни нарушения?

 

Отговор: Ако „бонус-малус“ класът на автомобилите не се запазва, системата ще бъде заобикаляна много лесно чрез формално прехвърляне на други лица без нарушения, различни от шофьора с много нарушения. Например, при натрупани много нарушения баща може да прехвърли автомобила си на своето малолетно дете или на друг близък роднина, който няма регистрирани нарушения.

 

При покупка на автомобил се предвижда купувачът лесно и бързо да може да получи информация от Гаранционния фонд относно статуса на автомобила, който го интересува, и да прецени дали да купи тази кола или да иска отстъпка от цената, която да покрие разходите му за по-скъпата застраховка. Това ще бъде и допълнително утежнение за собственика на автомобил, който допуска много административни нарушения или причинява много вреди при управлението на автомобила, защото този собственик ще бъде затруднен да продаде автомобила си.

 

Защо системата няма да се прилага за автомобили държавна и общинска собственост?

 

Отговор: Тези автомобили се застраховат на базата на обществени поръчки, в които всички превозни средства се застраховат по списък, а не индивидуално и по средна цена. На практика системата „бонус-малус“ много трудно би могла да бъде съвместима с механизма на обществената поръчка. В някои от държавните ведомства дори не се обявяват индивидуални данни за МПС, за които се сключват застраховките и по този начин не може да се проследи индивидуална история за тези конкретни МПС.

 

Защо при старта на системата и изрядните шофьори, и тези с нарушения ще тръгват от равни позиции?

 

Отговор: Защото е приложен принципът, че човек трябва да е информиран предварително за евентуални неблагоприятни икономически последици за него от настъпването на промени в нормативната уредба. Чисто логически изрядните шофьори ще имат интерес да останат с такова поведение на пътя, а нарушителите да коригират своето поведение.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • OLD

    09 Ное 2018 15:54ч.

    Ами просто да си фалират , тези които не са искали от държавата да оправи нормативно неразбориите между субектите и, касаещи професионалното вършене на работата им в полза на обществото , ане в лична полза . Като кипърският-български застраховател . Защо не го търсеха като решение още през 2017 година ? Какво ни интересува нас всичките плащащи , и пак да сме потърпевши още една година , защото нямали база данни . Да имат, парите им се дадаха / нашите пари/ да направят съответните връзки и съпорти. Да си отиват. Стига вече държава управлявана от "калинки" и щурци ! Трябват ни мравки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    09 Ное 2018 15:58ч.

    Глупави обяснения за публика, която пасе трева. Само това - “Очаква се по-голямата част от собствениците на автомобили да бъдат в бонус класовете и да имат намаление на премията“ е достатъчно като пример. Застрахователните дружества са лобирали пред услужливите депутати да си намалят печалбите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХанкоБрат

    09 Ное 2018 16:02ч.

    Който познае дали ще платя задължителната застраховка "Гражданска отговорност" полубава като бонус един фалос. Държавата също е длъжна да гарантира живота, достойнството и правата на личността и да създава условия за свободно развитие на човека и на гражданското общество /чл.4 ал.2 от Конституцията/. Така че докато ДЪРЖАВАТА не започне да си изпълнява функциите, вместо да ги прехвърля на свои хора, за да усвоява комисионни, могат да ме хванат за фалоса да плащам каквото и да било.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КФН обясни защо предлага само 25% бонус и 400% малус за „Гражданска отговорност“

    09 Ное 2018 16:40ч.

    Е, как защо?! Защото КФН така разбира капитализма, пък и не е назначена в ползу на обикновения човечец!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • геЙрб - видими резултати

    09 Ное 2018 16:50ч.

    Нали ГО може да се сключва и в други държави - членки на ЕС, така че на герберастко-ченгасарско-страхувателната мафия ще им покажа един среден пръст! Дори ходенето до Румъния + сключване на застраховка там да ми излезе по-скъпо, бих го направил за да им натрия носовете на нашите мафиоти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • опааа

    09 Ное 2018 16:55ч.

    ... за неделя, 11-ти, във Фейсбук се организира протест във връзка с действията на тези алчни твари и за действията или бездействията на другите алчни твари от правителство и парламент.Има време заинтересованите да съберат информация в кои градове на страната ще се събират хората. Заповядайте, за да им покажем, че им и време да си ходят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Невероятно!

    09 Ное 2018 17:01ч.

    Изглежда, че тези от КаФеНето са завършили някакви престижни помощни училища.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без имена

    09 Ное 2018 17:27ч.

    Кой казва, че нямаме развитие? Вместо с бухалки сега се действа с финес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи